Արմեն Սարգսյան՝ ՀՀ նորընտիր նախագահ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ձայների ճնշող մեծամասնությամբ այսօր Հայաստանի նախագահ է ընտրվել ՀՀԿ խմբակցության առաջադրած թեկնածու Արմեն Սարգսյանը:
Դահլիճում ներկա 101 պատգամավորներից 90-ը քվեարկել են նրա օգտին, դեմ՝ 10-ը: Մեկ ձայն ճանաչվել է անվավեր։
Արմեն Սարգսյանն առաջադրված միակ թեկնածուն էր, նա ընտրվել է 7 տարի ժամկետով:
Արմեն Սարգսյանը ծնվել է 1953թ. հունիսի 23-ին Երեւանում։ Ամուսնացած է, ունի երկու որդի, երեք թոռ: Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տեսական ֆիզիկայի եւ մաթեմատիկայի ֆակուլտետը:
1992-1995թթ. նա Հայաստանի դեսպանն է եղել Միացյալ Թագավորությունում: Միաժամանակ զբաղեցրել է Եվրոպայում Հայաստանի «ավագ դեսպանի», ԵՄ-ում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Լյուքսեմբուրգում եւ Վատիկանում դեսպանի պաշտոնները:
1995-1996թթ. Եվրոպական Միությունում Հայաստանի առաքելության ղեկավարն էր:
1996թ. նոյեմբերի 1-ին Արմեն Սարգսյանը դարձել է  Հայաստանի վարչապետ, սակայն պաշտոնավարել է ընդամենը 4 ամիս եւ 1997թ. փետրվարի 28-ին հրաժարական է տվել:
1998-2000թթ. նա կրկին զբաղեցրել է Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:
2000-ից Eurasia House International կազմակերպության հիմնադիր նախագահն է:
2013թ. սեպտեմբերին Արմեն Սարգսյանը երրորդ անգամ ստանձնել է Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:

Yerevan /Mediamax/. Members of the Armenian National Assembly have elected RPA-nominated candidate Armen Sarkissian the new President of Armenia by a majority vote today.
90 MPs out of 101 present voted “yes” and 10 MPs voted “no”. One vote was declared invalid.
Armen Sarkissian has been the only presidential candidate. He will serve a 7-year term.
Armen Sarkissian was born on 23 June 1953 in Yerevan, Armenia. He is married, with two sons and three grandchildren. He graduated from the Theoretical Physics and Mathematics Faculty, Yerevan State University (YSU).
In 1992-1995, Sarkissian served as Ambassador of Armenia to the UK. Simultaneously, he was “Senior Ambassador” to Europe, Ambassador to the European Union, Belgium, the Netherlands, Luxembourg, and the Vatican.
In 1995-1996, he worked as Head of Mission of the Republic of Armenia to the EU. On 1 November 1996, Armen Sarkissian became the fifth Prime Minister of Armenia. He served only four months of the term and left the office on 28 February 1997.
In 1998, he was reappointed Ambassador to UK and served until 2000.
Armen Sarkissian is the Founding President of the Eurasia House International (since 2000). In 2013, he was appointed as Armenian Ambassador to the UK for the third time.