Փաշինյանը Արցախի խնդրի մասին՝ 7 կետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 20-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտում հանգամանորեն խոսել է Արցախի խնդրի մասին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ վարչապետի ելույթից:
Անվտանգության մարտահրավեր
Մեզ համար անվտանգության ամենամեծ մարտահրավերը ղարաբաղյան հակամարտությունն է: Այն շարունակում է մնալ չկարգավորված՝ դառնալով մշտական լարվածության աղբյուր եւ սպառնալով հանգեցնել տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների հերթական բռնկմանը:
Հակամարտության նախապատմությունը
Այս հակամարտությունը տարածքային վեճ չէ, ինչպես ոմանք փորձում են այն ներկայացնել պարզեցված ձեւով: Խոսքն ինքնորոշման իրավունքի, մարդու իրավունքների եւ այնտեղ ապրող մարդկանց ֆիզիկական անվտանգության մասին է:
Հակամարտության արմատները սկիզբ են առնում Խորհրդային միության վաղ ժամանակներից, երբ Կոմունիստական կուսակցության կամայական որոշմամբ Ադրբեջանին հանձնվեց հայկական այդ շրջանը, որի բնակչության 95 տոկոսը հայեր էին: Դա տեղի է ունեցավ 1920-ականների սկզբին բոլշեւիկյան Ռուսաստանի եւ քեմալական Թուրքիայի միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունքում։
Բանակցային գործընթացը
Հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը սկսվել է դեռեւս 1992 թվականին՝ զինադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումից առաջ: Միջազգային հանրության կողմից հակամարտության կարգավորման միջնորդական մանդատ ստացած ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը սահմանեց, որ հակամարտությունն ունի երեք կողմ՝ Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղը եւ Հայաստանը: Այս փաստը վերահաստատվեց 90-ականների սկզբի բազմաթիվ միջազգային փաստաթղթերով:
Իսկապես, երկար ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը մասնակցում էր բանակցություններին՝ որպես բանակցային գործընթացի կողմ: 1990-ականների սկզբին նույնիսկ մի շարք հանդիպումներ են անցկացվել Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների միջեւ։
Ցավոք, չնայած տասնամյակներ շարունակ միջազգային միջնորդների գործադրած ջանքերին, ղարաբաղյան հակամարտությունը դեռեւս մնում է չլուծված:
Տարօրինակ դիրքորոշում
Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվում են բանակցություններ վարել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ: Նրանք պնդում են, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է համարվի Ադրբեջանի անբաժանելի մասը: Բայց դա իսկապես շատ տարօրինակ դիրքորոշում է: Մի կողմից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները ցանկանում են, որ Լեռնային Ղարաբաղը լինի իրենց տարածքային ամբողջականության մաս: Մյուս կողմից, նրանք չեն ցանկանում երկխոսություն վարել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ: Սա մի փոքր տարօրինակ չէ՞:
Տարածքներ առանց ժողովրդի
Ի՞նչ է նշանակում նրանց այս կեցվածքը: Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները փաստորեն չեն ցանկանում բանակցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ՝ պարզապես այն պատճառով, որ նրանք սոսկ տարածք են ուզում, բայց ոչ ժողովուրդ: Ավելի ճիշտ` տարածքներ առանց ժողովրդի: Դա նշանակում է, որ նրանք հույս ունեն հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով, այն է՝ գրավել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը, անցկացնել էթնիկ զտումներ եւ ազատվել ինչպես հայերից, այնպես էլ ինքնին այդ խնդրից:
Շատ պատճառներ կան հավատալու, որ Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց հասարակությանը պատրաստում են պատերազմի: Սա է պատճառը, որ նրանք հակահայկական տրամադրություններ են բորբոքում իրենց ժողովրդի մեջ: Ահա թե ինչու նրանք հսկայական ռեսուրսներ են ծախսում սպառազինության վրա:
Կոնկրետ քայլեր
Չնայած Ադրբեջանի իշխանությունների հակահայկական քաղաքականությանը, Հայաստանը ձեռնարկում է կոնկրետ քայլեր հակամարտության փոխընդունելի լուծում գտնելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով մոտ մեկ տարի առաջ ես հրապարակավ հայտարարեցի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի եւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ես առաջին հայ առաջնորդն էի, ով բարձրաձայնեց նման դիրքորոշում: Իմ երկրում ինձ խիստ քննադատեցին այդ բանաձեւի համար, որը երեք կողմերին հավասար հիմունքներով է դիտարկում: Այդուամենայնիվ, ես համոզված եմ, որ դա հակամարտության խաղաղ եւ տեւական կարգավորման միակ ճանապարհն է, քանի որ այն ենթադրում է փոխզիջման, փոխադարձ հարգանքի եւ հավասարակշռման հնարավորություն։
Որպեսզի առաջ շարժվենք, ես նման հայտարարություն եմ ակնկալում նաեւ Ադրբեջանից: Եթե մենք լսենք այդպիսի հայտարարություն նախագահ Ալիեւից, դա իսկական առաջընթաց կլինի բանակցային գործընթացում:
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունները մնում են իրենց նախկին դիրքերում՝ նպատակ ունենալով խնդիրը լուծել միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար ընդունելի տարբերակով: Դա ինձ լրացուցիչ հիմք է տալիս կարծելու, որ Ադրբեջանը փայփայում է հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու հույսեր եւ չի ցանկանում լուծումը գտնել բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա
Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է հասկանան, որ խաղաղ բանակցություններին եւ խնդրի խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա:
Նախ եւ առաջ, բացարձակապես անօգուտ է սպառնալիքի լեզվով խոսել Արցախի՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի հետ: Դա ճանապարհ է դեպի ոչ մի տեղ: Ադրբեջանը ժամանակին փորձել է ուժի լեզվով խոսել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ եւ լուրջ հետեւանքների է բախվել՝ չնայած Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իր հսկայական գերակայությանը ինչպես ազգաբնակչության, այնպես էլ սպառազինության առումով: Իրենց իսկ ռազմական ձախողումների համար վրեժխնդիր լինելու փորձերը ոչ մի լավ բանի չեն հանգեցնի:
Մեր տարածաշրջանում ռազմական էսկալացիան աղետալի հետեւանքներ կունենա նույնիսկ գլոբալ տեսանկյունից: Ներգրավվելով ռազմական արկածախնդրությունների մեջ՝ Ադրբեջանը կարող է պարարտ միջավայր ստեղծել այն ահաբեկիչների համար, ովքեր կորցրել են իրենց ազդեցությունը Սիրիայում եւ Իրաքում, եւ այժմ փնտրում են նոր տարածքներ՝ իրենց գործողությունների համար:
Աշխարհագրական առումով, Ադրբեջանը կարող է ծառայել որպես հենակետ՝ տարածաշրջան բոլոր չորս ուղղություններով նրանց ներթափանցման համար՝ հարավից, հյուսիսից, արեւելքից եւ արեւմուտքից:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan spoke about the Karabakh conflict at the Italian Institute for International Political Studies in Milan on November 20.
