Իննսուն տարի առաջ ինքնասպան եղավ խորհրդային ժամանակների ամենավառ պոետներից մեկը՝ Վլադիմիր Մայակովսկին, որի կյանքը ծայրից ծայր հակասությունների շղթա էր: Իր կյանքի ընդամենը 37 տարիների ընթացքում Մայակովսկին հասցրեց մի քանի մարդու կյանք ապրել. նա պոետ էր, նկարիչ, կինոռեժիսոր, կինոդերասան, դրամատուրգ, ֆուտուրիզմի առաջամարտիկը Ռուսաստանում:
Ժամանակակիցները նրան անվանում էին ժողովրդական հեղափոխության ձայն, բայց հենց այդ նույն հեղափոխությունը խժռեց նրան: Նա ըմբոստ էր, ընդվզող, անզիջում, սակայն սիրահարվելիս դառնում էր մանկան պես անօգնական ու հնազանդ: 17 տարեկանում Մայակովսկին արդեն հասցրել էր երեք անգամ բանտում հայտնվել: Հենց այնտեղ էլ սկսել էր գրել բանաստեղծություններ, որոնք ապագա պոետի ձեռքից վերցրել էին բանտի հսկիչները: Հետագայում Մայակովսկին ցանկացած առիթով շնորհակալություն էր հայտնում հսկիչներին՝ բանտից դուրս գալիս այդ տետրակն իր ձեռքից վերցնելու համար:
Իր հանդեպ միշտ խիստ ինքնաքննադատ Մայակովսկին չէր էլ կարող ենթադրել, որ իր մահից հետո տարիներ անց տարբեր երկրներում իր անունով կոչվելու են գյուղեր, քաղաքներ, գործարաններ, փողոցներ, դպրոցներ, շոգենավեր (որոնց մեծը մասը, ի դեպ, առեղծվածային կերպով խորտակվել են): Չէր կարող նաեւ ենթադրել, որ Խորհրդային Միության երկու տարբեր երկրներ՝ Վրաստանն ու Ադրբեջանը, արդեն մի քանի տասնամյակ «չեն կարողանալու կիսել իր սերը» եւ չհայտարարված պատերազմի մեջ են լինելու, թե որ երկրի հետ է ավելի շատ կապված եղել պոետը: Մինչդեռ Մայակովսկու կյանքում քիչ չէ նաեւ հայկական հետքը. ավելին այն սկսվում է հենց Հայաստանից: Հայաստանում է ձեւավորվել Մայակովսկու ընտանիքը, այստեղ են ծնվել նրա քույրերը:
Մայակովսկու «հայաստանյան» ընտանիքը
Մայակովսկու ծնողները ծանոթացել եւ ամուսնացել են Հայաստանում՝ Վանաձորում, այն ժամանակ՝ Ղարաքիլիսայում: Մայակովսկու հայրը՝ Վլադիմիր Կոստանտինովիչ Մայակովսկին ծնվել էր Ախալցխայում եւ մեծացել հայկական միջավայրում: Նա հիանալի խոսում էր հայերեն եւ շատ էր սիրում հայկական երգեր երգել: Մայակովսկու քույրը՝ Օլգան իր հուշերում գրում է, որ իրենք մեծանում էին՝ լսելով հոր կատարմամբ ռուսական, վրացական, հայկական երգեր եւ առեղծվածային պատմություններ Հայաստանի մասին: 1882 թվականին Վլադիմիր Կոստանտինովիչը նշանակվում է Երեւանի նահանգի Ալեքսանդրապոլի անտառտնտեսության անտառապետի օգնական: Անատառապետը նրա եղբայրն էր՝ Միխայիլը՝ պոետի հորեղբայրը: Նրանք շատ մոտ էին ապրում Լոռու շրջանին եւ հաճախ էին հյուր գնում այնտեղ բնակվող ռուսներին: Հենց այդտեղ էլ Վլադիմիր Կոստանտինովիչը ծանոթանում է բանաստեղծի ապագա մոր՝ Ալեքսանդրա Պավլենկոյի հետ, որի ընտանիքը բնակվում էր Լոռիում: 1883-ին նրանք ամուսնանում են, եւ Վլադիմիր Կոստանտինովիչը նշանակվում է անտառապետի օգնական Ղարաքիլիսայում: Նրանք փոքրիկ տուն են վարձում ներկայիս Ֆիոլետովոյում, այն ժամանակ՝ Նիկիտինոյում: Մայակովսկու քույրը՝ Լյուդիմիլան, իր հուշերում պատմում է Ղարաքիլիսայի գեղեցկագույն բնապատկերների մասին՝ նշելով, որ այդ նույն գեղեցկությունն ինքը կրկին տեսավ միայն Մարտիրոս Սարյանի կտավներում:
