5 հարց ու պատասխան Ջո Բայդենի, հայերի եւ թուրքերի մասին - Mediamax.am
2019թ. ապրիլի 25-ին ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ, դեմոկրատ Ջո Բայդենը պաշտոնապես հայտարարեց, որ մասնակցելու է 2020 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին:
Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում է, թե ինչ առնչություններ է ունեցել Բայդենը Հայաստանի եւ տարածաշրջանի հետ վերջին տարիներին:
1. Ի՞նչ կապ ունի Արմեն Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը 2019թ. փետրվարին ակամա դարձավ համաշխարհային նյուսմեյքերներից մեկը:
Անվտանգության հարցերով Մյունխենի միջազգային համաժողովի միջանցքում տեղի էր ունեցել Արմեն Սարգսյանի եւ Ջո Բայդենի ջերմ հանդիպումը, որի ժամանակ Հայաստանի նախագահը հետաքրքրվել էր, թե արդյո՞ք Բայդենը մասնակցելու է 2020թ. ընտրություններին:
Եվ չնայած Ջո Բայդենը միանշանակ պատասխան չէր տվել, միջազգային մամուլը ենթադրեց, որ նա, այնուամենայնիվ, առաջադրվելու է:
2. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ի՞նչ միջոցառման է մասնակցել Ջո Բայդենը:
2015 թվականի մայիսի 7-ին Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում կայացել էր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթք:
Արարողությանը մասնակցել էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպան Սամանթա Փաուերը:
3. Ի՞նչպես պատասխանեց Ալիեւը Բայդենի կոչին:
2016 թվականի ապրիլի սկզբին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ-ում էր՝ Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի շրջանակում:
Ապրիլի 1-ին կայացել էր Սերժ Սարգսյանի եւ Ջո Բայդենի հանդիպումը, որի ընթացքում ԱՄՆ փոխնախագահն իր մտահոգությունն էր հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում շարունակվող բռնության կապակցությամբ, երկխոսության կոչ էր արել եւ ընդգծել համապարփակ կարգավորման կարեւորությունը՝ տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության, անվտանգության եւ բարգավաճման հասնելու համար:
Մի քանի ժամ անց Ադրբեջանը սկսել էր Ապրիլյան պատերազմը:
4. Ի՞նչ դաս էր տվել Բայդենը Թուրքիայի նախագահին:
2016թ. օգոստոսին պաշտոնական այցով Անկարա այցելած ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը «ժողովրդավարության դաս» էր տվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին:
Թուրքիայի նախագահը հերթական անգամ բարձրացրել էր ԱՄՆ-ում բնակվող իր գաղափարական հակառակորդ Ֆետուլահ Գյուլենին արտահանձնելու թեման:
«Ամերիկայի ձայնը» տարածել էր Բայդենի խոսքի այդ հատվածի տեսագրությունը, որում ԱՄՆ փոխնախագահը բացատրում էր Էրդողանին, որ Ամերիկայում գործադիր ու դատական իշխանությունները տարանջատված են:
«Ենթադրում եմ, որ ձեր ժողովրդի համար դժվար է դա հասկանալ», - ակնարկել է Բայդենը:
5. Ի՞նչ հատուկ հեռախոսազանգ էր կատարել Ջո Բայդենը:
2018թ. հոկտեմբերին պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը հանդես էր եկել Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության արտաքին քաղաքականության քննադատությամբ:
«Շուրջ 15 տարի ներգրավված լինելով Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության բոլոր միջազգային հանդիպումներում, չեմ հիշում գեթ մեկ դեպք, որ ամերիկացի գործընկերները հարցականի տակ դնեին Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական դաշնակցությունը: Փոխարենը հիշում եմ փոխնախագահ Բայդենի հատուկ հեռախոսազանգը` հայտնելու նախագահ Սարգսյանին, որ ԱՄՆ-ն ըմբռնումով է մոտենում Հայաստանի` Եվրասիական միությանը միանալու ինքնավար որոշմանը», - մասնավորապես գրել էր Վիգեն Սարգսյանը:

5 вопросов и ответов о Джо Байдене, армянах и турках - Mediamax.am
25 апреля 2019 г. бывший вице-президент США, демократ Джо Байден официально заявил, что будет участвовать в президентских выборах 2020 года.
В рубрике «Объяснение» Медиамакс рассказывает о том, как взаимодействовал Байден с Арменией и регионом в течение последних лет.
1. При чем Армен Саргсян?
В феврале 2019 г. президент Армении невольно стал одним из мировых ньюсмейкеров.
В кулуарах Мюнхенской конференции по безопасности состоялась теплая встреча Армена Саргсяна и Джо Байдена, в ходе которой президент Армении поинтересовался, будет ли Байден баллотироваться в 2020 году?
Хотя Джо Байден не дал однозначного ответа, международная пресса предположила, что он выдвинет свою кандидатуру.
2. В каком мероприятии, посвященном памяти жертв Геноцида армян, участвовал Джо Байден?
7 мая 2015 года в кафедральном соборе Вашингтона состоялась молебна по жертвам Геноцида армян.
В церемонии приняли участие президент Армении Серж Саргсян, вице-президент США Джозеф Байден, посол США в ООН Саманта Пауэр.
3. Чем ответил Алиев на призыв Байдена?
В начале апреля 2016 года президент Армении Серж Саргсян посещал США в рамах Саммита по ядерной безопасности.
1 апреля состоялась встреча Сержа Саргсяна и Джо Байдена, на которой вице-президент США выразил беспокойство в связи с продолжающимся насилием в зоне карабахского конфликта, призвал стороны к диалогу и подчеркнул важность всестороннего урегулирования для достижения долгосрочной стабильности, безопасности и процветания в регионе.
Несколько часов спустя Азербайджан начал Апрельскую войну.
4. Какой урок преподал Байден президенту Турции?
Прибывший в августе 2016 года в Анкару вице-президент США Джо Байден преподал «урок демократии» президенту Турции Реджепу Эрдогану.
Это произошло после того, как президент Турции в очередной раз поднял вопрос об экстрадиции своего идейного противника Фетулаха Гюлена, проживающего в США.
«Голос Америки» распространил видео выступления Байдена, в котором вице-президент США объяснял Эрдогану, что в Америке исполнительная и судебная власти разделены.
«Полагаю, что вашим людям это трудно понять», - заметил Байден.
5. Кому был адресован специальный звонок Джо Байдена?
В октябре 2018 года бывший министр обороны Виген Саргсян выступил с критикой внешней политики правительства Никола Пашиняна.
«Участвуя во всех международных встречах высшего руководства Армении в течение 15 лет, я не помню хотя бы одного случая, чтобы американские партнеры ставили под вопрос стратегическое союзничество Армения-Россия. Зато я помню специальный телефонный звонок, сделанный вице-президентом Байденом, чтобы сообщить президенту Саргсяну, что США с пониманием относится к суверенному решению Армении присоединиться к Евразийскому союзу»,- писал Виген Саргсян.