Վիգեն Սարգսյանը նշանակվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
1996թ. ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական կառավարման ակադեմիայի հեռակա բաժանմունքը` անձնակազմի կառավարում մասնագիտացմամբ:
1997թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների բաժինը, իսկ 2000թ. ստացել է Իրավունքի եւ դիվանագիտության արվեստների մագիստրոսի կոչում Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչեր դիվանագիտական դպրոցից:
1995-98թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում՝ որպես խորհրդարանի նախագահի օգնական, իսկ այնուհետեւ` խորհրդական:
2000-2003թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում՝ որպես սպա՝ զբաղեցնելով պաշտպանության նախարարի ռեֆերենտի պաշտոնը: 2003թ. նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի օգնական:
2009թ. հունվարի 27-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով Վիգեն Սարգսյանը նշանակվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ:
Վիգեն Սարգսյանը պարգեւատրվել է Մովսես Խորենացու եւ պաշտպանության նախարարության «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալներով, Ֆրանսիայի Ազգային արժանիքների շքանշանի ասպետ է:

Виген Саргсян назначен руководителем аппарата президента Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Виген Саргсян назначен руководителем аппарата президента Армении, стало известно Медиамакс из информированных источников.
Виген Саргсян родился в Ереване в 1975 году, в семье врачей. В 1996 году окончил заочное отделение Санкт-Петербургского государственного университета управления по специальности «управление персоналом», в 1997 году - факультет международных отношений Ереванского государственного университета, а в 2000 году получил степень магистра права и дипломатии Флетчерчской школы дипломатии Университета Тафтса (США).
В 1995-1998 гг. Виген Саргсян работал помощником и советником председателя Национального Собрания Армении. В 2000-2003 гг. служил в рядах Вооруженных сил Армении, занимая пост референта министра обороны. В 2003 году был назначен помощником президента Армении.
27 января 2009 года президент Армении Серж Саргсян подписал указ о назначении Вигена Саргсяна заместителем руководителя аппарата главы государства.
Виген Саргсян награжден медалью «Мовсес Хоренаци» и медалью «Андраник Озанян» министерства обороны Армении, является кавалером французского ордена Национальных заслуг.