1889 թվականին Վլադիմիր Կոստանտինովիչը պաշտոնի բարձրացում է ստանում եւ որպես երրորդ կարգի անտառապետ տեղափոխվում է Քութայիսիի նահանգի Բաղդադի տեղամաս, հենց այդտեղ էլ՝ մեծահարուստ հայ Անանովի տանը ծնվում է 20-րդ դարի խոշորագույն պոետներից մեկը: 1906 թվականին արյան վարակից մահանում է բանաստեղծի հայրը, եւ ընտանիքը ստիպված տեղափոխվում է Մոսկվա: Թե՛ քույրերը, թե՛ մայրն իրենց հուշերում մեծ ջերմությամբ են հիշում Հայաստանը եւ նշում, որ Մայակովսկու հայրը, որտեղ հանդիպեր հայերի, անպայման հայերենով զրույցի էր բռնվում նրանց հետ: Այդ զրույցների ականատեսը շատ հաճախ դառնում էր փոքրիկ Մայակովսկին, որը վաղ տարիքից գրեթե ամենուր ուղեկցում էր հորը: Դա է երեւի պատճառը, որ արդեն ճանաչված բանաստեղծ Մայակովսկին հայերի հանդիպելիս՝ անվանում էր նրանց «земляк»՝ հայրենակից:
Հայրենակիցներով շրջապատված
Բաղդադիիում Մայակովսկու տուն-թանգարանի հիմնադիր եւ առաջին տնօրեն Միխայիլ Պատարաձեն գրում է, որ, երբ տարիներ առաջ տեղեկություններ էր հավաքում բանաստեղծի մասին եւ եկել էր նաեւ Հայաստան, հանդիպել է Լեւոն Բուդումյան ազգանունով մի մարդու, որը ջերմությամբ պատմել է, թե ինչպես է ուսանողության տարիներին Մոսկվայում հանդիպել Մայակովսկուն. «1929 թվականին ակումբներից մեկում ես բախտ ունեցա ներկա գտնվելու մի երեկոյի, որտեղ Մայակովսկին կարդում էր իր «Բաղնիք» պիեսը: Երեկոյի ավարտին մենք մի խումբ երիտասարդներով շրջապատեցինք նրան: Ինձ վրա հայացք գցելով՝ նա հարցրեց, թե որտեղից եմ, երբ իմացավ՝ Հայաստանից եմ, իր մեծ ձեռքը քնքշորեն դրեց ուսիս եւ ժպիտով ասաց. «Դե՛, հայրենակից, պատմիր տեսնեմ՝ ինչպե՞ս ես»»:
Ի դեպ, այդ նույն «Բաղնիք» պիեսի բեմադրության նկարիչն ազգությամբ հայ Սերգեյ Վախթանգովն էր: Նրա մեկ այլ՝ «Միստերիա Բուֆը» պիեսը Վսեւվոլոդ Մեյերհոլդի հետ համատեղ բեմադրել էր Վալերի Բեբուտովը՝ Բեհբությանը: «Միստերիա Բուֆը» Մայակովսկու ամենահայտնի գործերից է, եւ այդ առաջին հայացքից սոցիալ-կենցաղային, բայց ամբողջությամբ երեւակայական ստեղծագործության առանցքային խորհրդանիշն Արարատ լեռն է, որին անհուսորեն եւ անվերջ հասնել են փորձում պիեսի հերոսները: Մի դեպքում վաճառականն ինքն իրեն եւ մյուսներին մխիթարում է՝ «…Ինչ-որ կերպ կփորձենք հասնել Արարատին», մյուս դեպքում՝ ուսանողը հուսահատ բացականչում է՝ «…Եվ ոչ ոք երբեք չի հասնի Արարատին», հյուսնը համեմատում է դրախտն ու Արարատը, վարորդը մտատեսիլք է ունենում եւ բղավում՝ «…Արարատը, Արարատը, Արարատը»: Եվ այդպես էլ բոլոր հերոսների համար անհասանելի է մնում Արարատը:
Մայակովսկու «Հինգերորդ ինտերնացիոնալ» անավարտ պոեմում նույնպես կա Արարատի մասին հիշատակում, այստեղ բանաստեղծը բիբլիական լեռը բնորոշում է բյուրեղապակե:
Մայակովսկին իսկապես շատ էր սիրում Թիֆլիսը, սակայն այստեղ էլ հայերն առաջնային դերում էին նրա համար: Թիֆլիսաբնակ հայ նկարիչ Վանո Խոջաբեկյանը (Խոջաբեգովը) իրական արվեստագետի խորհրդանիշ էր Մայակովսկու համար: Վանոյի կտավները բանաստեղծը մի քանի անգամ ավելի բարձր էր գնահատում, քան նրա ժամանակակից Նիկո Փիրոսմանիի գործերը: Գրականագետ Վլադիմիր Ենիշերլովն իր՝ «Վանո Խոջաբեգովի մաքուր հոգին եւ հստակ գիծը» հոդվածում գրում է Մայակովսկու եւ Եսենինի՝ 1924 թվականի մի զրույցի մասին: Արդեն երկու տարի էր, ինչ մահացել էր Վանո Խոջաբեկյանը, եւ Մայակովսկին Եսենինին ասում է. «Դու անպայման պետք է տեսնես ինքնուս նկարիչ Վանո Խոջաբեգովի գործերը: Նրա հիասքանչ աշխատանքները քաղաքային թանգարանում են, իսկ կենդանության օրոք նա դրանք վաճառում էր 50 կոպեկով»»:
