Ապրիլի 19-ի երեկոյան «Շանթ» հեռուստաընկերությունը եթեր հեռարձակեց Արամ Աբրահամյանի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հետ։ Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ այդ հարցազրույցից։
Բողոքն արտահայտելու հնարավորությունների մասին
Տարիների ընթացքում մեծացրել ենք իրենց բողոքն արտահայտելու քաղաքացիների հնարավորությունները։ Տարիներ շարունակ Հայաստանում որեւէ արգելք չկա խաղաղ ձեւով իրենց դժգոհությունը արտահայտելու համար։ Խնդիրն այն է, թե որքանով են այդ դժգոհություններն արտահայտվում օրենքին համապատասխան ձեւով։
Կա սահման, որը պետք չէ անցնել։ Եթե մի քանի տասնյակ մարդիկ ցանկանում են երկրում անկայունություն ստեղծել, այդ պատճառով աշխատավոր մարդը չպետք է մի քանի ժամ աշխատանքից ուշանա, իսկ ծնողը չպետք է անհանգստանա իր դպրոցական երեխաների համար։
Ժողովրդի իմաստության մասին
Ինչքա՞ն կարող է շարունակվել այս իրավիճակը։ Ես վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդն իմաստուն է, եւ նման իրավիճակներում միշտ ճիշտ որոշում է կայացնում։ Մենք ապավինում ենք այդ իմաստությանը։
Հնարավոր պարտադրանքի մասին
Տեսնում եք, թե որքան զուսպ են այս օրերին մեր իրավապահները։ Չեմ ցանկանա, որ կազմակերպիչները այնպիսի քայլերի դիմեն, որ իրավապահները ստիպված լինեն պարտադրանքի անցնել։ Բայց երկրում ամենաթողություն տիրել չի կարող։
Անձնական նկատառումների բացակայության մասին
Բազմիցս բացատրել եմ, որ որեւէ անձնական նկատառումներ չունեի սահմանադրական բարեփոխումները նախաձեռնելիս։ Եթե այդպիսի բան լիներ, միջազգային կառույցները դժկամությամբ կվերաբերվեին այն փոփոխություններին։ Բայց բոլոր այդ կառույցները դրական վերաբերվեցին։
Քծնանքի մասին
Քծնանքին շատ բացասաբար եմ վերաբերվում։ Վստահ եմ, մեր երկրում չկա մարդ, ում քծնանքը դուր կգա։ Բայց արդյո՞ք քծնանք է, երբ կուսակցության ղեկավար մարմինները միաձայն որոշում են որեւէ մեկին, այս դեպքում՝ ինձ, առաջադրել վարչապետի թեկնածու։
Իրեն չսիրողների մասին
Ով չի սիրում (իրեն-Մեդիամաքս), կարող եմ խորհուրդ տալ՝ սպասել, տեսնել, թե երկիրն ինչպես է զարգանում, եզրակացություններ անել եւ եթե դրանք իրենց չեն գոհացնի, հաջորդ ընտրությունների ժամանակ իրենց ձայները տան ուրիշներին։
Իշխանության մասին
Ինձ համար իշխանությունը վայելք չէ։ Իրենց թվում է, թե վայելք է։
Իր եւ Մերկելի նմանության մասին
Միշտ էլ նոր դեմքեր պետք են, բայց վերցնենք, օրինակ, եվրոպական երկրները։ Դուք համարում եք, որ այնտեղ լճացում կա՞։ Գերմանիայի կանցլերը, եթե չեմ սխալվում, արդեն չորրորդ անգամ է ընտրվել։ Դա նշանակում է, որ այնտեղ լճացո՞ւմ է։

Yerevan/Mediamax/. Shant TV has broadcasted Aram Abrahamyan’s exclusive interview with Armenian Prime Minister Serzh Sargsyan in the evening of April 19.
We have selected certain parts from the interview.
On the ways to express discontent
We have increased the ways for citizens to express their discontent throughout these years. There is no prohibition on peaceful expression of discontent in Armenia. The problem is to which extent that expression complies with the law.
There is a line that must not be crossed. If several dozen people want to create instability in the country, the working people should not be late to work for hours and parents should not have to worry for their school-age children.
On wisdom of the people
How long can this carry on? I am certain that our people are wise and will make the right decision. We rely on that wisdom.
On possible enforcement
You can see the restrain of our law enforcement bodies these days. I would not want the organizers to commit actions that would make the police enforce order. But permissiveness cannot reign in the country.
On lack of personal element
I have often stated that I have no personal element in the constitutional changes. Had it been so, international institutions would not accept these changes, but all of them reacted very positively.
On servility
I have a very negative attitude towards servility. I am certain that no one in our country likes the phenomenon. But is it servility for the executive body of a political party to nominate someone, me in this case, unanimously?
On his critics
I have a piece of advice for people who dislike me: wait and see the country advance, make your conclusions, and if they do not make you happy, vote for someone else in the next elections.
On power
Power is not enjoyment for me. The critics think it is.
On similarities between him and Angela Merkel
Politics always needs new actors, but let us look at European countries. Do you believe they are experiencing stagnation? The German Chancellor is serving the fourth term, if I am not mistaken. Does that mean Germany is stagnated?