ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ձեւաչափը վերջնական քննարկման փուլում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է բոլոր ձեւաչափերով, հնարավոր ոլորտներով եւ ուղղություններով շարունակել Եվրամիության հետ համապարփակ համագործակցությունը՝ «նկատի ունենալով ՀՀ պարտավորությունները այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում»:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է Երեւանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի Քաղաքական, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի հանձնաժողովի նիստին:
«Եզրափակիչ փուլում են ԵՄ գործընկերների հետ խորհրդակցությունները՝ որոշելու մեր համագործակցության հետագա իրավական շրջանակը` հիմնված այն առաջընթացի վրա, որն արձանագրվել է նախորդ շրջանում»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ համագործակցության առաջնահերթություններից է շարժունակության խթանումը: Նախարարը հիշեցրել է, որ 2014թ. hունվարից ուժի մեջ են մտել ԵՄ-ի հետ վիզաների դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրերը:
«Ակնկալում ենք, որ մոտակայում հնարավոր կլինի սկսել բանակցությունների նոր փուլ` ուղղված արտոնագրային ռեժիմի ազատականացմանը»,- ընդգծել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն կարեւորում է նաեւ ԵՄ-ի հետ ոլորտային համագործակցության ընդլայնումը: Այդ նպատակով կնքվել է ԵՄ ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության ընդհանուր սկզբունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, որը ուժի մեջ է մտել 2014թ. մարտին: Նախարարը նշել է, որ այն հնարավորություն է ընձեռում մասնակցելու ԵՄ կրթական, առողջապահական, մշակութային եւ մի շարք այլ ծրագրերի:
ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ձեւաչափի մասին Մեդիամաքսն ավելի վաղ բացառիկ զրույց էր ունեցել Եվրամիության Խորհրդի նախագահող Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսի հետ:

Формат отношений Армения-ЕС находится на финальной стадии обсуждения
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Эдвард Налбандян сказал сегодня, что Армения готова продолжить всестороннее сотрудничество с ЕС во всех возможных форматах, сферах и направлениях «с учетом обязательств нашей страны в рамках других интеграционных процессов».
Эдвард Налбандян сказал об этом в Ереване на заседании Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии парламентской ассамблеи «Евронест».
«На финальном этапе находятся консультации с партнерами из ЕС по установлению правовых рамок нашего дальнейшего сотрудничества, которые будут базироваться на достигнутом в ходе предыдущего этапа прогрессе», - сказал глава МИД Армении.
По его словам, среди приоритетных направлений сотрудничества – стимулирование мобильности. Министр напомнил, что с января 2014 года в силу вступил договор об упрощении визового режима и реадмиссии.
«Мы надеемся, что в ближайшее время можно будет начать новый этап переговоров, направленных на либерализацию визового режима», - подчеркнул Эдвард Налбандян.
По его словам, Армения придает также значимость расширению секторного сотрудничества с ЕС. С этой целью был подписан протокол об общих принципах участия Армении в  программах ЕС, который вступил в силу с марта 2014 года. Министр отметил, что это дает стране возможность участвовать в образовательных, здравоохранительных, культурных и других программах ЕС.
Ранее было опубликовано эксклюзивное интервью Медиамакс с министром иностранных дел председательствующей в Совете ЕС Латвии Эдгарсом Ринкевичсом о формате сотрудничества Армения-ЕС.