Արա Աբրահամյանը նոր կուսակցությունով կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի հայերի միության եւ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանն այսօր հայտարարել է, որ պատրաստվում է նոր կուսակցություն ստեղծել եւ մասնակցել ՀՀ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին:
Այս մասին նա ասել է Երեւանում՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Տարբեր երկրներում մեծ փորձ, գիտելիքներ ու կապեր ձեռք բերելով, տեսնելով Հայաստանի այսօրվա իրավիճակը՝ ես չէի կարող հանգիստ լինել, եւ որոշում եմ կայացրել մասնակցել համապետական ընտրություններին: Այնպես չէ, որ ես բիզնես անելու տեղ եմ փնտրում կամ կուսակցություն ստեղծելը բիզնես եմ համարում: Ես պարզապես ցանկանում եմ մասնակցել Հայաստանի զարգացման գործին»,- ասել է նա:
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահը նշել է, որ ստեղծվելիք կուսակցությունը որեւէ մեկին չի քննադատելու, կազմելու է խնդիրների լուծման իր ծրագիրն ու մեխանիզմները, որոնք էլ առաջարկելու է ՀՀ ընտրողներին:
Նրա խոսքով՝ կուսակցությունը կձեւավորվի 2016թ. մարտին, այդ ժամանակ էլ հայտնի կլինի կուսակցության գաղափարախոսությունը:
Արա Աբրահամյանն ընդգծել է, որ իրենք գործելու են բացառապես իրավական դաշտում, «աշխատելու են ժողովրդի համար եւ լինելու են թափանցիկ»: Ինչ վերաբերում է ՀՀ օրենսդրության պահանջին, որ պետք է հինգ տարվա գրանցում եւ բնակություն ունենալ Հայաստանում, նա ասել է, որ «խոսքը չի գնում վարչապետ կամ նախագահ լինելու մասին»:
Նոր կուսակցություն ստեղծելու եւ ընտրություններին մասնակցելու հարցի շուրջ Արա Աբրահամյանն արդեն քննարկում է ունեցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրության նոր նախագծի նկատմամբ դիրքորոշմանը, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահն ասել է, որ «այդ փոփոխություններն ընդունել կամ չընդունելը ժողովրդի գործն է»:

Ara Abrahamyan establishes party to take part in Armenian elections
Yerevan /Mediamax/. Head of Union of Armenians of Russia (UAR) Ara Abrahamyan has today stated that he is going to set up a new party and take part in the upcoming parliamentary elections in 2017.
He has said this to journalists in Yerevan.
“Acquiring extensive experience and knowledge in various countries and realizing the current situation in Armenia, I couldn’t stand aloof and decided to take part in the elections. I don’t consider the party as a business. I just want to engage in development of Armenia”, said Ara Abrahamyan.
Head of the Union has noted that the future party will work out a program and mechanisms for solving problems which will be presented to the Armenian voters.
According to him, the party will be formed in March 2016 and the philosophy of the party will be announced at that time.
Ara Abrahamyan has said that he discussed the issue of establishment of a new party and its participation in the elections with Armenian President Serzh Sargsyan.
Commenting on the final draft of constitutional reforms put to the referendum on December 6, the head of UAR said that “it’s up to the people to agree or disagree with the changes”.