Երեւան: Մեդիամաքս: Սահմանադրական կարգի տապալման համար մեղադրվող Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ «աշնանը քաղաքական պայքարը ավելի համակարգային եւ ծավալուն բնույթ կկրի»:
«Աշնանը ընդդիմադիր դաշտում կավարտվի կոնսոլիդացման եւ գործընկերության ձեւավորման գործընթացը, եւ քաղաքական պայքարը ավելի համակարգային եւ ծավալուն բնույթ կկրի»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանն՝ այսօր «Գոլոս Արմենիի» թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
Նախկին նախագահը նկատել է, որ «այդ գործընթացներում ես կլինեմ կարեւոր, սակայն ոչ միակ օղակը»: Ռոբերտ Քոչարյանը նաեւ ասել է, որ եթե խորհրդարանական ընդդիմությունն առավել արմատական դիրքերից հանդես չգա, այն կկորցնի իր ընտրողներին:
«Կարծում եմ, որ ամեն դեպքում իշխանության հարցը լուծվելու է փողոցում… արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում: Կառավարման նման որակով այս իշխանությունը երկար չի դիմանա եւ վերընտրվելու հեռանկարներ չունի: Ընդ որում, ընտրողը կուշտ է լինելու պոպուլիստներից եւ ավելի հաշվենկատ ընտրություն կկատարի: Սովորաբար տապալված պոպուլիստներին փոխարինում են փորձառու, կրթված եւ հավասարակշռված պրագմատիկները, այդպիսին է քաղաքական գործընթացների տրամաբանությունը», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Ереван/Медиамакс/. Бывший президент Армении Роберт Кочарян, обвиняемый в свержении конституционного строя, заявил, что осенью «политическая борьба примет системный и масштабный характер».
«Осенью процесс консолидации и формирования партнерства на оппозиционном поле завершится, и политическая борьба примет системный и масштабный характер», - заявил Роберт Кочарян в интервью, опубликованном сегодня в газете «Голос Армении».
При этом, заметил экс-президент, «в этих процессах я буду важным звеном, но далеко не единственным». Роберт Кочарян сказал также, что если парламентская оппозиция не радикализируется, она потеряет свой электорат.
«Думаю, что вопрос власти в любом случае будет решаться на улице... на досрочных парламентских выборах. С таким качеством управления эта власть долго не продержится и не имеет перспектив переизбрания. При этом избиратель уже будет сыт по горло популистами и станет разборчивее в своем выборе. Обычно провалившихся популистов сменяют опытные, образованные и уравновешенные прагматики, такова логика политических процессов», - заявил Роберт Кочарян.