1945-ի մայիսի 8. Չերչիլի եւ դե Գոլի «հեռակա վեճը»
The Guardian թերթը հրապարակել է հոդված, որը հիմնված է Մեծ Բրիտանիայի Ազգային արխիվի հրապարակած՝ Ռազմական կաբինետի փաստաթղթերի վրա: Հոդվածում ասվում է, որ Ուինսթոն Չերչիլը մտավախություն ուներ, որ Ֆրանսիայի առաջնորդ Շառլ դը Գոլը Եվրոպայում տարած հաղթանակի համատեղ հայտարարությունը կհրապարակի՝ առաջ անցնելով ԽՍՀՄ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդներից: «Պարզաբանում» շարքի հերթական թողարկումը հիմնված է The Guardian-ի հոդվածի վրա:
Ի՞նչպիսի պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել Ստալինը եւ Թրումանը
Սովետական ​​ Գերագույն հրամանատարությունը եւ Եվրոպայի հյուսիս-արեւմուտքում տեղակայված դաշնակից ուժերի գերագույն հրամանատար, գեներալ Դուայթ Էյզենհաուերը Գերմանիայի կապիտուլյացիայի վերաբերյալ փաստաթղթերը ստացան 1945 թվականի մայիսի 7-ին, առավոտյան 02:41-ին:
Ի՞նչ էր պատրաստվում անել Դը Գոլը
Նիստի սղագրության մեջ ասված է.
«Կառավարության անդամներին տեղեկացվել է, որ գեներալ դը Գոլը մտադիր է հայտարարել Գերմանիայի պարտության մասին ռադիոյով՝ մայիսի 7-ին, ժամը 20:00-ին նախատեսված իր ելույթի ժամանակ: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց առ այն, որ դը Գոլին պետք է տեղեկացնել Միացյալ Թագավորության, Միացյալ Նահանգների եւ ԽՍՀՄ կառավարությունների հայտարարությունների պլանների համաժամանակեցման մասին եւ առաջարկել, որպեսզի նա հետաձգի իր հայտարարությունը մինչեւ մայիսի 8-ի համապատասխան ժամը: Սակայն, եթե նա հրաժարվի հետեւել այս խորհրդին, ապա նրա նկատմամբ հավելյալ ճնշում գործադրելու հնարավորություն չի լինի»:
Դը Գոլը վերջին պահին համաձայնել է հետաձգել իր երեկոյան ելույթը եւ սկսել այն Չերչիլի հետ միաժամանակ՝ մայիսի 8-ին:
Ինչի՞ց էր դժգոհ դը Գոլը
Փաստաթուղթը, որում ներկայացված են Ֆրանսիայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ալֆրեդ Կուպերի եւ Լոնդոնում դը Գոլի կաբինետի ղեկավար Գաստոն Պալեւսկու զրույցի մանրամասները, լույս է սփռում դը Գոլի դժգոհության հնարավոր պատճառի վրա:
Պալեւսկին հայտնել էր Կուպերին, որ «գեներալն երեկ շատ վրդովված էր. պատճառը ԱՄՆ դեսպանի կողմից ուղարկված հաղորդագրությունն էր, որի համաձայն գրավյալ Գերմանիայի ֆրանսիական գոտին չի ներառի Քյոլն քաղաքը»:
«Դը Գոլը բացառիկ կարեւորություն է տալիս Քյոլնին ռազմավարական նկատառումներով. նա այդ ամենը վերջերս բացատրեց ինձ քարտեզի միջոցով»,- գրել էր Կուպերը Չերչիլին ուղարկված ​​հեռագրում:
Ի՞նչ էր գրել Չերչիլը դը Գոլի այցի մասին
Մայիսի 8-ին, ժամը 11:55-ին Չերչիլը հեռագիր էր ուղարկել Ալֆրեդ Կուպերին Փարիզ՝ «հույժ գաղտնի» մակագրությամբ.
«Մենք պետք է հետագայում քննարկենք այդ գեներալի այցն այստեղ: Միգուցե իմաստ ունի, որպեսզի ես հանդիպեմ նրա հետ՝ առանց մեծ ուշադրություն գրավելու, մոտ ժամանակներս Ֆրանսիա կատարելիք իմ այցի ընթացքում, բայց նախապես պետք է իմանամ, որ նա դուռը չի շրխկացնի, եւ ես այդ պատճառով որեւէ անախորժություն չեմ ունենա»:

8 мая 1945 года: заочный «спор» Черчилля и де Голля
Газета The Guardian опубликовала статью на основе документов Военного кабинета, опубликованных Национальными архивами (National Archives) Великобритании, в которой говорится, что Уинстон Черчилль опасался, что лидер Франции Шарль де Голль намерен опубликовать совместное объявление о победе в Европе раньше лидеров СССР, Великобритании и США. Очередной выпуск рубрики «Объяснение» основан на статье The Guardian.
Какой договоренности достигли Сталин и Трумэн?
Советское Верховное командование и верховный главнокомандующий союзническими силами на северо-западе Европы генерал Дуайт Эйзенхауэр получили документы о капитуляции Германии 7 мая 1945 года в 02:41 утра.
Что собирался сделать де Голль?
В записи заседания Военного кабинета Великобритании говорится:
«Члены кабинета были проинформированы о том, что генерал де Голль намерен объявить о капитуляции Германии в ходе своего выступления по радио в 20:00 часов 7 мая. Была достигнута договоренность о том, что следует проинформировать Де Голля о планах относительно синхронизации объявлений правительствами Соединенного Королевства, Соединенных Штатов и СССР и рекомендовать ему отложить свое объявление до соответствующего времени 8 мая. Но если он откажется последовать этому совету, то не будет возможности оказать на него дополнительное давление».
Де Голль в последний момент согласился отложить свое вечернее выступление. Он начал свое обращение одновременно с Черчиллем 8 мая.
Чем был недоволен де Голль?
Документ с деталями беседы британского посла во Франции Альфреда Купера с главой кабинета Де Голля в Лондоне Гастоном Палевски проливает свет на возможную причину недовольства де Голля.
Палевски проинформировал Купера о том, что «генерал был весьма расстроен вчера, а причиной этого стало полученное от посла США сообщение о том, что французская зона на территории оккупированной Германии не будет включать в себя город Кельн».
«Де Голль придает исключительную важность Кельну по стратегическим соображениям, которые он недавно объяснил мне с помощью карты», - сообщил Купер Черчиллю в дипломатической телеграмме.
Что писал Черчилль о визите де Голля?
8 мая в 23:55 часов Черчилль отправил Альфреду Куперу в Париж телеграмму под грифом «Совершенно секретно»:
«Мы должны позже обсудить визит сюда этого генерала. Возможно, имеет смысл мне встретиться с ним, не привлекая особого внимания, в ближайшее время в ходе моей поездки во Францию, однако до этого я должен знать, что он не хлопнет дверью, и что у меня из-за этого не будет никаких неприятностей».