Քննարկվել է դատաիրավական բարեփոխումների ընթացքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել:
Մասնավորապես, քննարկվել է ՀՀ իրավական եւ դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, «ծրագրի նպատակն է ձեւավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ եւ դատական իշխանություն»:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը «մեր իրավական եւ դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, եւ դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարեւոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար»:
«Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ եւ բացթողումներ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նախագահը հանձնարարել է մինչեւ տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն արդյունավետ իրականացնելու համար:

Realization of legal and judicial reforms in Armenia is discussed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan held today a conference dedicated to legal and judicial reforms.
In particular, the parties discussed the state of implementation of the 2012-2016 Strategic Programme for legal and judicial reforms in the Republic of Armenia.
According to Armenian presidential press service, “the programme aims to form a legal system and judicial power in accordance with standards of a modern democratic state”.
Serzh Sargsyan noted that “the programme is a document with essential value for development of our legal and judicial system, and proper implementation of the programme is extremely important in ensuring continuity of the reforms”.
“It was established by the results of the discussion that during four years of implementation, the programme experienced both positive achievements and significant neglect,” the press service states.
President Sargsyan instructed to take active measures until the end of the year to successfully complete the neglected parts of the programme.