Միջազգային դիտորդներ. Ընտրությունները ազատ էին
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային դիտորդական առաքելությունն այսօր հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն «ազատ էին եւ վայելում էին լայն զանգվածների վստահությունը»:
Առաքելությունը ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) եւ Եվրոպական պառլամենտի (ԵՊ) համատեղ նախաձեռնությունն է:
Միջազգային դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված էին շուրջ 320
դիտորդներ 39 երկրներից:
Մեդիամաքսը նշում է, որ միջազգային դիտորդական առաքելությունը միանշանակ գնահատական չէր տվել 2017 թվականին ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրություններին:
Միջազգային դիտորդական առաքելության ղեկավարներն ասել էին, որ չնայած ԱԺ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ նախորդ ընտրությունների համեմատ կազմակերպչական բարելավումներ են արձանագրվել, չէր հաջողվել վերացնել հարցերը, որոնք վերաբերվում են հասարակության վստահությանը ընտրական գործընթացի հանդեպ:
Մասնավորապես, դիտորդական առաքելության ղեկավարները խոսել էին ընտրողների վրա ճնշումների եւ ընտրակաշառքների մասին «վստահություն ներշնչող» հաղորդագրությունների մասին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2013թ. նախագահական ընտրություններից հետո Միջազգային դիտորդական առաքելությունն հայտարարել էր, որ դրանք բարելավում էին 2008 թվականի ընտրությունների համեմատ:
Իսկ գնահատելով 2008թ. նախագահական ընտրությունները` Միջազգային դիտորդական առաքելությունը հայտարարել էր, որ դրանք «մեծ մասամբ» համապատասխանել էին ԵԱՀԿ եւ Եվրոպայի Խորհրդի չափանիշներին եւ պարտավորություններին:
2012թ. ԱԺ ընտրությունների մասին Միջազգային դիտորդական առաքելությունն ասել էր, որ դրանք հիմնականում խաղաղ են անցել, «սակայն դիտարկվել են նաեւ կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր` հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»:

Международные наблюдатели: Выборы были свободными
Ереван/Медиамакс/. Международная наблюдательская миссия заявила сегодня, что состоявшиеся 9 декабря в Армении внеочередные парламентские выборы «были свободными и пользовались доверием широких масс».
В состав Международной наблюдательской миссии входят представители Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ, Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Европейского парламента (ЕП).
В состав миссии входили около 320 наблюдателей из 39 стран.
Медиамакс отмечает, что Международная наблюдательская миссия не дала однозначной оценки состоявшимся 2 апреля 2017 года выборам в Национальное собрание Армении.
Руководители Международной наблюдательской миссии отмечали тогда, что, хотя парламентские выборы были хорошо организованы и отличались от предыдущих более качественной организацией, не были устранены вопросы, связанные с недоверием общества к избирательным процессам.
В частности, руководители наблюдательской миссии заявили о «заслуживающих доверия» сообщениях о давлении на граждан и подкупе избирателей.
Медиамакс отмечает, что оценивая президентские выборы 2013 года, Международная наблюдательская миссия назвала их улучшением по сравнению с выборами 2008 года.
А оценивая президентские выборы 2008 года, Международная наблюдательская миссия заявила, что они «главным образом» соответствовали стандартам ОБСЕ и Совета Европы.
Оценивая парламентские выборы 2012 года, Международная наблюдательская миссия заявила, что они были мирными, однако «были также замечены организационные проблемы и случаи вмешательства в выборный процесс, в основном, со стороны представителей политических партий».