5 հարց (ու պատասխան) Գոլանի բարձունքների մասին - Mediamax.am
2019թ. մարտի 25-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հռչակագիր է ստորագրել, որով Գոլանի բարձունքները ճանաչել է Իսրայելի մաս: «Այսօր ես պատմական քայլ եմ անում»,- ասել է Թրամփը՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ներկայությամբ ստորագրելով փաստաթուղթը:
Այդ տարածքի նկատմամբ Իսրայելի իշխանությունը ճանաչելու իր մտադրության մասին ԱՄՆ նախագահն առաջին անգամ հայտարարել էր մարտի 21-ին՝ Twitter-ում: Գոլանի բարձունքները, ըստ Թրամփի, կարեւոր նշանակություն ունեն Իսրայելի եւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության տեսանկյունից:
2. Ինչպե՞ս են արձագանքել աշխարհում:
Սիրիայի արտգործնախարարությունն ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունն «անպատասխանատու» է որակել՝ հայտարարելով, որ ամերիկյան կողմի նման դիրքորոշումը «միջազգային լեգիտիմության նկատմամբ արհամարանք է եւ ՄԱԿ-ի բանաձեւերի կոպիտ խախտում»:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ամերիկայի նախագահի որոշումը կարող է Մերձավոր Արեւելքում նոր լարվածության հանգեցնել եւ դուրս է իրավական տիրույթից:
Շվեդիայի նախկին վարչապետ Կառլ Բիլդտը ասել է. «Սա աղետալի շեղում է միջազգային իրավունքի հիմունքներից: Կրեմլը կողջունի եւ կկիրառի նույն սկզբունքը Ղրիմի, Պեկինը՝ Հարավչինական ծովի հարցում»:
ՄԱԿ-ը եւ Եվրամիությունը հայտարարել են, որ չնայած Թրամփի որոշմանը, չեն փոխելու Գոլանի բարձունքների հարցում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի վրա հիմնված իրենց դիրքորոշումը:
3. Ինչպե՞ս են Գոլանի բարձունքները հայտնվել Իսրայելի հսկողության տակ:
1944թ.-ից ի վեր Սիրիային պատկանող Գոլանի բարձունքների երկու երրորդը (մոտ 1150 քառակուսի կիլոմետր) գրավվել է Իսրայելի կողմից 1967 թ.-ին՝ Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ:
1974 թվականին՝ Ահեղ Դատաստանի օրվա պատերազմից հետո, չեզոք ապառազմականացված գոտում հաստատվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ զորքերը:
1981թ.-ին Կնեսետը Գոլանի բարձունքների մասին օրենք է ընդունել՝ միակողմանիորեն հայտարարելով Իսրայելի ինքնիշխանությունը այդ տարածքի նկատմամբ: Այս անեքսիան անվավեր է ճանաչվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան անեքսիան մի քանի անգամ անվանել է ապօրինի եւ Իսրայելին կոչ արել վերադարձնել Գոլանի բարձունքները Սիրիային:
4. Ովքե՞ր են ապրում Գոլանի բարձունքներում:
Այսօր այդ տարածքներում 39 հազ. մարդ է ապրում:
Լիբանանյան Al-Akhbar թերթը գրում է, որ «մինչեւ 1967թ.-ի պատերազմը՝ Գոլանի բարձունքները Սիրիայում էթնիկ-կրոնական բազմազանության օրինակ են եղել»:
«Գոլանի բարձունքների տարածքում խաղաղության եւ փոխհամաձայնության պայմաններում ապրել են չերքեսներ, թուրքմեններ, քրդեր, հայեր եւ արաբներ: Բարձունքներն ավանդական Սիրիայի փոքր մոդելն են եղել՝ առաջացած Օսմանյան կայսրության փլատակների վրա», - գրում է թերթը:
1970-ականների վերջին Իսրայելի վարչապետ Դավիդ բեն Գուրիոնն ասել էր.