Տարիներ անց Վիկտոր Շկլովսկին գրեց հուզիչ պատմվածք Վանո Խոջաբեկյանի եւ Վլադիմիր Մայակովսկու մասին ՝ վերնագրելով այն «Արեւի, ծաղիկների եւ սիրո մասին»:
Մեկ այլ հետաքրքիր պատմություն կա թիֆլիսեցի Ավետիքի եւ Մայակովսկու մասին: Վրացի բանաստեղծ Սիմոն Չիքովանին գրում է, որ, երբ 1924 թվականին Մայակովսկին Թիֆլիսում էր, Նիկոլայ Շենգելայան նրան տանում է այդ ժամանակ քաղաքում ամենահայտնի «Օլիմիպիա» ռեստորան, որի տերը ազգությամբ հայ Ավետիքն էր եւ որի խոհարարական համբավը թնդում էր ողջ Թիֆլիսում: Ավետիքն իր խոհարարական հնարքներով ստվերում էր թողել բոլորին: Իմանալով, թե ով է հյուրը, Ավետիքը ցանկանում է ծանոթանալ նրա հետ: Մայակովսկին սկզբում խոսում է ռուսերեն, մի քանի բառ վրացերեն, հետո իմանալով, որ Ավետիքը հայ է, նշում է, որ իր հայրական ընտանիքը ձեւավորվել է Հայաստանում՝ հավելելով, որ փաստորեն իրենք հայրենակիցներ են: Չիքովանին գրում է, որ Ավետիքն իրեն կորցրեց, հրամայեց հյուրերին առանձին սենյակ հատկացնել եւ փառահեղ հյուրընկալություն ցույց տվեց: Որոշ ժամանակ անց, երբ Մայակովսկին նորից Թբիլիսիում էր, կրկին ցանկություն է հայտնում այցելելու Ավետիքի ռեստորանը: Ավետիքը մեծ սիրով ընդունում է թանկ հյուրին, հետաքրքրվում նրա որպիսությամբ, եւ հետո շատ քաղաքավարի կերպով հարցնում՝ արդյոք պոետը չի՞ մոռացել իրեն, ինչին Մայակովոսկին պատասխանում է. «Ի՞նչ եք ասում, ես ավելի շուտ կմոռանամ Շեքսպիրին, կմոռանամ Գյոթեին, բայց Ձեզ երբեք չեմ մոռանա»: Ավելորդ է նշել, որ Ավետիքն այդ անգամ էլ ավելի շքեղ ընդունելություն է ցույց տալիս: Իսկ Մայակովսկին սեղանակիցներին կատակով ասում է. «Ի՞նչ արեց ինձ հետ ձեր Ավետիքը, ստիպեց, որ հանուն իրեն զոհաբերեմ համաշխարհային գրականության դասականներին»:
Ոչ ադրբեջանական Բաքուն
Ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ Բաքվում Մայակովսկին շրջապատված էր հայերով, եւ ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ Բաքվում այդ մասին նախընտրում են լռել:
Մայակովսկին գրել է «Բաքու» բանաստեղծությունը եւ անդրադարձել Բաքվին իր «Ծնված մայրաքաղաքներ» արձակ գործում: Ադրբեջանում շատ հմտորեն փորձում են շրջանցել այն փաստը, որ Բաքուն Մայակովսկու համար բոլորովին էլ ադրբեջանական քաղաք չէր, ավելին՝ «Ծնված մայրաքաղաքներ»-ում նա ոչ մի տեղ չի նշում «ադրբեջանցի» բառը: Այն պարզ պատճառով, որ այդ ժամանակ նման հասկացություն պարզապես չկար: Նա օգտագործում է «թյուրք», «թյուրքական» տերմինը: Եվ անհասկանալի է, թե ինչու են Ադրբեջանում այդքան ուրախանում եւ հպարտանում Մայակովսկու այդ ստեղծագործությամբ, որն ուղղակիորեն ապացուցում է իրենց հորինած ազգային միֆերի կեղծ լինելը:
Նա Բաքվում եղել է 1924-ին: Ահա թե ինչ է գրում Մայակովսկին այդ տարիների Բաքվի մասին. «Փոշոտ, անգույն: Մշակույթը՝ ինտերնացիոնալ: Լեզուն՝ միջին ռուսերեն. վերցնում եմ մանթաշովյանները, տալիս եմ մանթաշովյանները (նկատի ունի դրամը): Կարիքները շատ պարզ են՝ վճարում եմ կոպեկներ, ստանում եմ ռուբլի: Իսկ թյուրքական լեզուն… Ո՞ւմ է պետք այն: Մանթաշովն առանց դրա էլ Փարիզում գլուխ կհանի, իսկ մանթաշովյան բանվորը, միեւնույն է, գրել, կարդալ չգիտի: Ես տեսել եմ Բաքուն 1924-ին»:
