Հանդիպել են Նիկոլ Փաշինյանն ու Արա Բաբլոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր հանդիպել են։
Հանդիպման նախաձեռնությամբ ավելի վաղ հանդես էր եկել ԱԺ նախագահը՝ երկրի ներքաղաքական դրության մասին արված հայտարարությունով։
«Բարձրացված հարցերի շուրջ քննարկումների արդյունքում օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների ղեկավարները մասնավորապես արձանագրել են.
- Անկախ քաղաքական հայացքներից՝ Հայաստանի Հանրապետությունում յուրաքանչյուր ոք ունի խոսքի եւ տարբերվող կարծիքի ազատության իրավունք։
- Դատարանների անկախությունը երկրում արդարադատության ապահովման կարեւորագույն երաշխիք է, հետեւաբար՝ օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման մեխանիզմը որեւէ կերպ չպետք է խաթարվի։
- Արադարադատության իրականացման գործում Հայաստանի դատական համակարգն իր ողջ գործիքակազմով իրեն չի սպառել, այդուհանդերձ, եթե քաղաքական քննարկումների արդյունքում կողմերը գտնեն, որ կա անհրաժեշտություն «անցումային արդարադատության» ինստիտուտի, ապա դա պետք է իրականացվի Սահմանադրության եւ համապատասխան օրենսդրական դաշտի փոփոխություններով եւ միեւնույն ժամանակ՝ որեւէ կերպ չվնասի արդարադատությանը:
- ՀՀ ԱԺ կողմից 07.06.2018 թվականին հավանության արժանացած Կառավարության ծրագրի համաձայն «Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անհրաժեշտ է անցկացնել առավելագույնը մեկ տարվա ընթացքում»: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով անցկացնելու դեպքում մեխանիզմների շարքում հանրաքվեի ինստիտուտը կարող է լինել ամենաժողովրդավարականը, քանի որ փոփոխության ենթակա Սահմանադրությունն ընդունվել է հանրաքվեով։ Այդուհանդերձ, այս հարցում որեւէ տարբերակի ընտրությունը պետք է արվի հանրային ու քաղաքական լայն քննարկումների արդյունքում։ Այդպիսի հնարավորությունները սպառված չեն թե՛ խորհրդարանում եւ թե՛ հանրային լայն շրջանակում»,- ասված է ԱԺ հաղորդագրությունում։

Armenian PM and NA Speaker meet
The initiator of the meeting was Ara Babloyan with his statement on internal political situation in Armenia.
“Among the issues discussed at the meeting the two officials particularly highlighted the following:
- Regardless of political viewpoints, every citizen of the Republic of Armenia has the freedom of speech and opposite opinion.
- The independence of courts is the most important guarantee of justice in the country, thus the division and balance mechanisms of legislative, executive and judicial wings should never be jeopardized.
I will meet Ara Babloyan, Armenian PM says
- Armenia’s judicial systems with its toolset is still powerful enough to provide justice. However, if political discussions show the necessity to move to “transitional justice”, then it should be implemented in accordance with the Armenian Constitution and relevant changes in the legislative field, without obstructing justice at the same time.
- According to the Armenian government’s program, approved by the National Assembly in 07.06.2018, “snap parliamentary elections should be held no later than within a year.” Referendum can become the most democratic tool for holding snap elections in accordance with constitutional changes, since the Constitution with current changes was adopted through referendum. Nonetheless, any decision on the matter must be made, based on broad political discussions. Similar opportunities still exist in both parliamentary and public frameworks,” Armenian NA statement reads.