Պոմպեո. «Էրդողանին պետք է հարցնեք այդ որոշման մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս է հայտնել, որ սիրիացի զինյալներին Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխելու մասին հաղորդագրությունները չեն հաստատվի: Բայց, միեւնույն ժամանակ, նշել է, որ Էրդողանին պետք է հարցնել այդ որոշման դրդապատճառների մասին:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հոկտեմբերի 1-ին ասել էր. «Կարող եմ ասել, որ ավելի քան 300 սիրիացի իսլամիստ զինյալներ, որոնք նախկինում հեռացվել էին Հալեպի շրջանից, տեղափոխվել են թուրքական Գազիանթեփով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի: Սա հաստատված փաստ է, այդ մարդիկ նույնականացվում եւ հետեւվում են, նրանք բոլորն էլ կապ ունեն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության հետ: Ես դա քննարկել եմ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ով հաստատեց, որ Ռուսաստանը նույնպես այս տվյալներն ունի »:
Խորվաթիայում կայացած ճեպազրույցում հարցին Պոմպեոն ասել է.
«Դուք հարցնում եք սիրիացի զինյալներին Ադրբեջան տեղափոխման մասին հաղորդագրությունների մասին: Տեսել եմ այս հաղորդագրությունները, բայց այս պահին միայն դա կարող եմ ասել:
Հուսով եմ ՝ այդպես չէ: Մենք տեսանք, թե ինչպես սիրիացի զինյալները Սիրիայից տեղափոխվեցին Լիբիա: Դա ավելացրեց անկայունությունը, ստեղծեց ավելի շատ անկարգություններ, ավելի շատ բախումներ, ավելի շատ մարտեր: Կարծում եմ ՝ նույնը կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ դրա շուրջ:
Նախագահ Էրդողանին պետք է հարցնեք, թե ինչու է նա այդ որոշումը կայացրել, բայց մենք մեր տեսակետները շատ հետեւողականորեն ենք հայտնել: Երբ կա քաղաքական եւ էթնիկական լարվածություն եւ երկարատեւ հակամարտություն այս սահմանային գոտում, իսկ երրորդ կողմերը սկսում են զինամթերք, ռազմական խորհրդականներ մատակարարել, դրանով բարդացնում են իրավիճակը եւ նվազեցնում խաղաղության հասնելու հնարավորությունները»:
ԱՄՆ պետքարտուղարն ասել է, որ Վաշինգտոնը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին, ինչպես նաեւ թուրքերին տեղեկացրել է հրադադարի եւ երկխոսություն սկսելու անհրաժեշտության մասին:

Помпео: «Спросить следует у Эрдогана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Майк Помпео выразил надежду, что сообщения о переброске сирийских боевиков в Нагорный Карабах не подтвердятся, отметив при этом, что о мотивах этого решения следует спрашивать Эрдогана.
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил 1 октября: «Я могу заявить, что свыше 300 сирийских боевиков-исламистов, вывезенных ранее из района Алеппо, переброшены через турецкий Газиантеп в зону конфликта в Нагорном Карабахе. Это подтвержденный факт, эти люди идентифицированы и отслежены, все они имеют связи с террористической организацией «Исламское государство». Я обсуждал это с президентом Владимиром Путиным, который подтвердил, что Россия также располагает этими данными».
Отвечая на вопрос на брифинге в Хорватии, Помпео сказал:
«Вы спрашиваете о сообщениях о переброске сирийских боевиков в Азербайджан. Эти сообщения я видел. На самом деле это все, что я могу сказать на данный момент.
Надеюсь, это не так. Мы видели, как сирийских боевиков перебрасывали из Сирии в Ливию. Это увеличило нестабильность, создало больше волнений, больше конфликтов, больше боев. Думаю, то же самое будет в случае с конфликтом в Нагорном Карабахе и вокруг него.
Вам стоит спросить президента Эрдогана – почему он принял это решение, но мы выражали наши взгляды весьма последовательно. Когда есть политические и этнические трения и долговременный конфликт в этой пограничной зоне, когда третьи стороны начинют поставки боеприпасов, системы вооружений, военных советников, они тем самым усложняют ситуацию и уменьшают возможности для достижения мира».
Госсекретарь США сказал, что Вашингтон заявил лидерам Армении и Азербайджана, а «также туркам» о необходимости прекращения огня и начала диалога.