2025թ. ապրիլի 21-ին 88 տարեկան հասակում մահացել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը, ով իրավամբ վայելում էր հայ ժողովրդի եւ Հայաստանի բարեկամի բարի համբավը:
1. Ի՞նչ էր ասել ՀՀ նախագահը Ֆրանցիսկոս Պապի գահակալության արարողության առիթով:
2013 թվականի մարտի 19-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վատիկանում ներկա էր գտնվել Հռոմի նորընտիր Ֆրանցիսկոս Պապ գահակալության արարողությանը:
Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ աշխարհում առաջինը պետականորեն քրիստոնեությունը ընդունած հայ ժողովրդի համար այս իրադարձությունն առանձնահատուկ խորհուրդ եւ իմաստ է պարունակում: Նախագահը նշել էր, որ «Սուրբ Պետրոսի նվիրապետական աթոռն զբաղեցնում է հայ ժողովրդի բարեկամը, ով քաջատեղյակ է մեր մշակույթին ու պատմությանը, ինչը նա բազմիցս փաստել է Արգենտինայում իր գործունեության ընթացքում»:
2. Ի՞նչ որակում էր տվել Ֆրանցիսկոս Պապը 1915 թվականի իրադարձություններին:
2015 թվականի ապրիլին Ֆրանցիսկոս Պապը Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագի ժամանակ ասել էր, որ հայերի կոտորածները «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է»:
«Չարիքի կոծկումը կամ դրա ժխտումը նման է առանց վիրակապի բաց վերքի, որը շարունակում է արյունահոսել»,- ասել էր նա:
Տեղեկանալով, որ Հռոմի Պապը օգտագործել է «ցեղասպանություն» բառը, Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանը հետաձգել էր նույն օրը կայանալիք իր մամուլի ասուլիսը:
3. Ի՞նչ կարգախոս էր ընտրել Պապը հայաստանյան այցի համար:
2016 թվականի հունիսի 24-ից 26-ը կայացած այցի կարգախոսն էր «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր»:
Հռոմի Պապի՝ Հայաստան այցի տարբերանշանը շրջանաձեւ էր, որի հիմքում Խոր Վիրապի վանքի եւ բիբլիական Արարատ լեռան պատկերներն էին:
4. Ի՞նչ էր ասել Ֆրանցիսկոս Պապը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Բարիգալստյան արարողության ժամանակ:
Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորը, մասնավորապես, ասել էր.
«Տիրոջը գոհություն եմ մատուցում ձեր ժողովրդի հավատի լույսի համար, հավատ, որը Հայաստան աշխարհին տվեց իր ուրույն ինքնությունը եւ նրան Քրիստոսի պատգամաբերը կարգեց ազգերի մոտ: Քրիստոսը Ձեր փառքն է, ձեր լույսը, արեգակը, որը ձեզ լուսավորեց եւ նոր կյանք պարգեւեց, որ ձեզ ուղեկցեց եւ սատարեց հատկապես մեծագույն փորձությունների պահերին: Խոնարհվում եմ Տիրոջը, որ հայ ազգը եղավ առաջինը 301թ., որն ընդունեց քրիստոնեությունը, մի այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ Հռոմում դեռ շարունակվում էին բորբոքվել հալածանքները:
Քրիստոսի հավատը Հայաստանի համար չի եղել զգեստ, որը կարելի է հագնել կամ հանել՝ պարագաների կամ առիթներով պայմանավորված, այլ սեփական ինքնության բաղկացուցիչ իրականություն, գերազանց պարգեւ՝ ուրախությամբ ընդունելի, ժրաջանությամբ եւ ուժով պահպանելի: Տերը թող օրհնի ձեզ հավատի այս օրինակելի պահպանման համար»:
5. Ի՞նչ հեռագիր էր հղել Ֆրանցիսկոս Պապը Էրդողանին:
Հայաստան ուղեւորվելիս Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը հեռագիր էր ուղարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
«Հայաստան ուղեւորվելիս եւ Թուրքիայի օդային տարածքով թռչելիս՝ հղում եմ իմ լավագույն մաղթանքները Ձերդ Գերազանցությանը եւ Ձեր ժողովրդին՝ աղոթելով, որ Բարձրյալն իր օրհնությունը շնորհի ձեր ժողովրդին», - ասված էր հեռագրում:
6. Ի՞նչ անակնկալ էր գրանցվել այցի ընթացքում:
2016 թվականի հունիսի 24-ի երեկոյան Վատիկանի Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայության ղեկավար Ֆեդերիկո Լոմբարդին Երեւանում ամփոփել էր Ֆրանցիսկոս Պապի այցի առաջին օրը:
Նա, մասնավորապես, ասել էր.
