Արթուր Դավթյանը ՀՀ նոր գլխավոր դատախազն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր փակ, գաղտնի քվեարկությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազ է ընտրել Արթուր Դավթյանին:
Արթուր Դավթյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 97 պատգամավոր, դեմ՝ 3-ը։
Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր էր մնացել օգոստոսի 4-ին Գեւորգ Կոստանյանի հրաժարականից հետո։
Արթուր Դավթյանը ծնվել է 1978թ․ դեկտեմբերի 8-ին Շիրակի մարզի Հոռոմ գյուղում:
Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է։
2012-2013 թթ. եղել է Երեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազ, 2013-2016 թթ.՝ Երեւանի դատախազ։ 2016թ. հունիսի 22-ին նշանակվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ։
2000-2006 թթ. դասախոսել է ԵՊՀ քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնում։ Դասախոսում  է նաեւ Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանում, Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանում:

Artur Davtyan received 97 for and 3 against votes.
It is worth reminding that the position of Prosecutor General has been vacant since Gevorg Kostanyan resigned on August 4.
Artur Davtyan was born on December 8, 1978, in Horom village of Shirak marz.
He graduated from Yerevan State University. Artur Davtyan is a Candidate of Juridical Sciences.
In 2012-2013, he worked as Public Prosecutor of Shengavit administrative region of Yerevan, and as Yerevan Public Prosecutor in 2013-2016. On June 22, 2016, he was appointed Deputy Public Prosecutor General of Armenia.
In 2000-2006, he taught at the Yerevan State University, giving lectures on criminal law and forensics. He also worked as a lecturer at French University in Armenia and Armenian State Pedagogical University.