Լուսանկարը` Անուշ Ծերունյանի արխիվից
Անուշ Ծերունյանը մաթեմատիկան սկսել է սիրել մի գրքի շնորհիվ, որը նրան մորեղբայրն էր նվիրել։ «Ալիսան հրաշքների աշխարհում» վերնագրով գրքում ոչ թե Լուիս Քերոլի հայտնի վեպն էր, այլ տրամաբանական խնդիրներ, որոնք մորեղբայրը հանձնարարում էր լուծել եւ ստուգում արդյունքը հաջորդ այցի ժամանակ։
«Հետագայում մորեղբայրս ինձ շեղեց ֆիզիկայի ուղղությամբ, որոշել էի, որ պիտի ֆիզիկոս դառնամ, բայց երբ դպրոցում սկսեցինք երկրաչափություն անցնել, «խփնվեցի» մաթեմատիկային։ Դպրոցում անցած Հանրահաշիվ առարկան ավելի շուտ առօրյայում անհրաժեշտ տարրական հաշվապահությունն է, բայց երկրաչափությունը հենց մաթեմատիկան էր։ Այն սովորեցնում է աբստրակտ մտածելակերպ, ինչ բան է ապացույցը եւ ինչպես ապացույց սարքել՝ աքսիոմներից թեորեմներ դուրս բերել։ Այդպես դպրոցում սկսեցի շատ լավ մաթեմատիկա եւ ֆիզիկա սովորել»,- հիշում է Անուշը։
Հայաստանից ԱՄՆ ձգվող գիտական ուղի
Ինչ-որ մի պահից, սակայն, շեղվեցի մաթեմատիկայից ու մտածում էի կոմպոզիտոր դառնալու մասին, որովհետեւ երաժշտական դպրոցում էի սովորել։ Հայրս լսել չէր ուզում այդ մասին եւ առաջարկեց տնտեսագետ դառնալ՝ հաշվի առնելով, որ մաթեմատիկայից լավ եմ։
Այդ ընթացքում Այզեկ Ազիմովի գիրքն էի կարդացել, որը ծրագրավորողի մասին էր։ Այդ գրքից ոգեւորված որոշեցի դիմել ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ։ Ես, իրականում, չգիտեի՝ ի՞նչ է ծրագրավորումը։ Առաջին դասերից մեկը մաթանալիզ էր, հենց առաջին դասախոսությունից հասկացա, որ սխալ ֆակուլտետ եմ ընդունվել, ոչ թե ծրագրավորումն, այլ մաթեմատիկան եմ հավանում։ Բայց, քանի որ անվճար էի ընդունվել, շարունակեցի կրթությունս Կիրառականում։ Այդ տարիներին արդեն որոշել էի, որ ցանկանում եմ մաթեմատիկայով զբաղվել, ինքնուրույն ուսումնասիրում էի մաթֆակի կուրսը։
Մագիստրատուրան նույնպես ավտոմատ անվճար ընդունվեցի նույն ֆակուլտետում եւ զուգահեռ դիմեցի ԱՄՆ-ի համալսարանների PhD ծրագրերին։ Առաջին տարում 15 համալսարան էի դիմել, ոչ մի տեղ չընդունվեցի, թեեւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակին էի արժանացել «2005թ.-ի լավագույն բակալավր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում» անվանակարգում։
Երկրորդ տարում դիմելուց, արդեն, միջազգային ամսագրերին տպագրության ուղարկված երկու հոդված ունեի, որոնք դեռ չէին տպագրվել. բանն այն է, որ հոդվածների տպագրության համար երկար գործընթաց է պահանջվում, առաջատար մասնագետները պետք է հաստատեն հոդվածը, հետո այն տպագրվի։ Միայն այդ՝ դեռեւս չհաստատված, հոդվածների հիման վրա հաջորդ տարի միանգամից 5 հաստատություն ընդունվեցի՝ անվճար սպիրանտուրայում սովորելու։ Ընտրեցի Կալիֆորնիայի Համալսարանը Լոս Անջելեսում (UCLA), որտեղ էլ մաթեմատիկայից PhD արեցի, իսկ հետո՝ պոստդոկտորոկան տեղ ստացա Իլինոյսի Համալսարանում, որտեղ էլ հիմա կրտսեր պրոֆեսոր եմ։ Մեկ տարուց տեղափոխվելու եմ ՄաքԳիլի Համալսարան (Մոնրեալ, Կանադա)
