Արմեն Պապիկյանը նշանակվել է ՀՀ փոխարտգործնախարար
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Արմեն Պապիկյանին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ նշանակելու մասին:
Արմեն Պապիկյանը 1990-1995 թթ. սովորել եւ ավարտել է «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը՝ միջազգայնագետ-պատմաբանի որակավորմամբ։
2000թ. սովորել եւ ավարտել է ԱՄՆ Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցը։
1999թ. վերապատրաստվել է Ջորջ Մարշալի անվան Անվտանգության ուսումնասիրությունների եվրոպական կենտրոնում։
2001թ. վերապատրաստվել է ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության քոլեջում (Հռոմ)։
1997-1999 թթ. աշխատել է որպես ՀՀ ԱԳՆ ռազմաքաղաքական վարչության երկկողմ ռազմական համագործակցության բաժնի կցորդ, ապա՝ երրորդ քարտուղար։
1999-2002 թթ. եղել է ՀՀ ԱԳՆ սպառազինությունների վերահսկաման եւ միջազգային անվտանգության վարչություն ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության բաժնի երկրորդ քարտուղար։
2002-2005 թթ. եղել է ՄԱԿ-ի Ժնեւի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության երկրորդ քարտուղար, միաժամանակ՝ Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանության երկրորդ քարտուղար։
2005-2007 թթ. աշխատել է ՀՀ ԱԳՆ-ում՝ որպես սպառազինությունների վերահսկաման եւ միջազգային անվտանգության վարչություն սովորական սպառազինությունների վերահսկման բաժնի վարիչ։
2007-2011 թթ. եղել է ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության խորհրդական - ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ։
2011թ. եղել է ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության խորհրդական, նույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին նշանակվել է Եվրոպայի Խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan signed a decree today to appoint Armen Papikyan Deputy Foreign Minister of Armenia.
Armen Papikyan enrolled in Faculty of International Relations, Gladzor University in 1990 and graduated in 1995, specializing in international relations and history.
In 2000, he graduated from Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University.
In 1999, he received retraining at George C. Marshall European Center for Security Studies.
In 2001, he received retraining at NATO Defense College (in Rome).
In 1997-1999, he worked as an Attaché and later as the Third Secretary in Bilateral Military Cooperation Department of Armenian MFA.
In 1999-2002, he worked as the Second Secretary at NATO Division of Arms Control and International Security Department of Armenian MFA.
In 2002-2005, he was the Second Secretary at Permanent Mission of Armenia to the UN in Geneva, while simultaneously working as the Second Secretary at Embassy of Armenia to Switzerland.
In 2005-2007, he worked in Armenian MFA as the Head of Conventional Arms Control Division of Arms Control and International Security Department.
In 2007-2011, he was Counsellor to Permanent Mission of Armenia to the OSCE and Deputy Permanent Representative of Armenia.
In 2011, he worked as Counsellor at European Department of Armenian MFA, and on September 22 the same year he was appointed Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe.