Արմեն Սարգսյան՝ ՀՀ նորընտիր նախագահ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ձայների ճնշող մեծամասնությամբ այսօր Հայաստանի նախագահ է ընտրվել ՀՀԿ խմբակցության առաջադրած թեկնածու Արմեն Սարգսյանը:
Դահլիճում ներկա 101 պատգամավորներից 90-ը քվեարկել են նրա օգտին, դեմ՝ 10-ը: Մեկ ձայն ճանաչվել է անվավեր։
Արմեն Սարգսյանն առաջադրված միակ թեկնածուն էր, նա ընտրվել է 7 տարի ժամկետով:
Արմեն Սարգսյանը ծնվել է 1953թ. հունիսի 23-ին Երեւանում։ Ամուսնացած է, ունի երկու որդի, երեք թոռ: Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տեսական ֆիզիկայի եւ մաթեմատիկայի ֆակուլտետը:
1992-1995թթ. նա Հայաստանի դեսպանն է եղել Միացյալ Թագավորությունում: Միաժամանակ զբաղեցրել է Եվրոպայում Հայաստանի «ավագ դեսպանի», ԵՄ-ում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Լյուքսեմբուրգում եւ Վատիկանում դեսպանի պաշտոնները:
1995-1996թթ. Եվրոպական Միությունում Հայաստանի առաքելության ղեկավարն էր:
1996թ. նոյեմբերի 1-ին Արմեն Սարգսյանը դարձել է  Հայաստանի վարչապետ, սակայն պաշտոնավարել է ընդամենը 4 ամիս եւ 1997թ. փետրվարի 28-ին հրաժարական է տվել:
1998-2000թթ. նա կրկին զբաղեցրել է Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:
2000-ից Eurasia House International կազմակերպության հիմնադիր նախագահն է:
2013թ. սեպտեմբերին Արմեն Սարգսյանը երրորդ անգամ ստանձնել է Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:

Армен Саргсян – новый президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Подавляющим большинством голосов депутатов парламента президентом Армении избран кандидат от РПА Армен Саргсян.
За Саргсяна проголосовали 90 депутатов из 101 присутствующих в зале, против – 10. Один голос был признан недействительным.
Армен Саргсян был единственным выдвинутым кандидатом, он избран сроком на 7 лет.
Саргсян родился 23 июня 1953 года в Ереване. Женат, имеет двоих сыновей, троих внуков. Окончил факультет теоретической физики и математики Ереванского государственного университета.
В 1992-1995 гг. был послом Армении в Соединенном Королевстве. Одновременно занимал посты «старшего посла» Армении в Европе, посла в Европейском Союзе, Бельгии, Нидерландах, Люксембурге и Ватикане.
В 1995-1996гг. был руководителем миссии Армении в ЕС. 1 ноября 1996 года Армен Саргсян стал премьер-министром Армении, однако проработал в должности всего четыре месяца и 28 февраля 1997 года оставил пост.