Միջազգային դիտորդներ. Ընտրությունները ազատ էին
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային դիտորդական առաքելությունն այսօր հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն «ազատ էին եւ վայելում էին լայն զանգվածների վստահությունը»:
Առաքելությունը ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) եւ Եվրոպական պառլամենտի (ԵՊ) համատեղ նախաձեռնությունն է:
Միջազգային դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված էին շուրջ 320
դիտորդներ 39 երկրներից:
Մեդիամաքսը նշում է, որ միջազգային դիտորդական առաքելությունը միանշանակ գնահատական չէր տվել 2017 թվականին ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրություններին:
Միջազգային դիտորդական առաքելության ղեկավարներն ասել էին, որ չնայած ԱԺ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ նախորդ ընտրությունների համեմատ կազմակերպչական բարելավումներ են արձանագրվել, չէր հաջողվել վերացնել հարցերը, որոնք վերաբերվում են հասարակության վստահությանը ընտրական գործընթացի հանդեպ:
Մասնավորապես, դիտորդական առաքելության ղեկավարները խոսել էին ընտրողների վրա ճնշումների եւ ընտրակաշառքների մասին «վստահություն ներշնչող» հաղորդագրությունների մասին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2013թ. նախագահական ընտրություններից հետո Միջազգային դիտորդական առաքելությունն հայտարարել էր, որ դրանք բարելավում էին 2008 թվականի ընտրությունների համեմատ:
Իսկ գնահատելով 2008թ. նախագահական ընտրությունները` Միջազգային դիտորդական առաքելությունը հայտարարել էր, որ դրանք «մեծ մասամբ» համապատասխանել էին ԵԱՀԿ եւ Եվրոպայի Խորհրդի չափանիշներին եւ պարտավորություններին:
2012թ. ԱԺ ընտրությունների մասին Միջազգային դիտորդական առաքելությունն ասել էր, որ դրանք հիմնականում խաղաղ են անցել, «սակայն դիտարկվել են նաեւ կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր` հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»:

Yerevan/Mediamax/. The International Observation Mission has announced that the early parliamentary elections in Armenia "were free and widely trusted in the society”.
The mission, a joint endeavour of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and the European Parliament, included around 320 observers from 39 countries.
International observers did not give a common estimate of the parliamentary elections Armenia held on April 2, 2017.
They noted that although the elections were well administered and showed improvement in terms of organization, they failed to address issues regarding the public trust in electoral process.
In particular, the mission leaders voiced concern over “credible” reports about pressure of voters and vote buying.
After the 2013 presidential elections, the observers stated they were an improvement as compared to the elections in 2008.
While assessing the 2008 presidential elections, the International Observation Mission said they were administered “mostly in line” with OSCE and Council of Europe commitments and standards.
As for the 2012 parliamentary elections in Armenia, the mission stated they were peaceful, but “there were also problems of organizational character and cases of interference in the election process mainly by the representatives of the political parties”.