Ռոբերտ Քոչարյանը խոսել է ընդդիմությունում իր դերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կարծիք է հայտնել, որ իրեն «վիճակված է շատ կարևոր դեր խաղալ երկիրը մեր ազգային ինքնությունը քայքայող արատավոր իշխանությունից ազատելու գործում»։
Այդ մասին նա ասել է՝ պատասխանելով Yerevan.Today-ի հարցերին:
Խոսելով ընդդիմությունում իր դերի մասին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է.
«Իր էությամբ ու գործողություններով իշխանությունն ինձ վերադարձրեց քաղաքականություն, իսկ անազատության մեջ պահելով՝ ինձ հաջողությամբ դարձնում է իր ապաշնորհ կառավարմանը դիմակայելու խորհրդանիշ։
Ճակատագիրը ժամանակին ինձ հնարավորություն տվեց առաջնորդել Ղարաբաղի անկախության համար պայքարը, որը խորհրդանշում էր ազգային ինքնագիտակցության վերածնունդը։ Երբ շարժումը նոր էր սկսվել, ինձ հրաշքով հաջողվեց խուսափել ադրբեջանական բանտից։ Ճակատագրի հեգնանքն այն է, որ ինձ ազատությունից զրկելով՝ մեր իշխանությունն այսօր լրացնում է այն, ինչ այն ժամանակ չհաջողվեց ազերիներին։
Պատմությունը գիտի բանտերից հաջող քաղաքական պայքարի շատ ոգեշնչող օրինակներ։ Հավանաբար, ինձ վիճակված է շատ կարևոր դեր խաղալ երկիրը մեր ազգային ինքնությունը քայքայող արատավոր իշխանությունից ազատելու գործում»։

Роберт Кочарян рассказал о своей роли в оппозиции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Экс-президент Армении Роберт Кочарян выразил мнение, что ему «отведена очень важная роль в деле освобождения страны от порочных властей, разрушающих нашу национальную идентичность».
Об этом он заявил, отвечая на вопросы издания Yerevan. Today.
Комментируя свою роль в оппозиции, Роберт Кочарян подчеркнул:
«Своей сущностью и деятельностью власть вернула меня в политику, а лишив меня свободы, с успехом делает меня символом противостояния своего бездарному правительству.
В свое время судьба дала мне возможность возглавить борьбу за независимость Карабаха, которая символизировала возрождение национального самосознания. Когда движение только началось, мне чудом удалось избежать азербайджанской тюрьмы. Ирония в том, что лишая меня свободы, наша власть сегодня восполняет то, что в то время не удалось сделать азербайджанцам.
История знает множество воодушевляющих примеров успешной политической борьбы из тюрем. Вероятно, мне отведена очень важная роль в деле освобождения страны от порочных властей, разрушающих нашу национальную идентичность».