«ՀՀ նախագահի նստավայրում իր ելույթի ժամանակ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կիրառել է եւ՛ Մեծ եղեռն, եւ՛ ցեղասպանությունը բառերը՝ նկարագրելու 1915թ.-ի դեպքերը: Պապը նախկինում բազմիցս ասել է, որ դա ցեղասպանություն է եղել: Մենք երբեւէ չենք ժխտել, որ դա այդպես է եւ Նորին Սրբությունը պատճառ չէր տեսնում ցեղասպանություն բառն այսօր էլ չկիրառելու համար:
Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ֆեդերիկո ԼոմբարդինԼուսանկարը` REUTERS
Պապը նախօրոք հաստատել էր այսօրվա իր ելույթի տեքստը, որի սկզբնական տարբերակում չի եղել «ցեղասպանություն» բառը: Անհերքելի է, որ այսօր նա որոշեց ավելացնել «ցեղասպանություն» բառը նախապես գրված տեքստում: Նա մտածեց դա, եւ որոշեց ավելացնել այդ եւ ուրիշ բառեր: Այդ հարցում նրա վրա որեւէ ճնշում, պարտադրանք չի եղել ոչ մեկի կողմից: Նա պատրաստել էր տեքստը, այն մեզ հանձնել, մենք էլ այն նախապես բաժանել էինք մամուլին: Բայց մենք ձեզ ասել ենք միշտ, որ Պապը իր ելույթներում սովորաբար վերջին վայրկյանին փոփոխություն է անում»:
7. Ո՞ւմ էր հատուկ օրհնություն շնորհել Ֆրանցիսկոս Պապը:
2019 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Վատիկան կատարած այցի ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության պատվիրակությունն արժանացել էր Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի հատուկ օրհնությանը:
Վատիկան կատարած այցին ներկա էին «Ավրորա» ֆորումի համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը եւ «Ավրորա» համաշխարհային ամենամյա մարդասիրական մրցանակի երեք դափնեկիրները՝ Թոմ Քաթինան, Մարգարիտ Բարանկիցեն եւ Չո Լա Աունը:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ հանդիպման ժամանակ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ներկայացուցիչները խնդրել էին Նորին Սրբության օրհնությունը:
Պատվիրակությունը ներկայացրել էր նաեւ #AraratChallenge շարժումը, որի նպատակն է ոգեշնչել մարդկանց՝ ներկայացնելու երախտագիտության սեփական պատմությունը, կատարելով նվիրատվություն եւ մաս կազմելով մարդասիրական շարժման:
«Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի եւ Նորին Գերազանցություն կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հետ հանդիպումները լավ առիթ էին՝ ամփոփելու արածը եւ վերագնահատելու «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունն ու համաշխարհային ազդեցությունը: Այնուամենայնիվ, մեր գործը դեռ նոր է սկսվել: Այս ամիս Երեւանում սպասվող առաջին «Ավրորա» ֆորումին մենք կքննարկենք համաշխարհային մարտահրավերները՝ փորձելով գտնել լուծումներ»,- նշել էր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
8. Ինչի՞ համար էր Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնել Ֆրանցիսկոս Պապին:
2024 թվականի նոյեմբերին Վատիկան կատարած այցի ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն էր հայտնել Ֆրանցիսկոս Պապին հայ գերիներին ազատ արձակելու շարունակական ջանքերի համար։
«Նիկոլ Փաշինյանը Նորին Սրբությանը տեղեկացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումների մասին և վերահաստատել Հայաստանի կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին», - ասվում էր վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
9. Հայ պաշտոնյաներից ո՞ւմ է պարգեւատրել Ֆրանցիսկոս Պապը:
2016 թվականի մարտին Ֆրանցիսկոս Պապը Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանին պարգեւատրել էր Պիոս Պապի ասպետական ուխտի Մեծ Խաչի շքանշանով:
Միքայել Մինասյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2016թ.՝ Հռոմի Պապի այցի օրերինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Շքանշանը ՀՀ դեսպանին էր հանձնել Սուրբ Աթոռի Պետական Քարտուղարության տեղապահ արքեպիսկոպոս Ջովաննի Անջելո Բեչուն:
2023 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ Գերաշնորհ Արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինո Բետանկուրը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին էր հանձնել Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից շնորհված Պիոս Պապի Ասպետական Մեծ Խաչ շքանշանը:

On April 21, 2025, Pope Francis, who rightfully enjoyed the good reputation of the friend of Armenian people and Armenia, passed away at the age of 88.
1. What did the President of Armenia say on the occasion of Pope Francis’ inauguration?
On March 19, 2013, Armenian President Serzh Sargsyan attended the inauguration ceremony of the newly elected Pope Francis at the Vatican.
Serzh Sargsyan noted that this event had special sense and symbolic for the Armenian people which was the first to officially adopt Christianity. The president also stated that “the Holy See of the Saint Peter is now led by a friend of the Armenian people who is well aware of our culture and history which he had many times stated during his activities in Argentina.”