Մայակովսկին շատ հստակ գրում է, որ Մանթաշյանցի՝ Փարիզ գնալուց հետո էլ անգամ Բաքուն ասոցացվում էր միայն հայ մեծահարուստի հետ, ու փաստացի խորհրդային Բաքուն դեռեւս նրա ստվերի տակ էր: Եվ հետաքրքիր է՝ արդյոք Բաքվում այսօր իսկապես չեն հասկանում Մայակովսկու հեգնանքը թյուրքական լեզվի հանդեպ, որն այսօր իրենք անվանում են ադրբեջաներեն, թե պարզապես ձեռնտու է չհասկանալն ու Մայակովսկուն Ադրբեջանի մեծ բարեկամ համարելը:
Համացանցում հաճախ պտտվում է Մայակովսկուն վերագրվող «Азербайджанец, трусливый лжец» բանաստեղծությունը, որի բովանդակության հետ դժվար է չհամաձյանվել, բայց որը հազիվ թե պատկանում է պոետի գրչին: Նա ուղղակի չէր կարող օգտագործել Ադրբեջան բառը: Մեր «հարեւանները» ավելի հեռու են գնացել եւ որոշել են Մայակովսկու փոխարեն ստեղծագործել՝ նրա գրչին վերագրելով հակահայկական մի բանաստեղծություն: Մայակովսկու պոեզիային ոչ քաջածանոթ մարդիկ անգամ միանգամից կնկատեն, որ պրիմիտիվ լուծումներով եւ խղճուկ բառապաշարով այդ գրվածքն, իհարկե, ոչ մի կապ չի կարող ունենալ պոետի հետ: Նման բանաստեղծություն չկա ոչ միայն նրա որեւիցե գրքում, այլեւ անտիպ գործերում:
Այդ մասին առաջին անգամ ինձնից լսեցին, ապշեցին եւ միանգամից հերքեցին Բաղդադիի Մայակովսոկու տուն-թանգարանի եւ Մայակովսկու Մոսկվայի պետական թանգարանի աշխատակիցները:
Մայակովսկին ու Չարենցը
Մայակովսկուն շատ էր սիրում Չարենցը եւ հրաշալի թարգմանություններ էր արել նրանից: Երկու բանաստեղծներին հաճախ էին նմանեցնում բուռն, խիզախ բնավորության եւ գրական նույն ուղղությանը հարելու պատճառով: Դեռեւս 1922-ին գրականագետ Մ. Սարոյանը «Նեոֆուտուրի՞զմ, թե՞ պրոլետարիական պոեզիա» հոդվածում գրում է. «Արդի հայ նորագույն բանաստեղծների մաեստրոն, կարելի է առանց սխալվելու պնդել, ռուսական մեծ ֆուտուրիստ Մայակոնսկին է… Վերցնենք անպայման հայ տաղանդավոր բանաստեղծ Չարենցին: Սա կատարյալ հայ Մայակովսկին է, վերջինիս տաղանդավոր թարգմանը, որն իր ուժեղ կնիքն է դրել մյուս բոլոր հայ երիտասարդ բանաստեղծների վրա»:
1932 թվականի «Գրական թերթի» սեպտեմբերյան համարում նշվում է, որ ականավոր քանդակագործ ազգությամբ հայ Սերգեյ Մերկուրովը Մայակովսկու մահադիմակը նվիրել է Չարենցին, որն էլ իր հերթին նվիրել է այն Պետական կուլտ-պատմության թանգարանի գրական սեկտորին: Մերկուրովի եւ Մայակովսկու միջեւ գաղտնի պայմանավորվածություն կար, որ եթե առաջինը մահանար Մերկուրովը, Մայակովսկին նրան բանաստեղծություն էր ձոնելու, բայց ստացվեց այնպես, որ առաջինը հեռացավ բանաստեղծը: Նրա մահից երկու ժամ անց Մերկուրովը հանեց նրա մահադիմակը:
Չբամբասե՛լ
Իսկ ինչպե՞ս մահացավ Մայակովսկին: Այս հարցին պատասխանելու համար անհրաժեշտ է ուսումնասիրել մահվանը նախորդող շրջանը: Երկար տարիներ նա կապված էր ճակատագրական կնոջ համբավ ստացած Լիլիա Բրիկի հետ, որին սիրում էր այնքան, որ համաձայնվել էր, որպեսզի նրանք ապրեն երեքով՝ Բրիկի ամուսնու հետ միասին: Մայակովսկու մտերիմների մեծ մասը Բրիկի ներկայությունն Մայակովսկու կյանքում համարում էր կործանարար, այնպես որ նրա ընկերները շատ ուրախ էին, երբ Փարիզում պոետն ինքնամոռաց սիրահարվեց Ռուսաստանից Փարիզ գաղթած Տատյանա Յակովլեւային:
