«Պետությունը խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը ճանաչում է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ «վերջին իրադարձությունները խոչընդոտում են պետական հիմնարկների, այդ թվում՝ արտգործնախարարության աշխատանքը»։
«Բազմաթիվ բողոքներ ենք ստացել նաեւ հավատարմագրված դեսպանությունների կողմից, որոնք հայտնում են իրենց դժգոհությունը, որ սահմանափակվել է իրենց ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը օտարերկրյա եւ տեղական լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը:
«Իհարկե, մեր հայրենակիցները իրավունք ունեն արտահայտել իրենց կարծիքը: Բայց ներխուժել դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, խոչընդոտել բնական աշխատանքը, մեր դիվանագետներին տարբեր հայտարարություններով բավական անհարմար, վարկաբեկիչ դրության մեջ դնել, չեմ կարծում, որ դա հայրենասիրության կամ ժողովրդավարության դրսեւորում է»,- հավելել է նա:
ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ իրավիճակի լիցքաթափման ձեւը «բարի կամքն է ու երկխոսությունը»:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն էլ հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խաղաղ, առանց զենքի հավաքների ազատության իրավունքը ճանաչում է եւ հետամուտ է լինելու այդ իրավունքի հարգմանը։
Անդրադառնալով ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի գտնվելու վայրին՝ նախարարն ասել է, որ դա գաղտնիք չէ եւ նրա ընտանիքը տեղեկացվել է այդ մասին:
«Նիկոլ Փաշինյանը ձերբակալված անձանց համար նախատեսված վայրում է, այս պահին չգիտեմ կոնկրետ, թե որտեղ։ Հարցը կարելի է ուղղել դատախազությանը»,-ասել է արդարադատության նախարարը։

“The state recognizes citizens’ right to peaceful assembly”, Minister says
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian stated today that "recent developments hinder the operation of state institutions, including Ministry of Foreign Affairs.”
“We have also received multiple complaints from embassies, which express their dissatisfaction on the fact that their right to freedom of movement has been violated,” Edward Nalbandian stated in a meeting with local and international media.
“Definitively, our compatriots have the right to express their opinion. However, intruding into Armenia’s diplomatic representations abroad, putting our diplomats in quite an uncomfortable and discreditable situation with various statements is not a manifestation of patriotism or democracy,” he added.
According to the Armenian FM, the only way to ease the tensions is “good faith and dialogue”.
Minister of Justice Davit Harutyunyan added that the Republic of Armenia recognizes the right of citizens to peaceful unarmed assembly and will make sure to respect it further.
Touching upon the location of detained MP Nikol Pashinyan, Minister Harutyunyan said that it is not a secret and his family has already been informed.
“Nikol Pashinyan is in a location for detainees, but I do not know where exactly. You can ask it at General Prosecutor’s Office,” Minister of Justice said.