Երեւան: Մեդիամաքս: ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր Մեդիամաքս-ին ասել է, որ "Բարգավաճ Հայաստան” կուսակցության ծրագրում ամրագրված է համամասնական ընտրակարգին աստիճանաբար անցման դրույթը:
“Եթե ցանկանում ենք ունենալ իրապես քաղաքակիրթ խորհրդարան, որտեղ ներկայացված կլինի քաղաքական կուսակցություններն իրական դերն ու նշանակությունը, շատ կարեւոր է աստիճանական կերպով անցում կատարել դեպի 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգ: Սա կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է, որին պետք է հասնել` հաշվի առնելով առկա իրողությունները”, - նշել է Նաիրա Զոհրաբյանը Մեդիամաքս-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ «վերջերս խորհրդարանը ընդունեց նոր Ընտրական օրենսգիրքը եւ քաղաքական ուժերը համաձայնության եկան գործող համամասնությունը առայժմ պահպանելու մասին»:
«Վստահ չեմ, որ իրատեսական է անդրադառնալ այս խնդրին այն կարճ ժամանակահատվածում, որը մնացել է մինչեւ 2012թ. ԱԺ ընտրությունները», - ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը` մեկնաբանելով ՀՅԴ-ի եւ «Ժառանգության» համատեղ կոչը` 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու մասին:

«Процветающая Армения» выступает за поэтапный переход к 100-процентной пропорциональной избирательной системе - Mediamax.am
3927 просмотров
«Процветающая Армения» выступает за поэтапный переход к 100-процентной пропорциональной избирательной системе
Член фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян
Ереван/Медиамакс/. Член фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян сказала сегодня Медиамакс, что в программе партии зафиксирован пункт о поэтапном переходе к пропорциональной избирательной системе.
«Если мы хотим иметь действительно цивилизованный парламент, где будут представлены роль и значение каждой политической партии, очень важно постепенно перейти к 100-процентной пропорциональной системе. Это одна из важнейших задач, которую следует решить, но с учетом сложившихся обстоятельств», - отметила парламентарий в беседе с корреспондентом Медиамакс.
Она напомнила, что «недавно парламент на основе консенсуса принял новый Избирательный кодекс, и политические силы пришли к заключению сохранить действующее соотношение между пропорциональной и мажоритарной системами».
«Не уверена, что реально обсуждать этот вопрос в столь короткий промежуток времени, оставшийся до парламентских выборов 2012 года», - сказала Наира Зограбян, комментируя призыв «Дашнакцутюн» и «Наследия» о переходе к 100-процентной пропорциональной системе.
Депутат добавила, что этот вопрос не обсуждался ни в «Процветающей Армении», ни в правящей коалиции.