Ապրիլի 19-ի երեկոյան «Շանթ» հեռուստաընկերությունը եթեր հեռարձակեց Արամ Աբրահամյանի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հետ։ Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ այդ հարցազրույցից։
Բողոքն արտահայտելու հնարավորությունների մասին
Տարիների ընթացքում մեծացրել ենք իրենց բողոքն արտահայտելու քաղաքացիների հնարավորությունները։ Տարիներ շարունակ Հայաստանում որեւէ արգելք չկա խաղաղ ձեւով իրենց դժգոհությունը արտահայտելու համար։ Խնդիրն այն է, թե որքանով են այդ դժգոհություններն արտահայտվում օրենքին համապատասխան ձեւով։
Կա սահման, որը պետք չէ անցնել։ Եթե մի քանի տասնյակ մարդիկ ցանկանում են երկրում անկայունություն ստեղծել, այդ պատճառով աշխատավոր մարդը չպետք է մի քանի ժամ աշխատանքից ուշանա, իսկ ծնողը չպետք է անհանգստանա իր դպրոցական երեխաների համար։
Ժողովրդի իմաստության մասին
Ինչքա՞ն կարող է շարունակվել այս իրավիճակը։ Ես վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդն իմաստուն է, եւ նման իրավիճակներում միշտ ճիշտ որոշում է կայացնում։ Մենք ապավինում ենք այդ իմաստությանը։
Հնարավոր պարտադրանքի մասին
Տեսնում եք, թե որքան զուսպ են այս օրերին մեր իրավապահները։ Չեմ ցանկանա, որ կազմակերպիչները այնպիսի քայլերի դիմեն, որ իրավապահները ստիպված լինեն պարտադրանքի անցնել։ Բայց երկրում ամենաթողություն տիրել չի կարող։
Անձնական նկատառումների բացակայության մասին
Բազմիցս բացատրել եմ, որ որեւէ անձնական նկատառումներ չունեի սահմանադրական բարեփոխումները նախաձեռնելիս։ Եթե այդպիսի բան լիներ, միջազգային կառույցները դժկամությամբ կվերաբերվեին այն փոփոխություններին։ Բայց բոլոր այդ կառույցները դրական վերաբերվեցին։
Քծնանքի մասին
Քծնանքին շատ բացասաբար եմ վերաբերվում։ Վստահ եմ, մեր երկրում չկա մարդ, ում քծնանքը դուր կգա։ Բայց արդյո՞ք քծնանք է, երբ կուսակցության ղեկավար մարմինները միաձայն որոշում են որեւէ մեկին, այս դեպքում՝ ինձ, առաջադրել վարչապետի թեկնածու։
Իրեն չսիրողների մասին
Ով չի սիրում (իրեն-Մեդիամաքս), կարող եմ խորհուրդ տալ՝ սպասել, տեսնել, թե երկիրն ինչպես է զարգանում, եզրակացություններ անել եւ եթե դրանք իրենց չեն գոհացնի, հաջորդ ընտրությունների ժամանակ իրենց ձայները տան ուրիշներին։
Իշխանության մասին
Ինձ համար իշխանությունը վայելք չէ։ Իրենց թվում է, թե վայելք է։
Իր եւ Մերկելի նմանության մասին
Միշտ էլ նոր դեմքեր պետք են, բայց վերցնենք, օրինակ, եվրոպական երկրները։ Դուք համարում եք, որ այնտեղ լճացում կա՞։ Գերմանիայի կանցլերը, եթե չեմ սխալվում, արդեն չորրորդ անգամ է ընտրվել։ Դա նշանակում է, որ այնտեղ լճացո՞ւմ է։

Серж Саргсян о лести, недоброжелателях, застое и Меркель - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вечером 19 апреля телекомпания «Шант» показала эксклюзивное интервью Арама Абрамяна с премьер-министром Армении Сержем Саргсяном.
Представляем отрывки из этого интервью.
О возможности протестовать
За эти годы мы расширили возможности граждан выражать свой протест. Уже давно в Армении нет каких-либо преград для мирного выражения своего несогласия. Проблема в том, насколько эти протесты соответстуют букве закона.
Есть грань, которую переходить нельзя. Если несколько десятков людей хотят создать в стране нестабильность, работящий человек не должен на несколько часов опаздывать на работу, а родитель не должен переживать за своих детей школьного возраста.
О мудрости народа
Сколько может продолжаться эта ситуация? Я уверен, что наш народ мудр и в подобных ситуациях всегда принимает верное решение. Мы рассчитываем на эту мудрость.
О возможном принуждении
Вы видите, насколько сдержанно ведут себя правоохранители. Не хочу, чтобы организаторы прибегли к таким мерам, из-за которых правоохранительные органы будут вынуждены перейти к принуждению. Но в стране не может царить вседозволенность.
Об отсутствии личных побуждений
Я многократно объяснял, что, инициируя конституционные изменения, я не преследовал личных целей. Если бы такое было, международные структуры отнеслись бы к этим изменениям с неохотой. Но все эти структуры отнеслись положительно.
О лести
Я очень негативно отношусь к лести. Уверен, что в нашей стране нет человека, которому нравилась бы лесть. Но следует ли считать лестью то, когда руководящие органы партии единогласно решают выдвинуть чью-либо кандидатуру, в данном случае - мою, на пост премьер-министра?
О своих недоброжелателях
Тем, кто не любит (его-Медиамакс), советую подождать и увидеть, как развивается страна, сделать выводы, и если они их не удовлетворят, на следующих выборах отдать свои голоса другим.
О власти
Для меня власть - не наслаждение. А им кажется, что я ей наслаждаюсь.
О сходстве с Меркель
Новые лица нужны всегда, но возьмем, к примеру, европейские страны. Вы считаете, что там есть застой? Немецкий канцлер, если не ошибаюсь, избирается уже в четвертый раз. Это значит, что там застой?