Արմեն Պապիկյանը նշանակվել է ՀՀ փոխարտգործնախարար
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Արմեն Պապիկյանին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ նշանակելու մասին:
Արմեն Պապիկյանը 1990-1995 թթ. սովորել եւ ավարտել է «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը՝ միջազգայնագետ-պատմաբանի որակավորմամբ։
2000թ. սովորել եւ ավարտել է ԱՄՆ Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցը։
1999թ. վերապատրաստվել է Ջորջ Մարշալի անվան Անվտանգության ուսումնասիրությունների եվրոպական կենտրոնում։
2001թ. վերապատրաստվել է ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության քոլեջում (Հռոմ)։
1997-1999 թթ. աշխատել է որպես ՀՀ ԱԳՆ ռազմաքաղաքական վարչության երկկողմ ռազմական համագործակցության բաժնի կցորդ, ապա՝ երրորդ քարտուղար։
1999-2002 թթ. եղել է ՀՀ ԱԳՆ սպառազինությունների վերահսկաման եւ միջազգային անվտանգության վարչություն ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության բաժնի երկրորդ քարտուղար։
2002-2005 թթ. եղել է ՄԱԿ-ի Ժնեւի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության երկրորդ քարտուղար, միաժամանակ՝ Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանության երկրորդ քարտուղար։
2005-2007 թթ. աշխատել է ՀՀ ԱԳՆ-ում՝ որպես սպառազինությունների վերահսկաման եւ միջազգային անվտանգության վարչություն սովորական սպառազինությունների վերահսկման բաժնի վարիչ։
2007-2011 թթ. եղել է ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության խորհրդական - ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ։
2011թ. եղել է ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության խորհրդական, նույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին նշանակվել է Եվրոպայի Խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:

Армен Папикян назначен на пост замглавы МИД Армении
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня подписал указ о назначении Армена Папикяна заместителем министра иностранных дел Армении.
Армен Папикян в 1990-1995 гг. проходил обучение и окончил факультет международных отношений университета управления «Гладзор» по квалификации историк-международник.
В 2000 году прошел обучение и окончил школу права и дипломатии Университета Тафтса в США.
В 1999 г. прошел переподготовку в европейском центре исследований безопасности им. Джорджа Маршала.
В 2001 г. прошел переподготовку в оборонном колледже НАТО (Рим).
В 1997-1999 гг. служил в качестве атташе в отделе военно-политического сотрудничества в Департаменте по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении, затем на посту третьего секретаря.
В 1999-2002 гг. был вторым секретарем отдела сотрудничества с НАТО в Департаменте по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении.
В 2002-2005 гг. был третьим секретарем постоянного представительства Армении в женевском офисе ООН, а в 2002-2005 гг. – вторым секретарем посольства Армении в Швейцарии.
В 2005-2007 гг. возглавлял Отдел по контролю над обычными вооружениями Департамента по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении.
В 2007-2011 гг. был советником постоянного представительства Армении в ОБСЕ – заместителем постпреда.
В 2011 г. был советником в Департаменте Европы МИД Армении, 22 сентября того же года был назначен постоянным представителей Армении в Совете Европы.