Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) Գործադիր Մարմինն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն անվանելով «հակասահմանադրական, հակաիրավական եւ հակաժողովրդավարական»:
«Հանրաքվե նախաձեռնելու ողջ գործընթացը՝ իր բովանդակությամբ եւ ընթացակարգով, կոպտորեն հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը եւ “Ազգային ժողովի կանոնակարգ” սահմանադրական օրենքին, իսկ հարցի քաղաքական ենթատեքստը որեւէ աղերս չունի իրավական պետություն կառուցելու եւ ժողովրդավարությունը ամրապնդելու ուղենիշների հետ:
Այս արկածախնդրության միակ նպատակը հլու-հնազանդ Սահմանադրական դատարան ունենալն է, ինչը ոչ միայն չի լուծելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների առջեւ ծառացած բազմաթիվ իրական խնդիրները, այլեւ պետականությունը քանդելու հերթական քայլն է:
Հանրաքվեի օրակարգը կործանիչ է: Այն հանրությանն առավել կարեւոր խնդիրներից շեղելու եւ իշխանության արձանագրած ձախողումները թաքցնելու առիթ է:
Մենք, արձանագրելով վերոգրյալը եւ չցանկանալով մասնակից դառնալ Նիկոլ Փաշինյանի եւ իր քաղաքական թիմի կողմից հասարակությունը կրկին պառակտելու կործանարար գործընթացին, հայտարարում ենք մեր որոշումը հակասահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավին որեւէ ձեւով չմասնակցելու վերաբերյալ:
Միաժամանակ ցավով ահազանգում ենք, որ միջազգային հանրության արձագանքը վկայում է, որ այս գործընթացը հարիր չէ Եվրոպայի Խորհրդի անդամ պետությանը, վնասում է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակությանը, ինչի հետեւանքները ծանր կլինեն երկրի ազգային օրակարգի առաջխաղացման եւ տարածաշրջանային մարտահրավերների սրացման համատեքստում, ինչպես նաեւ թուլացնելու են Հայաստանի դիրքերը Արցախյան բանակցություններում», - ասված է հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The executive board of Republican Party of Armenia (RPA) has issued a statement, which describes the referendum scheduled for April 5 as “unconstitutional, illegal and anti-democratic”.
“The entire initiative, from content to procedural aspect, grossly violates the Constitution of Armenia and the Law on regulations of the National Assembly. In terms of the political context, it has nothing to do with building a rule-of-law state and strengthening democracy.
The only objective of this adventure is to have an obedient Constitutional Court, which not only solves none of the real issues the Armenian citizens are facing, but also can be considered another step aimed at destroying statehood.
The agenda of the referendum is destructive. It is a way to distract the people from more important issues and to hide the government’s failures.
Given the abovementioned and our unwillingness to participate in Nikol Pashinyan and his team’s yet another attempt to split the society, we have decided not to participate in the campaigns ahead of this unconstitutional referendum in any way.
We are saddened to point out that the reaction of the international community shows that this process is unbecoming of a member of the Council of Europe and damaging for the global reputation of Armenia, which will have dire consequences for promotion of Armenia’s national agenda, including in the context of aggravating challenges in the region, and will weaken Armenia’s position in Karabakh peace talks,” the RPA statement reads.