Արթուր Դավթյանը ՀՀ նոր գլխավոր դատախազն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր փակ, գաղտնի քվեարկությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազ է ընտրել Արթուր Դավթյանին:
Արթուր Դավթյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 97 պատգամավոր, դեմ՝ 3-ը։
Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր էր մնացել օգոստոսի 4-ին Գեւորգ Կոստանյանի հրաժարականից հետո։
Արթուր Դավթյանը ծնվել է 1978թ․ դեկտեմբերի 8-ին Շիրակի մարզի Հոռոմ գյուղում:
Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է։
2012-2013 թթ. եղել է Երեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազ, 2013-2016 թթ.՝ Երեւանի դատախազ։ 2016թ. հունիսի 22-ին նշանակվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ։
2000-2006 թթ. դասախոսել է ԵՊՀ քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնում։ Դասախոսում  է նաեւ Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանում, Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանում:

Артур Давтян стал новым генпрокурором Армении
Ереван /Медиамакс/. На закрытом тайном голосовании в Национальном собрании Армении Артур Давтян сегодня был выбран на должность генерального прокурора Армении.
За кандидатуру Артура Давтяна проголосовали 97 депутатов, против – трое.
Напомним, что должность генпрокурора в Армении оставалась вакантной с 4 августа – после отставки Геворга Костаняна.
Артур Давтян родился 8 декабря 1978 года в селе Ором Ширакского марза.
Окончил Ереванский государственный университет. Является кандидатом юридических наук.
В 2012-2013гг. был прокурором административного района Еревана Шенгавит, в 2013-2016 гг. – прокурором Еревана. 22 июня 2016 года был назначен заместителем генпрокурора Армении.
В 2000-2006гг. преподавал на кафедре Уголовного судопроизводства и криминалистки ЕГУ. Преподает во Французском университете Армении и Ереванском государственном педагогическом университете.