Վասիլի եւ Վերա Շուխաեւներն իրենց հուշերում մանրամասն նկարագրում են նրանց գեղեցիկ սիրավեպը: 1929-ին Մայակովսկին վերադարձավ Մոսկվա, մինչեւ մեկնելը նա Փարիզի ծաղկավաճառներից մեկին տվեց իր նոր լույս տեսած գրքի ողջ հոնորարը, որպեսզի նա ամեն շաբաթ իր փոխարեն ծաղիկներ ուղարկի Տատյանային: Տատյանան այդ ծաղկեփնջերը ստանում էր Մայակովսկու մահից հետո անգամ: Իսկ հետագայում՝ նացիստների կողմից Փարիզի օկուպացման ժամանակ այդ ծաղիկները փրկեցին Տատյանայի կյանքը: Նա դրանք վաճառում էր եւ այդպես գոյատեւում: Ի դեպ, տարիներ անց Մայակովսկու սիրած կինը Վիկոնտ դյու Փլեսիի հետ պսակադրվեց Փարիզի հայկական եկեղեցում: Սակայն դա պետք է լիներ շատ ավելի ուշ, իսկ մինչ այդ՝ 1930 թվականին Տատյանան անհամբերությամբ սպասում էր Մայկովսկու վերադարձին Փարիզ:
1930 թվականը լավ չսկսվեց Մայակովսկու համար: Նախ նա ծանր հիվանդացավ, դրան զուգահեռ՝ շատ էին սկսել քննադատել նրա պոեզիան: Հեղափոխությունն արդեն անցած էտապ էր, իշխանությունը բանաստեղծին ուզում էր տեսնել բացառապես «պալատական երգչի» կարգավիճակում, մինչդեռ Մայակովսկու գրական ցանկություններն այլ էին: Նա հատկապես ծանր տարավ իր «20 տարվա աշխատանք» ցուցահանդեսի տապալումը, որին ոչ մի պաշտոնյա չներկայացավ: Առանձնապես հաջողություն չէին ունեցել նաեւ նրա երկու պիեսների հիման վրա բեմադրված վերջին ներկայացումները: Մահվանից երկու շաբաթ առաջ «Печать и революция»՝ «Մամուլը եւ հեղափոխությունը» ամսագրի շապիկից հանեցին «Պրոլետար մեծ բանաստեղծին՝ աշխատանքի եւ հասարակական գործունեության 20-ամյակի առթիվ» ողջույնի խոսքը։ Իսկ որպես վերջաբան մերժեցին արտասահման մեկնելու արտոնագիր տրամադրել: Դա նշանակում էր, որ նա այլեւս չէր հանդիպելու Տատյանային:
Խորհրդային Միությունում այդ տարիներին գիտեին, ինչպես անցանկալի դարձած մարդկանց ինքնասպանության հասցնել: Մայակովսկու ինքնասպանության մասին վարկածները բազմաթիվ են, շատ են նաեւ մեղադրանքները, հնչում են հստակ մեղավորների անունները, բայց այսօր մենք չենք անդրադառնա դրանց՝ հարգելով նրա իսկ կամքը: Ինքնասպանությունից առաջ Մայակովսկին թղթի վրա գրել էր հետեւյալ տողերը. «Բոլորի՛ն… Այն բանի համար, որ մահանում եմ, խնդրում եմ ոչ մեկին չմեղադրել, եւ խնդրում եմ՝ չբամբասել: Հանգուցյալն ահավոր չէր սիրում դա: Լավ մնացեք»:
Հ․Գ․ Հատուկ շնորհակալություն Բաղդադիի Մայակովսոկու տուն-թանգարանին եւ Մայակովսկու Մոսկվայի պետական թանգարանին:

Маяковский и армяне: в окружении «соотечественников»
Девяносто лет назад совершил самоубийство один из самых ярких поэтов советского времени – Владимир Маяковский, чья жизнь от начала и до конца была цепью противоречий. За недолгий период своей жизни (всего 37 лет) Маяковский успел прожить жизнь нескольких людей: он был поэтом, художником, кинорежиссером, киноактером, драматургом, первооткрывателем футуризма в России. Современники называли его голосом народной революции, но именно эта революция его и поглотила. Он был по натуре неуступчивым, мятежником, бунтарем, однако, влюбляясь, становился беспомощным и покорным как ребенок.
