Հանդիպել են Նիկոլ Փաշինյանն ու Արա Բաբլոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր հանդիպել են։
Հանդիպման նախաձեռնությամբ ավելի վաղ հանդես էր եկել ԱԺ նախագահը՝ երկրի ներքաղաքական դրության մասին արված հայտարարությունով։
«Բարձրացված հարցերի շուրջ քննարկումների արդյունքում օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների ղեկավարները մասնավորապես արձանագրել են.
- Անկախ քաղաքական հայացքներից՝ Հայաստանի Հանրապետությունում յուրաքանչյուր ոք ունի խոսքի եւ տարբերվող կարծիքի ազատության իրավունք։
- Դատարանների անկախությունը երկրում արդարադատության ապահովման կարեւորագույն երաշխիք է, հետեւաբար՝ օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման մեխանիզմը որեւէ կերպ չպետք է խաթարվի։
- Արադարադատության իրականացման գործում Հայաստանի դատական համակարգն իր ողջ գործիքակազմով իրեն չի սպառել, այդուհանդերձ, եթե քաղաքական քննարկումների արդյունքում կողմերը գտնեն, որ կա անհրաժեշտություն «անցումային արդարադատության» ինստիտուտի, ապա դա պետք է իրականացվի Սահմանադրության եւ համապատասխան օրենսդրական դաշտի փոփոխություններով եւ միեւնույն ժամանակ՝ որեւէ կերպ չվնասի արդարադատությանը:
- ՀՀ ԱԺ կողմից 07.06.2018 թվականին հավանության արժանացած Կառավարության ծրագրի համաձայն «Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անհրաժեշտ է անցկացնել առավելագույնը մեկ տարվա ընթացքում»: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով անցկացնելու դեպքում մեխանիզմների շարքում հանրաքվեի ինստիտուտը կարող է լինել ամենաժողովրդավարականը, քանի որ փոփոխության ենթակա Սահմանադրությունն ընդունվել է հանրաքվեով։ Այդուհանդերձ, այս հարցում որեւէ տարբերակի ընտրությունը պետք է արվի հանրային ու քաղաքական լայն քննարկումների արդյունքում։ Այդպիսի հնարավորությունները սպառված չեն թե՛ խորհրդարանում եւ թե՛ հանրային լայն շրջանակում»,- ասված է ԱԺ հաղորդագրությունում։

Никол Пашинян и Ара Баблоян встретились - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и председатель Национального собрания Ара Баблоян провели сегодня встречу.
С инициативой проведения встречи ранее выступил глава парламента, сделав заявление о внутриполитической ситуации в стране.
«В результате обсуждений вокруг поднятых вопросов руководители законодательной и исполнительной власти, в частности, констатировали:
- Независимо от политических взглядов в Республике Армения каждый имеет право на свободу слова и отличного мнения.
- Независимость судов – важнейшая гарантия обеспечения правосудия в стране, следовательно, механизм разделения и равновесия законодательной, исполнительной и судебной власти никоим образом не должен быть нарушен.
- В вопросе реализации правосудия судебная система Армении всем своим инструментарием не исчерпала себя, тем не менее, если в результате политических обсуждений стороны придут к выводу, что есть необходимость института «переходного правосудия», то это должно быть реализовано посредством изменений в Конституции и соответственного законодательного поля и, в то же время, никоим образом не должно нарушать правосудие.
- Согласно программе правительства, одобренной Национальным собранием Армении 07.06.2018 года, «внеочередные парламентские выборы необходимо провести максимум в течение года». В случае проведения внеочередных парламентских выборов посредством конституционных реформ институт референдума среди прочих механизмов может быть самым демократическим, поскольку нуждающаяся в изменениях Конституция была принята на референдуме. Тем не менее, в этом вопросе выбор любого варианта должен быть сделан в результате широких общественных и политических обсуждений. Такие возможности не исчерпаны как в парламенте, так и в широких общественных кругах»,- говорится в сообщении Национального собрания.