Միջազգային դիտորդները միանշանակ գնահատական չեն տվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային դիտորդական առաքելությունն այսօր միանշանակ գնահատական չի տվել ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրություններին:
Միջազգային դիտորդական առաքելության ղեկավարներն ասել են, որ չնայած ԱԺ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ նախորդ ընտրությունների համեմատ կազմակերպչական բարելավումներ են արձանագրվել, չի հաջողվել վերացնել հարցերը, որոնք վերաբերվում են հասարակության վստահությանը ընտրական գործընթացի հանդեպ:
Մասնավորապես, դիտորդական առաքելության ղեկավարները խոսել են ընտրողների վրա ճնշումների եւ ընտրակաշառքների մասին «վստահություն ներշնչող» հաղորդագրությունների մասին:
ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող եւ ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորն ասել է, որ ընտրողների հիմնարար ազատությունները հարգվել են:
«Չնայած ընտրական գործընթացի նոր համակարգի գործարկմանը՝ արձանագրվել են որոշ խախտումներ, որոնք վերաբերել են ընտրողների վրա ճնշումների գործադրմանը»,- ասել է առաքելության ղեկավարը:
Իգնասիո Սանչես Ամորի խոսքով՝ քվեարկության օրն ընթացել է հանգիստ ու խաղաղ, սակայն նկատվել են կազմակերպչական խնդիրներ, եւ հիմնական կուսակցությունների կողմից ընտրական գործընթացին անհարկի միջամտություններ:
Իգնասիո Սանչես Ամորը նկատել է, որ բարեփոխումները մեկ գիշերում տեղի չեն ունենում, եւ «անհրաժեշտ է, որ քաղաքական կուսակցությունները հրաժարվեն անցյալի գործելաոճից»:
Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելությունը հանդիսանում է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) եւ Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ նախաձեռնությունը:
Հայտարարությամբ հանդես են եկել Կարճաժամկետ դիտորդների ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության հատուկ կոորդինատոր եւ ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորը, ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար Լիլիան Մորի-Պասկիերը, ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Գեր Յորգեն Բեքքեֆոլդը, Եվրախորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Հաիդի Հաութալան եւ ԵԱՀԿ /ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Յան Պետերսենը:
Առաքելության կազմում են մոտ 450 դիտորդներ 42 երկրներից, այդ թվում` ԵԱՀԿ / ԺՀՄԻԳ-ի կողմից գործուղված 340 երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտորդներ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ի 66 խորհրդարանականներ եւ աշխատակազմի անդամներ` 24-ը ԵԽԽՎ-ից եւ 13-ը ԵԽ-ից:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2013թ. նախագահական ընտրություններից հետո Միջազգային դիտորդական առաքելությունն հայտարարել էր, որ դրանք բարելավում էին 2008 թվականի ընտրությունների համեմատ:
Իսկ գնահատելով 2008թ. նախագահական ընտրությունները` Միջազգային դիտորդական առաքելությունը հայտարարել էր, որ դրանք «մեծ մասամբ» համապատասխանել էին ԵԱՀԿ եւ Եվրոպայի Խորհրդի չափանիշներին եւ պարտավորություններին:
2012թ. ԱԺ ընտրությունների մասին Միջազգային դիտորդական առաքելությունն ասել էր, որ դրանք հիմնականում խաղաղ են անցել, «սակայն դիտարկվել են նաեւ կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր` հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»:

Международные наблюдатели не дали однозначной оценки выборам - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Международная наблюдательская миссия не дала сегодня однозначной оценки состоявшимся 2 апреля выборам в Национальное собрание Армении.
Руководители Международной наблюдательской миссии сказали, что, хотя парламентские выборы были хорошо организованы и отличались от предыдущих более качественной организацией, не были устранены вопросы, связанные с недоверием общества к избирательным процессам.
В частности, руководители наблюдательской миссии заявили о «заслуживающих доверия» сообщениях о давлении на граждан и подкупе избирателей.
Международная наблюдательская миссия является совместной инициативой Бюро Демократических Институтов и Прав Человека ОБСЕ ( БДИПЧ/ОБСЕ), Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Европейского парламента.
С заявлением выступили специальный координатор краткосрочной наблюдательской миссии ОБСЕ Игнасио Санчес Амор, руководитель делегации ПАСЕ Лилиан Мори-Паскье, глава делегации парламентской ассамблеи ОБСЕ Юрген Беккевольд, глава делегации Европарламента Хейди Хаутала и глава делегации БДИПЧ/ОБСЕ Ян Петерсен.
В состав миссии вошли 450 наблюдателей из 42 стран, в том числе 340 долгосрочных и краткосрочных наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ, 66 депутатов ПА ОБСЕ, а также 24 сотрудников аппарата ПАСЕ и 13  сотрудников Европарламента.
Медиамакс отмечает, что оценивая президентские выборы 2013 года, Международная наблюдательская миссия назвала их улучшением по сравнению с выборами 2008 года.
А оценивая президентские выборы 2008 года, Международная наблюдательская миссия заявила, что они «главным образом» соответствовали стандартам ОБСЕ и Совета Европы.
Оценивая парламентские выборы 2012 года, Международная наблюдательская миссия заявила, что они были мирными, однако «были также замечены организационные проблемы и случаи вмешательства в выборный процесс, в основном, со стороны представителей политических партий».