В 17 лет Маяковский уже успел 3 раза оказаться в тюрьме. Именно там и начал писать стихи, которые у  будущего поэта отобрали надзиратели тюрьмы. В дальнейшем Маяковский по любому поводу благодарил надзирателей за то, что при выходе из тюрьмы эту тетрадку отобрали. По отношению к себе всегда самокритичный Маяковский не мог и предположить, что после его смерти, спустя годы в разных странах его именем будут называть села, города, заводы, улицы, школы, пароходы (большая часть которых, к слову, загадочным образом затонула). Не мог также предположить, что две разные республики Советского Союза – Грузия и Азербайджан, уже несколько десятилетий «не могут разделить свою любовь» и будут находиться в необъявленной войне, споря о том, что с какой страной поэт был более связан. Между тем, в жизни Маяковского не мало и армянского следа. Более того, этот след начинается именно с Армении. В Армении сформировалась семья Маяковского, здесь родились его сестры.
«Армянская» семья Маяковского
Родители Маяковского познакомились и поженились в Армении – в Ванадзоре, тогда - Каракилисе. Отец Маяковского – Владимир Константинович Маяковский, родился в  Ахлцихе и вырос в армянской среде. Отец отлично говорил на армянском языке и очень любил петь армянские песни. Сестра Маяковского Ольга в своих  воспоминаниях писала, что они росли, слушая российские, грузинские, армянские песни и загадочные рассказы об Армении. В 1882 году Владимира Константиновича назначили помощником лесника Александропольского лесничества Эриванской губернии. А лесником был его брат Михаил, дядя поэта. Они очень близко жили к району Лори и часто ходили в гости к живущим там русским. Именно там Владимир Константинович знакомится с будущей мамой поэта - Александрой Павленко. В 1883 году они женятся, и Владимира Константиновича назначают помощником лесника в Каракилисе. Они  в то время арендуют маленький дом в Никитино (современном Фиолетово). Сестра Маяковского Людмила в своих воспоминаниях рассказывает о красивейших пейзажах  Каракилисы, отмечая, что ту же самую красоту она видела только в  картинах Мартироса Сарьяна. В 1889 году Владимир Константинович получает повышение и как лесник третьего разряда переезжает в Багдатийский район Кутаисской губернии. Именно там, в доме богатого армянина Ананова, рождается один из крупнейших поэтов 20-го века.
В 1906 году от заражения крови умирает отец, и семья вынужденно переезжает в  Москву. И сестры, и мать в своих воспоминаниях с большой теплотой вспоминали Армению и отмечали, что отец Маяковского, где бы он ни встретил армян, обязательно вступал с ними в беседу, причем обязательно на армянском языке. Очень часто очевидцем этих бесед становился маленький Маяковский, который с юных лет почти везде сопровождал отца. Наверное, в этом причина, что, уже став знаменитым поэтом Маяковский, встречая армян, называл их «земляками».
В окружении «соотечественников»
Основатель и первый директор дома-музея Маяковского в Багдати Михаил Патарадзе пишет, что много лет назад, когда он собирал сведения о поэте, приезжал также и в Армению, где встретился с человеком по фамилии Левон Будумян, который с теплотой рассказывал, как в студенческие годы встретил Маяковского в Москве: «В 1929 году мне посчастливилось попасть в клуб Могэса на вечер, где Маяковский читал рабочим свою новую пьесу “Баня”. По окончании вечера мы, группа молодежи, подошли к нему. Взглянув на меня, Владимир Владимирович спросил, откуда я. Узнав, что из Армении, ласково положил на мое плечо свою большую руку и, улыбаясь, произнес: “А, земляк. Ну, как живешь, как учишься?”»». Кстати, художником-постановщиком пьесы «Баня» является Сергей Вахтангов - армянин по национальности. Другую его пьесу «Мистерия-буфф» вместе с Всеволодом Мейерхольдом поставил Валерий Бебутов (Бебутян). «Мистерия-буфф» - одна из самых известных работ Маяковского, и символом этой, на первый взгляд социально-бытовой работы является гора Арарат, к которой отчаянно и бесконечно пытаются дойти герои пьесы. В одном случае, купец утешает сам себя и других: «…Перебьемся как-нибудь, доползем до Арарата», в другом случае студент  отчаянно кричит:  «…И никто никогда не доползет до Арарата», плотник сравнивает рай и Арарат, шофер видит мираж и кричит «…Арарат, Арарат, Арарат». И так для всех героев Арарат так и остается недосягаем. В незаконченной поэме Маяковского «Пятый Интернационал» также есть упоминание об Арарате. Здесь поэт библейскую гору характеризует как хрустальную.
