Քննարկվել է դատաիրավական բարեփոխումների ընթացքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել:
Մասնավորապես, քննարկվել է ՀՀ իրավական եւ դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, «ծրագրի նպատակն է ձեւավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ եւ դատական իշխանություն»:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը «մեր իրավական եւ դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, եւ դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարեւոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար»:
«Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ եւ բացթողումներ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նախագահը հանձնարարել է մինչեւ տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն արդյունավետ իրականացնելու համար:

Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян провел сегодня совещание, посвященное судебно-правовым реформам.
В частности, обсуждалась реализация стратегической программы правовых и судебных реформ 2012-2016 гг.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, «цель программы – сформировать правовую систему и судебную власть, соответствующие стандартам современного демократического государства».
Серж Саргсян отметил, что стратегическая программа является «документом, представляющим существенную важность для нашей правовой и судебной системы, и ее надлежащая реализация крайне важна для обеспечения последовательности реформ».
«По итогам обсуждения было констатировано, что в течение четырех лет реализации программы были достигнуты положительные результаты, но также были допущены серьезные упущения и ошибки», - говорится в сообщении пресс-службы президента.