Հայաստանը կհամատեղի ԵՄ եւ ԵՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը ելնում է այն սկզբնակետից, որ հնարավոր է համատեղել Եվրասիական տնտեսական միությունում ՀՀ անդամակցությունը՝ դրանից բխող պարտավորություններով հանդերձ, եւ Եվրամիության հետ խոր եւ ընդգրկուն օրակարգը:
Այս մասին նախագահն ասել է ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստի բացմանը:
«Ավելին, մենք փորձելու ենք համադրելի եզրեր գտնել եւ տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացների միջեւ սերտ կապեր հաստատելու միջոցով նպաստել համագործակցությանը եւ երկխոսությանը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը` հավելելով, որ Հայաստանն այսօր «ազատ խոսքի ու ազատ մամուլի երկիր է, որն ունի հավաքների ազատություն եւ կայացած քաղաքացիական հասարակություն»:
ՀՀ նախագահն ասել է նաեւ, որ Հայաստանն ակնկալում է խորհրդարանականների աջակցությունը՝ առաջիկայում ԵՄ հետ ՀՀ քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ ունենալու շուրջ երկխոսություն սկսելու հարցում:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանը հանձնառու է զարգացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ՝ ուղղված ժողովրդավարական հաստատությունների եւ դատական համակարգի շարունակական բարելավմանը, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության խթանմանը, արդյունավետ կառավարմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ այլն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 16-ին Եվրանեսթի հանձնաժողովի նիստին հայտարարել էր, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ձեւաչափը վերջնական քննարկման փուլում է:

Armenia to combine EU and EEU integration processes - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today that Armenia builds upon the premise that it is possible to accommodate both the Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union, with all commitments stemming thereof, and the European Union’s deep and comprehensive agenda.
The President said this at the opening of the 4th plenary session of Euronest Parliamentary Assembly at the Armenian National Assembly.
“Moreover, we will attempt to explore compatible middle ground through establishment of close ties between the various integration processes”, said Serzh Sargsyan adding that “Armenia today is a country of free speech and free media, we have got freedom of assembly, established civil society”.
The Armenian President also said that Armenia also anticipate support of the parliamentarians in the forthcoming launching of the dialogue with the EU for a visa-free regime to be established for our citizens.
According to Serzh Sargsyan, Armenia is committed to the development of cooperation with the European Union directed at continued improvement of the democratic institutions and judiciary system, good governance, fight against corruption etc.
It should be recalled that Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated at the Euronest Parliamentary Assembly session on March 16 that Armenia-EU cooperation format was being finalized.