Ռուսաստանի իրադարձություններն ուղղակիորեն չեն անդրադառնա Հայաստանում կատարվող գործընթացների վրա, կարծում է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը - Mediamax.am
4933 դիտում
Ռուսաստանի իրադարձություններն ուղղակիորեն չեն անդրադառնա Հայաստանում կատարվող գործընթացների վրա, կարծում է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը
Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կարծում է, որ ինչպես էլ զարգանան հետընտրական իրադարձություները Ռուսաստանում, դրանք ուղղակիորեն չեն ազդի Հայաստանում առկա գործընթացների վրա:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, քաղաքագետի կարծիքով, Հայաստանի նախընտրական արշավը ընդհանուր շատ քիչ բան է ունենալու Ռուսաստանի հետ:
Մեկնաբանելով Մոսկվայի Բոլոտնի հրապարակում տեղի ունեցող հետընտրական հանրահավաքները` Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել է, որ 10 տարվա մեջ առաջին անգամ տեղի է ունեցել լուրջ փոփոխություն եւ իշխանության դելեգիտիմացիա:
“1999-ից հետո այնպիսի տպավորություն էր, որ կա թաքուն հասարակական պայմանագիր, համաձայն որի տնտեսական բարօրության համար մարդիկ պատրաստ են զիջել իրենց ազատության մի մասը: Ներկայումս այդ “պայմանագիրը” խախտվել է: Դա չի նշանակում, որ հեղափոխություն է լինելու կամ ընտրությունների արդյունքները չեղյալ են հայտարարվելու, սակայն իշխանության լեգիտիմությունը սուր նվազել է”, - նշել է փորձագետը` հավելելով, որ ՌԴ իշխանությունները շփոթության մեջ են, եւ նրանց արձագանքը ինչ-որ չափով որակավորված չէ:

Yerevan/Mediamax/. Director of Caucasus Institute Alexander Iskandaryan thinks that the developments in Russia won’t directly affect the processes in Armenia.
According to him, the election campaign in Armenia will have nothing in common with the Russian one, Mediamax reports.
Commenting on post-election rallies on Bolotnaya Square in Moscow, Alexander Iskandaryan said that the situation has sharply changed for the first time in last 10 years and resulted in the de- legitimization of authorities.
“After 1999, there was an impression that people have silently agreed to waive their freedoms for the sake of economic benefits. Now this “agreement” is breached. It doesn’t mean of course that there will be a revolution or the election results will be cancelled, but the legitimacy of authorities has strongly decreased,” the expert said, adding that the Russian authorities are confused and their reaction is somewhat unqualified.