Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, մեկնաբանելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ օրերս կայացած հանդիպումը, ասել է, որ «դա բոլորովին անակնկալ չպետք է լիներ իր գործունեությանը հետեւած մարդկանց համար»:
Այս մասին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է ilur.am-ին տված հարցազրույցում:
«Իմ գործունեությանը հետեւած մարդկանց համար դա բոլորովին անակնկալ չպետք է լիներ, որովհետեւ Հայաստանին ու Ղարաբաղին սպառնացող վտանգի պահերին, անկախ իշխանությունների հետ ունեցած լուրջ հակասություններից, ես միշտ էլ հանդես եմ եկել նմանատիպ նախաձեռնություններով։ Հիշեք 1999թ. հոկտեմբերի 28-ի իմ հայտարարությունը, «Ցեղասպանության 100-ամյակի հռչակագրին» նվիրված հրապարակային առաջարկս, եւ վերջապես, Հայ Ազգային Կոնգրեսի ս.թ. ապրիլի 2-ի՝ իմ հավանությամբ ընդունված հայտարարությունը»,- ասել է ՀՀ առաջին նախագահը:
Անդրադառնալով Հայաստանի իշխանությունների հետ ունեցած բարդ հարաբերությունների եւ փոխադարձ խիստ մեղադրանքների առկայության պարագայում նման հանդիպման կայացմանը՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է.
«Նախ՝ քաղաքական վարվեցողության ասպարեզում ոչինչ անհնար չէ, եւ երկրորդ՝ ինչն անհնար է թվում մեր իրականության մեջ, ամենեւին անհնար չէ նորմալ, կայացած պետություններում։ Արտաքին վտանգի առաջացման դեպքերում այդպիսի երկրներում սովորաբար, կամ որպես կանոն, ներքին հակասությունները ժամանակավորապես մի կողմ են դրվում եւ բոլոր առողջ քաղաքական ու հասարակական ուժերի ջանքերն ուղղվում են ազգային միասնության կայացմանն ու վտանգի համատեղ դիմակայմանը»:
ՀՀ առաջին նախագահը ներկայացրել է նաեւ իր տեսակետը, թե ինչ քաղաքականություն պետք է որդեգրի հայկական կողմը սպասվող բանակցություններում:
«Հայկական կողմը, բնականաբար, կոշտ, բայց կառուցողական մոտեցումով բանակցությունների արդյունքում պետք է ձգտի ձեռքբերել հնարավոր առավելագույնը։ Իսկ ինչ վերաբերում է ընդդիմադիր ուժերի եւ հասարակության դերակատարությանը, ապա դա պետք է լինի ներքին տարաձայնությունները ժամանակավորապես սառեցնելուց եւ ազգային համախմբվածությունից բացի, ոչինչ ավելի։ Հիմա սխալների ու բացթողումների համար իշխանություններին մեղադրելու եւ նրանցից հաշիվ պահանջելու ժամանակը չէ։ Պատերազմը շուտով ռազմի դաշտից տեղափոխվելու է դիվանագիտության կամ դժվարագույն բանակցությունների ճակատ։ Պաշտոնի բերումով այդ պատերազմի հրամանատարները մեր կողմից լինելու են Սերժ Սարգսյանն ու Բակո Սահակյանը։ Եթե անգամ Սահակյանն անմիջականորեն չմասնակցի բանակցություններին, Սերժ Սարգսյանը ոչ մի պարագայում չի կարող հաշվի չառնել նրա կարծիքը (ի դեպ, ես պայմանավորվածություն ունեմ հանդիպելու նաեւ վերջինիս հետ)։
Բանակցությունների սեղանի շուրջ Սերժ Սարգսյանը պետք է իրեն ուժեղ զգա, ունենալով իր ժողովրդի աջակցությունը։ Բայց, միաժամանակ, արտաքին վտանգի պահերին կարիքն ունենալով այդ աջակցությանը, նրա գլխավորած վարչախումբը պարտավոր է որոշակի դրական քայլեր կատարել, դեմքով շրջվել դեպի ժողովուրդը, իրական պայքար մղել կոռուպցիայի, իրավապահ մարմինների կամայականությունների, մենաշնորհների սանձարձակության, ընտրակեղծարարության, պետական պաշտոնյաների ամբարտավանության դեմ։ Իշխանությունների եւ հասարակության հարաբերությունները պետք է կառուցվեն ոչ թե միակողմանի վերաբերմունքի, այլ փոխվստահության եւ փոխաջակցության վրա։ Չի կարելի անհոգության ժամանակներում արհամարհել ժողովրդին ու ընդդիմությանը, իսկ դժվարին պահերին ակնկալել նրանց աջակցությունը»,- ասել է ՀՀ առաջին նախագահը:

Сейчас не время обвинять власть, сказал Тер-Петросян
Ереван /Медиамакс/. Первый президент Армении Левон Тер-Петросян, комментируя состоявшуюся на днях встречу с президентом Сержем Саргсяном, сказал, что она не должна была удивить людей, следящих за его деятельностью.
Об этом Левон Тер-Петросян сказал в интервью iLur.am.
«Для тех, кто следил за моей деятельностью, это не должно было стать сюрпризом, потому что в минуты, угрожающие Армении и Карабаху, независимо от серьезности своих разногласий с властями страны, я всегда выступал с подобными инициативами. Вспомните мое заявление, сделанное 28 октября 1999 года, публичное предложение по «Декларации 100-летия Геноцида» и, наконец, принятое 2 апреля Армянским национальным конгрессом с моего одобрения заявление»,- сказал первый президент Армении.
Комментируя то обстоятельство, что встреча состоялась на фоне его сложных отношений с властями Армении и жестких взаимных обвинений, Левон Тер-Петросян сказал:
«Во-первых, в политике нет ничего невозможного и, во-вторых, то, что кажется невозможным в нашем обществе, вовсе не исключено в нормальных, устоявшихся государствах. В случае возникновения внешней угрозы, в таких странах обычно или, как правило, внутренние противоречия временно откладываются в сторону, и усилия всех здравых политических и общественных сил направляются на установление национального единства и совместное противостояние угрозе».
Первый президент Армении представил свое мнение о том, какую политику должна осуществлять армянская сторона в ожидающихся переговорах.
«Армянская сторона, естественно, должна постараться добиться возможного максимума при помощи жестких, но конструктивных подходов. А что касается роли оппозиционных сил и общества, то она должна заключаться во временном замораживании внутренних разногласий и национальном единстве. Сейчас не время обвинять власть в ошибках и упущениях и требовать с нее ответа. Скоро война будет перенесена с поля боя на дипломатический фронт – фронт сложнейших переговоров. В силу своей должности командирами на этой войне станут Серж Саргсян и Бако Саакян. Если даже Саакян не будет лично участвовать в переговорах, Сержу Саргсяну ни в коем случае нельзя не учитывать его мнение (кстати, я договорился о встрече и с Саакяном).
Серж Саргсян должен чувствовать себя сильным за столом переговоров, должен ощущать поддержку своего народа. Но, в то же время, его администрация, которая в минуты внешней угрозы нуждается в подобной поддержке, должна делать положительные шаги, повернуться лицом к народу, начать реальную борьбу с коррупцией, произволом правоохранительных органов, беззастенчивости монополий, фальсификации выборов, заносчивости госчиновников. Отношения между властью и обществом должны строиться не на односторонних отношениях, а на базе взаимного доверия и поддержки. Нельзя в периоды покоя игнорировать народ и оппозицию, а в трудные минуты рассчитывать на их поддержку», - сказал первый президент Армении.