Հաշվարկների փոխարեն՝ մտածողություն
Մաթեմատիկայի իմ հետազոտական ոլորտում, ամենաշատը Լուզին-Նովիկովի թեորեմն եմ սիրում, որովհետեւ իմ ոլորտի ամենակարեւոր թեորեմն է. այն հրաշքի նման թույլ է տալիս անվերջ եւ անընդհատ աշխարհում վերջավոր դիսկրետ մտածողություն կիրառել։ PhD-ն արել եմ դիսկրիպտիվ բազմությունների տեսության թեմայով։ Այն ինտերակտ է լինում հաշվելի խմբերի չափելի ազդեցությունների, Էրգոտիկ տեսության երկրաչափական խմբերի եւ Բորելյան գրաֆների կոմբինատորիկայի հետ։ Այն, ինչով զբաղվում եմ այս առարկաների կենտրոնում է եւ միացնում է դրանք։ Մոդեռն մաթեմատիկայում չես կարող լինել մի առարկայի մասնագետ եւ հաջողություն ունենալ, պետք է մի քանի գործիք ունենաս գրպանումդ։
Անուշ Ծերունյանը Անուշ Ծերունյանը
Ես չեմ կարծում, որ ամեն մարդ պետք է պարտադիր սովորի բուն մաթեմատիկական տեսություններ։ Եթե տեխնիկական ուղղվածությամբ մասնագիտություն չես ընտրելու, շատ թեմաներ կան, որ այսօրվա դպրոցական ծրագրում անիմաստ եւ ավելորդ են։ ԱՄՆ-ի դպրոցներում նույնիսկ երկրաչափություն չեն դասավանդում, որի արդյունքում ուսանողները հասնում են երկրորդ, երրորդ կուրս, ու, թերեւս, չեն հասկանում, թե ինչ է նշանակում ինչ-որ բան ապացուցել։ Իսկ մեզ մոտ դա սովորում են չորրորդ, հինգերորդ դասարանում։ Բայց, ինչ վերաբերում է, օրինակ, եռանկյունաչափությանը կամ դիֆերենցիալ եւ ինտեգրալ հաշիվների տարրերին, կարծում եմ, որ սրանք ավելորդ են։ Ճիշտ կլինի աշակերտներին մաթեմատիկական մտածողություն սովորեցնել, օրինակ՝ դիսկրետ մաթեմատիկայի կամ գրաֆների տեսության միջոցով, ինչը մարդու ուղեղը զարգացնելու համար շատ կարեւոր է՝ անկախ այն բանից մարդ տեխնիկական առարկա կընտրի՞ հետագայում, թե՞ ոչ։
Դիսկրետ մաթեմատիկա եւ գրաֆների տեսություն երեխաներին բացատրելու, ծանոթացնելու համար ոչ մի գիտելիք հարկավոր չէ։ Այնտեղ թեորեմներ իմանալ այդքան պետք չի, փոքրիկ խնդիրներ են, տալիս եք երեխաներին, թղթով ու գրիչով «գծմծում» են, մտածում։ Այդպիսի առարկաներն եմ համարում անհրաժեշտ, քանի որ դրանք մտածողություն են սերմանում։
Համալսարանում արդեն պետք է ցույց տալ ակադեմիական կյանքի լավ կողմերը։ Պետք է դասախոս լինելը լավ իմաստով «պոպուլյար» դառնան, դրանցով զբաղվելը համարվի «զիլ» բան։ Այն մարդիկ, ովքեր ներքին կանչ ունեն մաթեմատիկայով զբաղվելու, կընտրեն այն։
Մաթեմատիկայի «հումքից» մինչեւ առաջամարտիկներ
Հայաստանում մաթեմատիկական հետազոտությամբ զբաղվող ընդամենը մի քանի ակտիվ մարդիկ են մնացել: Նրանց ես ինչ-որ իմաստով սուրբ մարդիկ եմ համարում եմ, քանի որ ֆինանսական սուղ պայմաններում եւ անբարենպաստ միջավայրում շարունակում են ապրեցնել մաթեմատիկան։ Այդ մարդիկ նվիրված են իրենց աշխատանքին, եւ դա զուտ ներքին կանչ է։ Այդ ներքին կանչին շատ ավելի հեշտ է հետեւել, երբ համապատասխան միջավայրի մեջ ես։ Հայաստանում պետք է այնքան նվիրված լինես գիտությանը, սիրես, որ պարզապես չկարողանաս դրանով չզբաղվել։
