Ռուսաստանի իրադարձություններն ուղղակիորեն չեն անդրադառնա Հայաստանում կատարվող գործընթացների վրա, կարծում է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը - Mediamax.am
4933 դիտում
Ռուսաստանի իրադարձություններն ուղղակիորեն չեն անդրադառնա Հայաստանում կատարվող գործընթացների վրա, կարծում է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը
Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կարծում է, որ ինչպես էլ զարգանան հետընտրական իրադարձություները Ռուսաստանում, դրանք ուղղակիորեն չեն ազդի Հայաստանում առկա գործընթացների վրա:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, քաղաքագետի կարծիքով, Հայաստանի նախընտրական արշավը ընդհանուր շատ քիչ բան է ունենալու Ռուսաստանի հետ:
Մեկնաբանելով Մոսկվայի Բոլոտնի հրապարակում տեղի ունեցող հետընտրական հանրահավաքները` Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել է, որ 10 տարվա մեջ առաջին անգամ տեղի է ունեցել լուրջ փոփոխություն եւ իշխանության դելեգիտիմացիա:
“1999-ից հետո այնպիսի տպավորություն էր, որ կա թաքուն հասարակական պայմանագիր, համաձայն որի տնտեսական բարօրության համար մարդիկ պատրաստ են զիջել իրենց ազատության մի մասը: Ներկայումս այդ “պայմանագիրը” խախտվել է: Դա չի նշանակում, որ հեղափոխություն է լինելու կամ ընտրությունների արդյունքները չեղյալ են հայտարարվելու, սակայն իշխանության լեգիտիմությունը սուր նվազել է”, - նշել է փորձագետը` հավելելով, որ ՌԴ իշխանությունները շփոթության մեջ են, եւ նրանց արձագանքը ինչ-որ չափով որակավորված չէ:

Ереван/Медиамакс/. Директор Института Кавказа Александр Искандарян считает, что, как бы ни развивались поствыборные события в России, они не окажет прямого влияния на процессы в Армении.
Как сообщает Медиамакс, по мнению политолога, в Армении будет идти предвыборная кампания, имеющая мало общего с Россией.
Комментируя поствыборные митинги на Болотной площади в Москве, Александр Искандарян сказал, что впервые за 10 лет произошло сильное изменение ситуации и де-легитимизация власти.
«После 1999 года было впечатление, что существует негласный общественный договор, согласно которому люди готовы поступиться частью своих свобод ради экономических благ. Сейчас этот «договор» нарушен. Конечно, это не означает, что будет революция или будут отменены итоги выборов, но легитимность власти сильно понижена»,- отметил эксперт, добавив, что власти РФ в растерянности, и их реакция несколько неквалифицированна.