Վասիլիս Մարագոսը եւ Վահագն Խաչատուրյանը
2023թ. սեպտեմբերի 4-ին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերը հանձնեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է մի քանի փաստ Վասիլիս Մարագոսի մասին:
Փորձառու դիվանագետ
Վասիլիս Մարագոսը ծնվել է 1963 թվականին Հունաստանում: Սովորել է Աթենքի համալսարանում եւ բելգիական Université Libre de Bruxelles-ում, ուսումնասիրել է իրավագիտություն եւ քաղաքագիտություն:
1996-ից 2005 թվականներին Վասիլիս Մարագոսը աշխատել է Սոֆիայում եւ Սկոպյեում Եվրոպական միության պատվիրակություններում: 2005 թվականից տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Եվրամիության կառույցներում, եղել է Եվրոպական Հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար:
Վասիլիս Մարագոսը եւ Վահագն Խաչատուրյանը Վասիլիս Մարագոսը եւ Վահագն Խաչատուրյանը
Լուսանկարը` ՀՀ նախագահի աշխատակազմ
Նախքան Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելը Վասիլիս Մարագոսը Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրենությունում Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի եւ Կոսովոյի բաժնի ղեկավարն էր:
Մարագոսը եւ Հայաստանը
Եվրոպական Հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավարի պաշտոնում Վասիլիս Մարագոսը բազմիցս այցելել է Հայաստան:
2018 թվականի հունվարի 30-ին Երեւանում հանդիպելով ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին, Վասիլիս Մարագոսը կարեւորել էր կողմերի միջեւ ակտիվ երկխոսության պահպանումն ու հետագա խորացումը:
«Մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին ինչպես մասնավոր հատվածի խթանման, այնպես էլ ընդհանուր ներդրումների մասով: Պետք է գնահատել ներկա վիճակն ու առաջնահերթություններ սահմանել` որդեգրելով իրատեսական եւ թափանցիկ գործելաոճ»,- ասում էր նա:
Հաջորդ անգամ Մարագոսը Հայաստան էր եկել 2018-ի հունիսին՝ իշխանափոխությունից հետո:
2019 թվականի հունվարին Վասիլիս Մարագոսը Երեւանում արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի հետ հանդիպմանը նշել էր, որ դատական ոլորտում կատարվող բարեփոխումները պետք է կրեն ոչ թե կոսմետիկ, այլ խորքային բնույթ:
Նույն թվականի հուլիսին Վասիլիս Մարագոսը դատական բարեփոխումները քննարկել էր ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հետ:
2019 թվականի հոկտեմբերին Վասիլիս Մարագոսը կրկին Երեւանում էր: ՀՀ Ազգային Ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպմանը նա կարեւորել էր կրթության, էներգետիկայի, փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության, գյուղատնտեսության, քաղաքացիական հասարակության, էլեկտրոնային կառավարման, արդարադատության ոլորտներում որոշակի ծրագրերի իրականացումը:
Վասիլիս Մարագոսը Վասիլիս Մարագոսը
2020 թվականի հունվարին Վասիլիս Մարագոսը Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ քննարկել էր Հայաստանի մայրաքաղաքը «կանաչ» տրանսպորտով ապահովելու ծրագիրը:
Պլատոնը, Ռիլկեն եւ Կաֆկան
2007 թվականին Վասիլիս Մարագոսը պատասխանել էր Balkan Identities նախագծի հարցաշարին՝ հիշատակելով իր գրական նախասիրությունները:
Նա, մասնավորապես, ասել էր, որ իր ձեւավորման վրա ազդել են Պլատոնը, Արիստոտելը, Սոկրատը, նախասոկրատական փիլիսիսոփայությունը, Հին կտակարանը: Սիրելի բանաստեղծների թվում նա հիշատակել էր Թոմաս Սթերնզ Էլիոթին եւ Ռայներ Մարիա Ռիլկեիին, նշել էր նաեւ Կունդերայի եւ Կաֆկայի վեպերը:
Ինքնության ընկալումը
Վասիլիս Մարագոսն ասել էր, որ չի դիտարկում իր ինքնությունը որպես բացառիկ մի  բան, որն իրեն դուրս է դնում այլ համայնքներից: «Այդ պատճառով ես ատում եմ ազգայնականությունը, երբ մարդուն դասակարգում են նրա էթնիկական կամ այլ պատկանելիության հիման վրա: Ինքնությունս եւ դրա բազմաթիվ բաղկացուցիչները ես դիտարկում եմ որպես կամուրջներ դեպի այլ մարդիկ, որոնց հետ ինչ-որ ընդհանուր բան ունեմ», - ասում էր նա:
Վասիլիս Մարագոսը նաեւ նշում էր, որ պետք է տարանջատել ի ծնե տրված եւ ձեռքբերված ինքնությունը: Երկրորդը, նրա խոսքով, պայմանավորված է այն ընտրություններով, որոնք կատարել է հասուն տարիքում: «Եվրոպական ինքնությունը մի բան է, որը ձեռք եմ բերել տարիների ընթացքում», - նշել էր նա:

On September 4, the new Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Vassilis Maragos handed over his credentials to Armenian President Vahagn Khachaturyan.
