ԱՄՆ դեսպանությունը «բարեխիղճ քաղաքական երկխոսության» կոչ է անում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ոստիկաններին եւ ցուցարարներին խստորեն հորդորել է հետեւել հավաքների ազատության խաղաղ, իրավական միջոցներին, որոնք սահմանված են ՀՀ սահմանադրությամբ:
«Մենք կոչ ենք անում կառավարությանը հանդես բերել զսպվածություն՝ թույլ տալով խաղաղ ցույցեր, իսկ նրանց, ովքեր իրացնում են հավաքների ազատության իրենց իրավունքը, կոչ ենք անում դա անել պատասխանատու կերպով, խուսափել բռնությունից եւ կանխել լարվածության սրացումը: Մեզ անհանգստացնում են լրագրողների եւ ցուցարարների նկատմամբ բռնությունների մասին հաղորդումները. մենք ընդգծում ենք ոստիկանության կամ ցուցարարների դեմ բռնության համար մեղավորներին օրենքի համաձայն պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը»,- ասված է հայտարարությունում:
ԱՄՆ դեսպանությունում ընդգծել են, որ «խաղաղ հանգուցալուծման համար պահանջվում է բովանդակալից բարեխիղճ քաղաքական երկխոսություն»:

U.S. Embassy calls for “political dialogue in good faith” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The U.S. Embassy in Armenia strongly encourages police and protesters to adhere to peaceful, legal means for freedom of assembly as provided for by the Armenian constitution.
“We urge the government to show restraint to allow for peaceful protest and we urge those exercising their freedom of assembly to do so responsibly, to avoid violence, and to prevent an escalation of tensions. We are concerned over reports of violence against journalists and demonstrators; we emphasize the need for those responsible for violence against police or demonstrators to be held accountable under the law,” the statement reads.
The U.S Embassy in Armenia emphasized that “a peaceful resolution requires meaningful political dialogue in good faith.”