2. How did Pope Francis describe the events of 1915?
In April 2015, Pope Francis, during a special mass at St. Peter’s Basilica to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide, said that the massacres of Armenians were “the first genocide of the 20th century.”
“Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding,” he said.
After learning that the Pope had used the term “genocide,” the Turkish ambassador to the Vatican postponed his scheduled press conference that same day.
3. What motto did the Pope choose for his visit to Armenia?
The motto of the visit, which took place from June 24 to 26, 2016, was “A Visit to the First Christian Country.”
The logo of the Pope’s visit to Armenia was circular and based on the picture of Khor Virap Monastery and biblical Mount Ararat.
4. What did Pope Francis say during the welcome ceremony at the Mother See of Holy Etchmiadzin?
The head of the Catholic Church, in particular, said:
“I give thanks to the Lord for the light of faith kindled in your land, the faith that has given Armenia its particular identity and made it a herald of Christ among the nations. Christ is your glory and your light. He is the sun who has illuminated and enlivened you, accompanied and sustained you, especially in times of trial. I bow before the mercy of the Lord, who willed that Armenia should become, in the year 301, the first nation to accept Christianity as its religion, at a time when persecutions still raged throughout the Roman Empire.
For Armenia, faith in Christ has not been like a garment to be donned or doffed as circumstances or convenience dictate, but an essential part of its identity, a gift of immense significance, to be accepted with joy, preserved with great effort and strength. May the Lord bless you for this luminous testimony of faith.”
5. What telegram did Pope Francis send to Erdogan?
While traveling to Armenia, Pope Francis sent a telegram to Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
“Flying over Turkey on my visit to Armenia, I extend best wishes to Your Excellency and your fellow citizens, with prayers that the Most High will bestow upon all in the nation His choicest blessings,” the telegram said.
6. What surprises occurred during the visit?
On the evening of June 24, 2016, Federico Lombardi, Director of Holy See’s Press Office, summarized the first day of Pope Francis’ visit to Yerevan.
He, in particular, said:
“During his speech at Armenian presidential residence, Pope Francis used both “Mets Yeghern” and “Genocide” definitions to describe the mass killings of 1915. The Pope frequently stated that the massacres were a genocide. We never denied it, and His Holiness saw no reason to omit the word “genocide” today.
Pope Francis and Federico LombardiPhoto: REUTERS
The Pope approved his speech for the evening beforehand, and the original version didn’t include the word “genocide”. It is undeniable that he decided to add the word “genocide” to the speech. He thought about it and included that word and certain other expressions. There was no pressure on the Pope from any party to make this decision. He prepared the speech and gave it to us, and we released it to the media. However, we always say that the Pope usually makes changes in his speeches at the last moment.”
7. Who did Pope Francis give a special blessing to?
During their visit to the Vatican on October 2, 2019, the Aurora Humanitarian Initiative delegation received a special blessing from His Holiness Pope Francis.
The trip to the Vatican was attended by Co-Founders of the Aurora Forum Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan and the three previous Laureates of the annual Aurora Prize for Awakening Humanity: Tom Catena, Marguerite Barankitse and Kyaw Hla Aung.
During their conversation with Pope Francis, the group sought his blessing for the Aurora Humanitarian Initiative.
The group also highlighted the Initiative’s fund-raising drive, the #AraratChallenge, which aimed to inspire others to join the Aurora mission by sharing stories of personal gratitude, making donations, and getting involved with humanitarian causes.
“Meetings with His Holiness Pope Francis and His Eminence Cardinal Parolin were an opportune time to take stock and reflect on the impact the Aurora Humanitarian Initiative has had globally since its founding. However, our work has only just begun. We look forward to discussing new challenges and opportunities that humanity faces at the inaugural Aurora Forum later this month in Yerevan,” noted Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
8. What for did Nikol Pashinyan thank Pope Francis?
During his visit to the Vatican in November 2024, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan thanked Pope Francis for his continued efforts aimed to release Armenian captives.
Photo: Armenian PM’s press office
“Nikol Pashinyan briefed His Holiness on the latest developments in the Armenia-Azerbaijan peace process and reaffirmed the Armenian government’s commitment to the peace agenda,” the Prime Minister’s press office reported.
9. Which Armenian officials were awarded by Pope Francis?
In March 2016, Pope Francis awarded the Armenian Ambassador to the Vatican, Mikayel Minasyan, with the Grand Cross Knighthood Order of Pope Pius.
Mikayel Minasyan and Vigen Sargsyan in 2016, during the Pope’s visitPhoto: Mediamax
Archbishop Giovanni Angelo Becciu, Substitute for General Affairs of the Secretariat of State, handed the Order to the Armenian Ambassador.
In October 2023, Holy See’s Apostolic Nuncio Archbishop Jose Bettencourt, who was completing his diplomatic mission in Armenia, presented the Knight Grand Cross Order of Pope Pius IX, awarded by Pope Francis, to the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.