Հայաստանը կհամատեղի ԵՄ եւ ԵՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը ելնում է այն սկզբնակետից, որ հնարավոր է համատեղել Եվրասիական տնտեսական միությունում ՀՀ անդամակցությունը՝ դրանից բխող պարտավորություններով հանդերձ, եւ Եվրամիության հետ խոր եւ ընդգրկուն օրակարգը:
Այս մասին նախագահն ասել է ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստի բացմանը:
«Ավելին, մենք փորձելու ենք համադրելի եզրեր գտնել եւ տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացների միջեւ սերտ կապեր հաստատելու միջոցով նպաստել համագործակցությանը եւ երկխոսությանը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը` հավելելով, որ Հայաստանն այսօր «ազատ խոսքի ու ազատ մամուլի երկիր է, որն ունի հավաքների ազատություն եւ կայացած քաղաքացիական հասարակություն»:
ՀՀ նախագահն ասել է նաեւ, որ Հայաստանն ակնկալում է խորհրդարանականների աջակցությունը՝ առաջիկայում ԵՄ հետ ՀՀ քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ ունենալու շուրջ երկխոսություն սկսելու հարցում:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանը հանձնառու է զարգացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ՝ ուղղված ժողովրդավարական հաստատությունների եւ դատական համակարգի շարունակական բարելավմանը, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության խթանմանը, արդյունավետ կառավարմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ այլն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 16-ին Եվրանեսթի հանձնաժողովի նիստին հայտարարել էր, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ձեւաչափը վերջնական քննարկման փուլում է:

Армения совместит интеграционные процессы в ЕС и ЕАЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня сказал, что Армения исходит из принципа возможности совмещения глубокого и всеобъемлющего сотрудничества страны с Евросоюзом и процесса интеграции Армении в Евразийский экономический союз, со всеми вытекающими отсюда обязательствами.
Об этом президент сказал в Национальном собрании на открытии 4-го пленарного заседания парламентской ассамблеи Евронест.
«Более того, мы попытаемся найти точки соприкосновения и посредством установления тесных связей между двумя интеграционными процессами способствовать сотрудничеству и диалогу», - сказал Серж Саргсян, добавив, что Амрения сегодня «является страной свободы слова и свободной прессы, где есть свобода собраний и устоявшееся гражданское общество».
Президент Армении сказал, что Армения рассчитывает на поддержку парламентариев в вопросе начала диалога вокруг установления безвизового режима между гражданами ЕС и Армении.
По словам Сержа Саргсяна, Армения взяла на себя обязательства по развитию сотрудничества с ЕС, направленного на последовательное реформирование демократических институтов и судебной системы страны, стимулирование установления верховенства закона и прав человека, эффективного управления, борьбы с коррупцией и т.д.
Напомним, что министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 16 марта на заседании Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии парламентской ассамблеи Евронест заявил, что Формат отношений Армения-ЕС находится на финальной стадии обсуждения.