Ալիեւ. «Փաշինյանը հոգնեցրել է աշխարհի առաջնորդներին իր զանգերով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կարծիքով, Թուրքիան պետք է մասնակցի ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական եւ հետկոնֆլիկտային կարգավորմանը:
«Տարածաշրջանային տերությունները՝ ներառյալ Թուրքիան եւ Ռուսաստանը, պետք է ակտիվ մասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, իսկ միջազգային կազմակերպությունները պետք է տան այդ գործընթացի երաշխիքները»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ռուսաստանի «Առաջին ալիքին» տված հարցազրույցում, որը վկայակոչում է «Ինտերֆաքսը»:
«Այսօր մեծ տերություն Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ մեծ տերություն Թուրքիայի համագործակցությունը շատ ավելի անկեղծ, ուժեղ եւ արդյունավետ է, քան Թուրքիայի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի մեկ այլ անդամի հետ, որն անընդհատ մեղադրում է Թուրքիային ինչ-որ բաներում (ամենայն հավանականությամբ, ի նկատի է ունի Ֆրանսիան - Մեդիամաքս)»,- ասել է Ալիեւը:
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ Հայաստանի առաջնորդը կորցնում է իր դիրքերը համաշխարհային առաջնորդների աչքերում:
«Այսօր, երբ հակամարտությունը տեղափոխվել է ակտիվ փուլ, եւ երբ Հայաստանի վարչապետը, ինչպես տեսնում եմ, արդեն հոգնեցրել  է աշխարհի առաջնորդներին իր հեռախոսազանգերով, պարզ է, թե ով ունի կարգավորման ներուժ: Եվ նրանք, ովքեր ունեն կարգավորման ներուժ, ում Ադրբեջանը հարգում է արժանապատվության, արդարության, անկեղծության համար, պետք է լինեն երկարաժամկետ խաղաղության երաշխավորները »,- ասել է Ալիեւը:

Алиев: «Пашинян надоел своими звонками мировым лидерам» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев считает, что Турция должна участвовать в политическом и постконфликтном урегулировании карабахского конфликта.
«В урегулировании нагорно-карабахского конфликта активное участие должны принимать региональные державы, в том числе Турция и Россия, а международные организации должны дать гарантии этого процесса», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью российскому Первому каналу, которое цитирует Интерфакс.
«Сегодня сотрудничество между великой державой Россией и великой державой Турцией, которая является членом НАТО, намного более искреннее, прочное, эффективное, чем сотрудничество между Турцией и другой страной-членом НАТО, которая постоянно в чем-то обвиняет Турцию (скорее всего, имеет в виду Францию-Медиамакс)», - заявил Алиев.
Президент Азербайджана заявил, что армянский лидер теряет свои позиции в глазах мировых лидеров.
«Сегодня, когда конфликт перешел в активную фазу, и когда армянский премьер-министр, я вижу, уже надоел мировым лидерам своими телефонными звонками, видно, кто имеет потенциал для урегулирования. И вот те, кто имеют потенциал для урегулирования, тех кого Азербайджан уважает за достоинство, за справедливость, за искренность, вот они и должны быть гарантами долгосрочного мира», - сказал Алиев.