«Պետությունը խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը ճանաչում է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ «վերջին իրադարձությունները խոչընդոտում են պետական հիմնարկների, այդ թվում՝ արտգործնախարարության աշխատանքը»։
«Բազմաթիվ բողոքներ ենք ստացել նաեւ հավատարմագրված դեսպանությունների կողմից, որոնք հայտնում են իրենց դժգոհությունը, որ սահմանափակվել է իրենց ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը օտարերկրյա եւ տեղական լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը:
«Իհարկե, մեր հայրենակիցները իրավունք ունեն արտահայտել իրենց կարծիքը: Բայց ներխուժել դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, խոչընդոտել բնական աշխատանքը, մեր դիվանագետներին տարբեր հայտարարություններով բավական անհարմար, վարկաբեկիչ դրության մեջ դնել, չեմ կարծում, որ դա հայրենասիրության կամ ժողովրդավարության դրսեւորում է»,- հավելել է նա:
ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ իրավիճակի լիցքաթափման ձեւը «բարի կամքն է ու երկխոսությունը»:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն էլ հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խաղաղ, առանց զենքի հավաքների ազատության իրավունքը ճանաչում է եւ հետամուտ է լինելու այդ իրավունքի հարգմանը։
Անդրադառնալով ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի գտնվելու վայրին՝ նախարարն ասել է, որ դա գաղտնիք չէ եւ նրա ընտանիքը տեղեկացվել է այդ մասին:
«Նիկոլ Փաշինյանը ձերբակալված անձանց համար նախատեսված վայրում է, այս պահին չգիտեմ կոնկրետ, թե որտեղ։ Հարցը կարելի է ուղղել դատախազությանը»,-ասել է արդարադատության նախարարը։

Министр: «Армения признает право на свободу собраний» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что «последние события препятствуют работе государственных учреждений, в том числе - МИД».
«Мы получили многочисленные жалобы также от аккредитованных посольств, которые выражают свое недовольство в связи с нарушением их права на свободу передвижения»,- заявил Эдвард Налбандян на встрече с представителями местных и иностранных СМИ.
«Конечно, наши соотечественники имеют право выражать свое мнение. Но вторгаться в дипломатические представительства Армении за рубежом, ставить наших дипломатов в достаточно неудобное, компрометирующее положение различными заявлениями - не считаю, что это проявление патриотизма или демократии»,- добавил он.
По мнению министра иностранных дел, разрядить ситуацию можно посредством «доброй воли и диалога».
Министр юстиции Давид Арутюнян добавил, что Армения признает право на свободу мирных, безоружных собраний и будет верна уважению этого права.
Говоря о местонахождении депутата Никола Пашинина, министр заявил, что это не секрет, и его семья поставлена в известность.
«Никол Пашинян находится в месте для задержанных лиц, на данный момент я не знаю, где конкретно. Этот вопрос можно адресовать прокуратуре»,- отметил министр юстиции.