«Ի լրացում գոյություն ունեցողներին՝ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ 20 հրեական բնակավայր ձեւավորել Գոլանի բարձունքներում: Դա հաջող միջոցներից մեկն է, որով մենք կկարողանանք պահել բարձունքները մեր վերահսկողության տակ»:
5. Ինչո՞վ են կարեւոր Գոլանի բարձունքները:
Անկախության հռչակումից ի վեր՝ Իսրայելը հավասարապես կարեւոր է համարում
երեք հարց` հող, ջուր եւ անվտանգություն:
Բարձունքներում ռազմավարական ջրամբար կա, որը Իսրայելի համար ջրի հիմնական աղբյուրն է:
Ահա, թե ինչ է ասել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ջրային ռեսուրսների վերահսկողության կարեւորության մասին.
«Գոլանի բարձունքներում կենտրոնացած են Հորդանան գետի եւ Գալիլեյան ծովի (Տվերիադյան լիճ) աղբյուրները: Դրանք ապահովում են Իսրայելի ջրային պաշարների 40%-ը, իսկ վերահսկողությունից հրաժարվելը նշանակում է, որ մենք սիրիացիներին ենք հանձնում Իսրայելը ջրազրկելու իշխանությունը»:

5 вопросов (и ответов) о Голанских высотах - Mediamax.am
25 марта 2019 года президент США Дональд Трамп подписал декларацию о признании Голанских высот частью Израиля. «Сегодня я предпринимаю исторический шаг», - сказал Трамп, подписывая документ в присутствии премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху.
О своих намерениях признать суверенитет Израиля над этой территорией президент США впервые объявил в Твиттере 21 марта. Она, по его мнению, имеет важное стратегическое значение, в том числе с точки зрения безопасности Израиля и всего региона.
2. Как отреагировали в мире?
МИД Сирии счел «безответственным» заявление президента США, заявив, что такая позиция американской стороны отражает «презрение к международной легитимности и вопиющее нарушение резолюций ООН».
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что решение президента США может привести к новому витку напряженности на Ближнем Востоке и находится вне правового пространства.
Бывший премьер-министр Швеции Карл Бильдт заявил: «Это катастрофическое отступление от самых основ международного права. Кремль поаплодирует и применит тот же принцип к Крыму. Пекин поаплодирует и применит тот же принцип к Южно-Китайскому морю».
ООН и ЕС заявили, что несмотря на решение Трампа, не будут менять свою позицию по Голанским высотам, основанную на резолюциях Совета Безопасности ООН.
3. Как Голанские высоты оказались под контролем Израиля?
Две трети (около 1150 квадратных километров) принадлежавших с 1944 года Сирии  Голанских высот были захвачены Израилем в ходе Шестидневной войны в 1967 году.
В 1974 году, после Войны Судного дня, в нейтральной демилитаризованной зоне разместились миротворцы ООН.
В 1981 году Кнессет принял закон о Голанских высотах, в одностороннем порядке провозгласив суверенитет Израиля над этой территорией. Эта аннексия была признана недействительной Советом Безопасности ООН.
Генассамблея ООН неоднократно называла аннексию незаконной и призывала Израиль вернуть Голаны сирийцам.
4. Кто живет на Голанских высотах?
Сегодня на территории проживает около 39 тысяч человек.
Ливанская газета Al-Akhbar пишет, что «до войны 1967 года, Голаны были примером этнического и религиозного разнообразия в Сирии».
«На территории Голанских высот в мире и согласии проживали черкесы, туркмены, курды, армяне и арабы. Голаны были миниатюрной моделью традиционной Сирии, возникшей на руинах Османской империи», - пишет газета.
В конце 1970-х годов премьер-министр Израиял Давид Бен-Гурион сказал:
«Необходимо как можно скорее создать 20 еврейских поселений на Голанских высотах, вдобавок к уже существующим. Это одно из самых успешных средств, с помощью которых мы сможем удержать высоты под нашим контролем».
5. Чем важны Голанские высоты?
С момента провозглашения независимости, Израиль считает одинаково важными
три вопроса: землю, воду и безопасность.
На высотах находится стратегическое водохранилище и основной источник воды для Израиля.
Вот что говорил Биньямин Нетаньяху о важности контроля над водными ресурсами:
«На Голанских высотах сосредоточены источники реки Иордан и озера Тверия. Они обеспечивают 40% запасов воды в Израиле, а отказ от контроля означает, что мы передадим в руки сирийцев власть обезводить Израиль».