Mediamax presents a few facts about Vassilis Maragos.
Experienced diplomat
Vassilis Maragos was born in Athens in 1963. He studied law and political science and holds a PhD in Political Science from the University of Athens and a MA in International Politics from the Université Libre de Bruxelles.
Vassilis Maragos served in the EU Delegations in Sofia and Skopje between 1996 and 2005. Since 2005 he held various posts related to enlargement policy and regional cooperation in South-East Europe.
Vassilis Maragos was Head of Unit for Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership in the European Commission’s Directorate-General for Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations.
Vassilis Maragos and Vahagn KhachaturyanPhoto: Armenian President's press office
Before his appointment as head of the EU Delegation to Armenia, he was the head of the Unit for Bosnia and Herzegovina, Kosovo in the Directorate-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission.
Maragos and Armenia
As the head of the Unit for Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership in the European Commission’s Directorate-General for Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Vassilis Maragos often visited Armenia.
On January 30, 2018, during the meeting with the Armenia’s Finance Minister Vardan Aramyan in Yerevan, Vassilis Maragos attached importance to maintaining and further deepening of active dialogue between the parties.
“We are ready to support Armenia both in terms of promoting the private sector and general investments. We need to assess the current situation and set priorities, adopting a realistic and transparent way of working,” he said.
The next time Maragos came to Armenia in June 2018, after the change of power.
In January 2019, during the meeting with the Deputy Minister of Justice Vigen Kocharyan in Yerevan, Vassilis Maragos noted that the reforms carried out in the judicial sector should not be cosmetic, but be of profound nature.
In July of the same year, Vassilis Maragos discussed judicial reforms with Armenia’s Justice Minister Rustam Badasyan.
In October 2019, Vassilis Maragos was in Yerevan again. At the meeting with the members of the Armenian parliament’s Standing Committee on European Integration, he highlighted the implementation of certain programs in the fields of education, energy, small and medium-sized enterprises, agriculture, civil society, e-government, and justice.
In January 2020, Vassilis Maragos discussed with Yerevan Mayor Hayk Marutyan the plan to provide “green” transport to Armenia’s capital.
Plato, Rilke and Kafka
In 2007, Vassilis Maragos participated in an questionnaire of the Balkan Identities project and said that his identity was shaped by Plato, Aristotle, Socrates, pre-Socratic philosophy, Ancient Testament. Among his favorite poets he mentioned T.S. Eliot and Mainer Maria Rilke as well as mentioned the works of Kundera and Kafka.
Perception of Identity
Vassilis Maragos said that he does not see his identity as exclusive and excluding him from other communities. “Therefore I hate nationalism in the sense of defining the person on the basis of his ethnic or other belonging. I see my identity and its various elements as bridges to other people with who I have one or more points in common,” he said.
Vassilis Maragos also noted that it is necessary to distinguish between the given and the acquired identity - the latter is conscious and is linked with choices made in the course of adult life mainly. “The European identity is something I acquired over the years,” he noted.