Маяковский действительно очень любил Тифлис, однако и тут армяне для него были в главных ролях. Житель Тифлиса, армянский художник Вано Ходжабекян (Ходжабегов) был для Маяковского символом настоящего деятеля искусства. Картины Вано поэт ценил намного выше, чем работы его современника Нико Пиросмани. Литературовед  Владимир Енишерлов в своей статье «Чистая душа и точная линия Вано Ходжабегова» пишет про одну беседу Маяковского и Есенина в 1924 году. Уже два года, как умер Вано Ходжабегов, и Маяковский говорит Есенину: «Вот еслы бы ты видел работы художника-самоучки Вано Ходжабегова… Его замечательные рисунки в городском музее. А при жизни он продавал их по полтиннику».
Спустя годы Виктор Шкловский написал трогательный рассказ про Вано Ходжабегова и Владимира Маяковского, озаглавив «О солнце, цветах и любви». Есть и другая интересная история, связанная с тифлисцем Аветиком и Маяковским.  Грузинский  поэт Симон Чиковани пишет, что, когда в 1924 году Маяковский был  в Тифлисе, Николай Шенгелая отвел его в самый  известный в то время в городе ресторан «Олимпия», хозяином которого был армянин Аветик, и чья  кулинарная слава гремела по всему Тифлису. Аветик своими  кулинарными  хитростями  затмевал всех. Узнав, кто гость, Аветик захотел познакомиться с ним. Маяковский сначала разговаривал на русском, потом, узнав, что Аветик - армянин, заметил, что семья его отца сформировалась в Армении, и добавил, что фактически они земляки. Чиковани пишет, что Аветик растерялся, велел предоставить гостям отдельную комнату и проявил роскошное гостеприимство. Спустя некоторое время, когда Маяковский снова был в Тифлисе, он выявил желание снова посетить ресторан Аветика. Аветик вновь принимает дорогого гостя с большой любовью, интересуется, как он, и потом очень вежливо спрашивает, не забыл ли его поэт, на что Маяковский отвечает: «О, что ты, я скорее забуду Шекспира, забуду Гете, но тебя буду помнить всегда». Излишне говорить, что на этот раз Аветик принимает его еще более роскошно. А Маяковский шутя говорит своим сотрапезникам: «Что сделал со мной Аветик? Он заставил принести ему в жертву классиков мировой литературы».
Неазербайджанский Баку
Как в Тифлисе, так и в Баку Маяковский был в окружении армян, и как в Тифлисе, так и в Баку об этом предпочитают умалчивать.
Маяковский написал стихотворение «Баку» и упоминает Баку в своей прозе «Рожденные столицы». В Азербайджане очень ловко пытаются обойти тот факт, что Баку для Маяковского был совсем не азербайджанским городом, более того, в «Рожденные столицы» он нигде не пишет слово «азербайджанец». По одной простой причине- в то время такого понятия не было. Он использует слова «тюрк», «тюркский». И непонятно, почему в Азербайджане так радуются и гордятся этим произведением Маяковского, которое непосредственно доказывает фальшивость придуманных ими национальных мифов. Он был в Баку в 1924 году. Вот что пишет про эти годы Маяковский: «Пыльно, беслисто. Культура – интернациональная. Язык – среднрусский: беру манташевские, даю манташевские (речь идет о деньгах)». Запросы простые — заплатить копейку, вышибить рупь. А тюркский язык – к чему он? Манташев и без него в Париже обойдется, а манташевский рабочий читать все равно не умеет. Я видел Баку 1924 года».