Mediamax presents several of the Prime Minister’s remarks.
Security challenges
The biggest security challenge for us is the Nagorno-Karabakh conflict. It still remains unresolved, becoming a source of permanent tension and threatening to escalate into another outbreak of hostilities.
The background of the conflict
This conflict is not a territorial dispute, as some have tried to present it in a simplified way. It is about the right to self-determination, human rights, and the physical security of the people that live there.
The roots of the conflict date back to early days of the Soviet Union when an Armenian region with 95 percent of Armenian population was assigned to Azerbaijan by an arbitrary decision of the Communist party. This happened as a result of an agreement reached between Bolshevik Russia and Kemalist Turkey in early 1920s.
The peace talks
The negotiation process on the settlement of the conflict was initiated back in 1992, even before the ceasefire agreement was signed. The OSCE Minsk Group, mandated by the international community to mediate the conflict resolution, defined that there were three parties to the conflict - Azerbaijan, Nagorno-Karabakh, and Armenia. This fact was reaffirmed by many international documents of early 1990s.
Indeed, for a long time, Nagorno-Karabakh participated as a party on the negotiation process. In early 1990s, a number of meetings were held between the leaders of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, as well as the ministers of defense of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia.
Unfortunately, despite the decades-long efforts of international mediators, the Nagorno-Karabakh conflict still remains unresolved.
A very odd position
First and foremost, Azerbaijani authorities refuse to negotiate with the representatives of Nagorno-Karabakh. They claim that Nagorno-Karabakh should be considered an indivisible part of Azerbaijan. But this is really a very odd position. On the one hand, Azerbaijani authorities want Nagorno-Karabakh to be a part of their territorial integrity. On the other hand, they do not want to conduct a dialogue with the representatives of Nagorno-Karabakh. Is this not somewhat strange?
The territories without the people
What does this position mean? It means that Azerbaijani authorities in fact do not want to negotiate with the people of Nagorno-Karabakh, because they only want the territories but not the people. To be more precise: they want the territories without the people. It means that they hope to resolve the conflict by military means: occupy the territory of Nagorno-Karabakh, conduct ethnic cleansings, and get rid of both Armenians and the problem itself.
There are many reasons to believe that the Azerbaijani authorities are preparing their society to a war. This is why they are inflaming anti-Armenian sentiments among their people. This is why they are spending enormous resources on armament.
Concrete steps
Notwithstanding the anti-Armenian policy of the Azerbaijani authorities, Armenia is taking concrete steps towards finding a mutually-acceptable solution to the conflict. With this end in view, about one year ago I publicly stated that any solution to the Nagorno-Karabakh conflict must be acceptable for the people of Armenia, people of Nagorno-Karabakh, and the people of Azerbaijan.
I was the first Armenian leader to voice such a position. I was heavily criticized in my country for such a formula which places the three parties of the conflict on an equal footing. Nevertheless, I strongly believe that this is the only way to the peaceful and lasting settlement of the conflict, because it offers a possibility for compromise, mutual respect, and balance.
In order to move forward, I expected a similar statement from Azerbaijan. Should we hear such a statement from President Aliyev, this would be a real breakthrough in the negotiation process.
However, the highest authorities of Azerbaijan maintain their position, which aims at a solution of the conflict acceptable only for the people of Azerbaijan. It gives me an additional reason to believe that Azerbaijan is nursing hopes to resolve the conflict by military means and doesn’t want to find a solution at the negotiation table.
No alternative to peaceful solution
Azerbaijani authorities should understand that there is no alternative to the peace talks and the peaceful solution to the problem.
First of all, it is absolutely useless to speak with Artsakh (Karabakh) and Armenia in a language of threat. It’s a road to nowhere. Azerbaijan once tried to speak the language of violent force with the people of Nagorno-Karabakh and faced serious consequences despite its huge superiority over Nagorno-Karabakh in terms of both population and the armament. Attempts to avenge this military failure will not lead to anything good.
A military escalation in our region will have disastrous consequences with even a global impact. Apparently, an Azerbaijan engaged in hostilities could provide a fertile ground for those terrorists who lost ground in Syria and Iraq and now are looking for new territories to set up their operations.
Geographically, Azerbaijan could become a perfect basis for them to penetrate in all four directions to the South, to the North, to the East, and to the West.