Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Զոյա Թադեւոսյանն այսօր ասել է, որ "Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրինագիծը հակասահմանադրական է եւ կամրագրի իշխանության ռազմական հեղաշրջում կատարելու ձգտումները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Զոյա Թադեւոսյանն ասել է, որ, ընդունելով այս օրինագիծը, “մենք այլեւս գնալու ենք բռնատիրական ճանապարհով”:
ՀՀԿ պատգամավոր Արտակ Դավթյանը, իր հերթին, հորդորել է ոչ մի արտառոց բան չփնտրել այս օրինագծի քննարկման մեջ: Նա նշել է, որ եթե նմանատիպ օրենք լիներ 2008-ին, ապա այսօր շատ հարցեր անպատասխան չէին մնա:
Երեկ ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է “Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն ասել է, որ օրինագծով ակնկալվում է հստակ նախատեսել արտակարգ դրության հասկացությունը` սահմանելով, որ արտակարգ դրությունը հայտարարվում է միայն այն հանգամանքների առկայության դեպքում, որոնք անմիջական վտանգ են ներկայացնում ՀՀ սահմանադրական կարգին, ինչպես նաեւ այն դեպքերում, երբ փորձ է արվում բռնությամբ փոփոխել կամ տապալել սահմանադրական կարգը, գրավել կամ յուրացնել իշխանությունը:
Արտակարգ դրություն նախատեսվում է հայտարարել նաեւ զինված խռովությունների, զանգվածային անկարգությունների, ահաբեկչական ակտերի, հատուկ նշանակության օբյեկտների գրավման կամ շրջափակման, անօրինական զինված կազմավորումների կազմակերպման եւ գործունեության, բռնի գործողություններով ուղեկցվող ազգային, ռասայական, կրոնական հակամարտությունների, մարդկանց կյանքին կամ առողջությանն ուղղակի սպառնացող վտանգի դեպքում:

Ереван/Медиамакс/. Представитель Армянского национального конгресса (АНК) Зоя Тадевосян заявила сегодня, что законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения» является «антиконституционным» и закрепляет возможности властей совершать «вооруженный переворот».
Как сообщает Медиамакс, Зоя Тадевосян сказала, что, «приняв этот законопроект, мы пойдем путем диктатуры».
Депутат от правящей РПА Артак Давтян, в свою очередь, призвал не видеть ничего сверхъестественного в обсуждении данного законопроекта. Он отметил, что наличие такого закона в 2008 году дало бы ответы на многие вопросы.
8 февраля в Национальном Собрании Армении в первом чтении обсуждался законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения». Представляя законопроект, министр юстиции Грайр Товмасян заявил, что законопроект дает четкое определение понятию «чрезвычайное положение», определяет, что чрезвычайное положение объявляется только в случаях наличия угрозы конституционному строю страны, а также в случае попытки силовым путем изменить или свергнуть конституционный строй.
Чрезвычайное положение предусматривается вводить также в случае вооруженных столкновений, массовых беспорядков, террористических актов, формировании нелегальных вооруженных групп, национальных, расовых, религиозных конфликтов и при угрозе жизни или здоровью людей.