Маяковский ясно указывает, что даже после отъезда Манташянца в Париж Баку ассоциировался только с богатым армянином, и фактически советский Баку все еще был в его тени. И интересно, неужели сегодня в Баку действительно не понимают иронию по отношению к тюрскому языку, который они сегодня называют азербайджанским. Или им просто невыгодно это понимать, чтобы считать Маяковского большим другом Азербайджана? Ныне в интернете часто «вращается» стихотворение «Азербайджанец, трусливый лжец», приписываемое Маяковскому, с содержанием которого сложно не согласиться, но вряд ли оно принадлежит перу поэта. Он просто не мог использовать слово азербайджанец. Наши «соседи» пошли дальше и решили сочинять вместо Маяковского, приписывая ему одно антиармянское стихотворение. Даже не очень хорошо знающие поэзию Маяковского люди сразу заметят, что эта писанина с примитивными оборотами и скудным словарным запасом, конечно же, не имеет никакой связи с поэтом. Нет такого стихотворения не только в какой-либо его книге, но и в других нетипичных работах. Впервые узнав от меня об этом, сотрудники Дома-музея Маяковского в Багдати и Московского государственного музея имени Маяковского были шокированы и сразу же опровергли.
Маяковский и Чаренц
Егише Чаренц очень любил Маяковского и делал замечательные переводы его произведений. Обоих поэтов часто сравнивали друг с другом из-за яростного, смелого характера и следования единому литературному направлению. Еще в 1922 году литературовед М. Сароян в статье «Неофутуризм или пролетарская поэзия?» пишет: «Маэстро современных армянских новейших поэтов можно, не ошибаясь, утверждать, что является великий русский футурист – Маяковский. Обязательно рассмотрим талантливого армянского поэта Чаренца. Он истинный армянский Маяковский, талантливый переводчик последнего, кто оставил свой сильный отпечаток  на всех остальных  молодых  армянских поэтах. В 1932 году в сентябрьском номере «Литературной газеты»  отмечается, что выдающийся скульптор, армянин по национальности, Сергей Меркуров подарил посмертную маску Маяковского Чаренцу, который, в свою очередь, подарил ее литературному сектору Государственного культурно-исторического музея. Между Меркуровым и Маяковским было тайное соглашение, что если первым умрет Меркуров, Маяковский посвятит ему стихотворение, но получилось так, что первым умер Маяковский. Через два часа после его смерти Меркуров снял посмертную маску Маяковского.
Не сплетничайте!
А как умер Маяковский? Чтобы ответить на этот вопрос, нужно изучить предшествовавший смерти период. Долгие годы он  был связан с Лилей Брик, которую любил настолько, что согласился, чтобы они жили втроем – вместе с мужем Брик. Большинство близких Маяковского присутствие Брик в его жизни считали разрушающим, так что его друзья были очень рады, когда в Париже поэт без памяти влюбился в эмигрантку из России Татьяну Яковлеву. Василий и Вера Шухаевы в своих  воспоминаниях подробно описывали их красивый любовный роман.
В 1929 году Маяковский вернулся в Москву, а до отъезда из Парижа отдал весь свой гонорар за недавно опубликованную книгу одному парижскому цветочнику, чтобы он каждую неделю вместо него посылал цветы Татьяне. Она получала эти букеты даже после смерти Маяковского. А в дальнейшем, во время оккупации Парижа нацистами, эти цветы спасли жизнь Татьяне. Она их продавала и так и выжила. Кстати, спустя годы любимая женщина Маяковского обвенчалась с виконтом дю Плесси в армянской церкви. Однако это было намного позже, а до того, в 1930 году Татьяна с нетерпением ждала возвращения Маяковского в Париж.
1930 год начался для Маяковского нехорошо. Сначала он тяжело заболел, параллельно этому начали критиковать его поэзию. Революция уже была пройденным этапом, правительство хотело видеть поэта исключительно в качестве «дворцового певца», между тем, литературные желания Маяковского были другими. Особенно тяжело он перенес провал своей выставки «20 лет работы», на которую не пришел ни один чиновник. Также не имели особого успеха последние постановки по его двум пьесам. За две недели до смерти с обложки журнала «Печать и революция» изъяли приветствие «великому пролетарскому поэту по случаю 20-летия работы и общественной деятельности». В заключение - отказали выдать визу для выезда за границу. Это означало, что он никогда больше не увидит Татьяну. В эти годы в Советском Союзе знали, как довести до самоубийства людей, ставших нежеланными.
Есть много гипотез о самоубийстве Маяковского, много и обвинений, звучат точные имена виновных, но сегодня мы не будем их рассматривать - из уважения к его воле. До самоубийства Маяковский написал на бумаге следующие слова: «Всем... В том, что умираю, не вините никого, и, пожалуйста, не сплетничайте, покойник этого ужасно не любил… Счастливо оставаться».
Соси Ханикян
Перевод - Елены Ханамирян.
Автор выражает особую благодарность Дому-музею Маяковского в Багдати и Московскому Государственному музею Маяковского.