ԵՄ-ն ու Փաշինյանը՝ Հայաստանի անցման շրջանի եւ CEPA-ի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիությունը պատրանքներ չունի Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների անհապաղ արդյունքների վերաբերյալ, բայց կարծում է, որ խորհրդարանական կառավարման մոդելը քայլ առաջ է Հայաստանի ժողովրդավարության համար:
Այդ մասին ասել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության անանուն ներկայացուցիչը՝ Politico պարբերականի հետ զրույցում, որը հրապարակել է «Հայաստանի վիճարկվող քայլը դեպի իրական ժողովրդավարություն» հոդվածը:
Պատվիրակության ներկայացուցիչը նկատել է, որ «երկարաժամկետ հեռանկարում սահմանադրական փոփոխությունները կարող են նպաստել իշխանության ապակենտրոնացմանը»:
Պաշտոնյան նաեւ ասել է, որ Բրյուսելում համոզված են, որ 2017թ. Հայաստանի հետ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) կարող է ներքին բարեփոխումների շարժիչ դառնալ:
Հոդվածը ներկայացնում է անգլիական Chatham House վերլուծական կենտրոնի աշխատակից Անահիտ Շիրինյանի կարծիքն այն մասին, որ անցումը խորհրդարանական կառավարմանը վատ բան չէ, սակայն հայկական իրականության մեջ այն կարող է նպաստել իշխող կուսակցության դիրքերի էլ ավելի ամրապնդմանը:
«Այդ կուսակցությունը վերջին տասնամյակում Հայաստանը փաստացի դարձրել է միակուսակցական՝ սա է վտանգը», - ասել է վերլուծաբանը:
Ավելի կոշտ է արտահայտվել ընդդիմադիր ԵԼՔ դաշինքի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Շատերը փորձում են ներկայացնել սա իբրեւ ժողովրդավարական գործընթաց, իսկ իրականում մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է նոր բռնապետություն կառուցվում», - ասել է նա Politico-ին:
Փաշինյանը քննադատել է Եվրամիությանը՝ վերջինիս դիրքորոշումը «չափազանց լավատեսական» որակելով: Նրա կարծիքով, ՀԸԳՀ-ով պայմանավորված բարեփոխումները հիմնականում «կոսմետիկ» բնույթ են կրելու:
«Եվրամիության ինչ-որ մի պաշտոնյա է գալիս Հայաստան, հանդիպում կառավարության հետ, քննարկում են բարեփոխումների ոլորտները: Մեր կառավարությունն ասում է. «Ուզո՞ւմ եք փոխել մեր դատական համակարգը»: ԵՄ-ն դրական է պատասխանում, կառուցվում են դատարանների նոր շենքեր՝ լավ աթոռներով ու հաճելի պատուհաններով, սակայն բովանդակային փոփոխություն տեղի չի ունենում: Սա է Հայաստանի եւ Եվրամիության համագործակցությունը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

ЕС и Пашинян о переходном периоде Армении и роли СВРП - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Евросоюз не питает иллюзий относительно скорейших результатов конституционных реформ в Армении, но считает, что парламентская модель правления - это шаг вперед на пути к становлению демократии в Армении.
Об этом заявил анонимный представитель делегации Евросоюза в Армении в беседе с Politico, которое опубликовало статью «Спорный шаг Армении на пути к реальной демократии».
Представитель делегации заметил, что «в долгосрочной перспективе конституционные реформы могут способствовать децентрализации власти».
Европейский чиновник также отметил, что в Брюсселе уверены, что подписанное с Арменией в 2017 году Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП) может стать «двигателем» для реформ в Армении.
В статье также представлено мнение сотрудника аналитического центра Chatham House Анаит Ширинян о том, что переход к парламентской форме правления неплох сам по себе, однако в армянской реальности он может привести к большему укреплению позиций правящей партии.
«За последние десять лет эта партия, фактически, превратила Армению в однопартийную страну. Вот в чем угроза»,- отметила аналитик.
Еще жестче выразился представитель оппозиционной фракции «ЕЛК» Никол Пашинян.
«Многие пытаются представить происходящее как демократический процесс, но на самом деле мы видим, как формируется новая диктатура»,- сказал он Politico.
Пашинян раскритиковал Евросоюз, назвав позицию Евросоюза «крайне оптимистичной». По мнению политика, реформы, предусмотренные СВРП, в основном будут носить «косметический» характер.
«Из Евросоюза приезжает какой-нибудь чиновник, встречается с правительством, обсуждаются сферы реформ. Наше правительство спрашивает: «Хотите изменить нашу судебную систему?». ЕС дает положительный ответ, после чего строятся новые здания судов, с хорошими стульями и окнами, однако содержательных изменений не происходит. Таково сотрудничество Армении и Евросоюза»,- отметил Никол Пашинян.