ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ձեւաչափը վերջնական քննարկման փուլում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է բոլոր ձեւաչափերով, հնարավոր ոլորտներով եւ ուղղություններով շարունակել Եվրամիության հետ համապարփակ համագործակցությունը՝ «նկատի ունենալով ՀՀ պարտավորությունները այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում»:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է Երեւանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի Քաղաքական, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի հանձնաժողովի նիստին:
«Եզրափակիչ փուլում են ԵՄ գործընկերների հետ խորհրդակցությունները՝ որոշելու մեր համագործակցության հետագա իրավական շրջանակը` հիմնված այն առաջընթացի վրա, որն արձանագրվել է նախորդ շրջանում»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ համագործակցության առաջնահերթություններից է շարժունակության խթանումը: Նախարարը հիշեցրել է, որ 2014թ. hունվարից ուժի մեջ են մտել ԵՄ-ի հետ վիզաների դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրերը:
«Ակնկալում ենք, որ մոտակայում հնարավոր կլինի սկսել բանակցությունների նոր փուլ` ուղղված արտոնագրային ռեժիմի ազատականացմանը»,- ընդգծել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն կարեւորում է նաեւ ԵՄ-ի հետ ոլորտային համագործակցության ընդլայնումը: Այդ նպատակով կնքվել է ԵՄ ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության ընդհանուր սկզբունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, որը ուժի մեջ է մտել 2014թ. մարտին: Նախարարը նշել է, որ այն հնարավորություն է ընձեռում մասնակցելու ԵՄ կրթական, առողջապահական, մշակութային եւ մի շարք այլ ծրագրերի:
ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ձեւաչափի մասին Մեդիամաքսն ավելի վաղ բացառիկ զրույց էր ունեցել Եվրամիության Խորհրդի նախագահող Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսի հետ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian has said today that Armenia is ready to continue comprehensive cooperation with the EU in all the formats, possible fields and areas "taking into account Armenia’s commitments in other integration processes”.
Edward Nalbandian said this during the session of the Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy of Euronest Parliamentary Assembly held in Yerevan.
“Consultations with the EU partners which are aimed at deciding the further legal framework of the cooperation based on the progress made during the previous round are being finalized”, said the Armenian Foreign Minister.
According to him, boosting mobility is one of the priorities of the cooperation. The Minister also recalled that since January 2014, EU Visa Facilitation and Readmission Agreements have been in force.
“We expect we will be able to start a new round of negotiations aimed at liberalization of visa regime”, stressed Edward Nalbandian.
According to him, Armenia attaches importance to expansion of sectoral cooperation with the EU as well. To this end, the Protocol on common principles for Armenia’s participation in new EU programmes  has been concluded which has come into effect since March 2014. The Minister noted that it allows participating in EU’s educational, health, cultural and a number of other programs.
Earlier, Mediamax had an exclusive interview to Edgar Rinkevics, Foreign Minister of Latvia chairing the EU Council on Armenia-EU cooperation format.