Ինչ վերաբերում է մեր, այսպես ասած, «հում նյութին», մենք հրաշալի երիտասարդներ ունենք։ Նախորդ տարիներին մի քանի ամառ եկել եմ Հայաստան եւ դասախոսել մաթեմատիկոսներ Միքայել Պողոսյանի եւ Կարեն Քեռյանի կազմակերպած ամառային դպրոցում։
Ամեն անգամ այնպես եմ պատրաստվում, որ այդ տարի ապացուցված թեորեմ ներկայացնեմ, որովհետեւ հիշում եմ, որ երբ ես էի սովորում, ինձ թվում էր՝ 1950-ականներից այս կողմ ոչ մի թեորեմ չի ապացուցվել։ Այդ երեխաները պետք է հասկանան, որ մաթեմատիկան այսօր էլ է զարգանում։ Մեր դասագրքերը շատ հին էին. ոչ միայն թեորեմներն էին հին, այլեւ դրանց մատուցումը։
Մաթեմատիկան անընդհատ աճում է, իսկ մեր ուղեղը մնում է նույն չափսի։ Ինչպե՞ս են մարդիկ կարողանում հասնել մաթեմատիկայի հետեւից։ Որովհետեւ մաթեմատիկան մարսվում, մշակվում եւ մատուցվում են շատ ավելի պարզ եւ արդյունավետ ձեւով։ Դրա համար դասագրքերը պետք է անընդհատ նորացվեն եւ ուսանողներին ներկայացվեն նաեւ հետագայում գտնված էֆեկտիվ ապացույցները։
Ամառային դպրոցներում փորձում էի մոդեռն մտածելակերպը, ուղղությունները ցույց տալ։ Շատ ոգեւորված էի մեր ուսանողներով։ Իմ առաջին դասախոսությունը տեւեց անընդմեջ 2 ժամ. ես փորձում էի ներկայացնել իմ 3 տարվա գիտական ուսումնասիրության արդյունքը՝ PhD դիսերտացիայիս գլխավոր թեորեմը, բազմաթիվ կոնցեպտներ ձեւակերպեցի, իսկ նրանք շատ ոգեւորված էին ու մատուցվածը շատ լավ էին «մարսում»։ Թեեւ ցածր կուրսերի ուսանողներ էին, բայց այնքան լավ էին ըմբռնել, որ վերջում արդեն իրենք էին ինձ ուղղում։
Ամերիկայում նման բան հնարավոր է միայն լավագույն համալսարանների լավագույն ուսանողների հետ անել։ Ես միայն երեք-չորս համալսարան գիտեմ այստեղ, որ նման ուսանողներ ունեն։ Ցավալի է, որ նման փայլուն երիտասարդները, առօրյա ֆինանսական խնդիրները հոգալու պատճառով գնում են ավելի կիրառական ոլորտներ, որտեղ կարող են գումարներ աշխատել, այնինչ կարող են մաթեմատիկական հետազոտությամբ զբաղվել եւ մեծ արդյունքների հասնել։

Anush Tserunyan’s love for mathematics was born from a book gifted to her by her uncle. Behind the “Alice in the Wonderland” title was not the famous novel by Lewis Carroll, but a collection of logical problems and riddles. Anush’s uncle told her which ones to solve and checked her work in the next visit.
“My uncle later got me interested in physics, but when we started studying geometry in school, I got hooked on math. School algebra is for basic accounting skills, but geometry is pure math. It teaches abstract thinking, what proof is and how to derive a theorem. That is how I focused on mathematics and physics in school,” recalls Anush Tserunyan.
Academic career spanning Armenia and USA
I attended a music school and at some point I was distracted from mathematics by the plan to become a composer. My father didn’t want to hear about it and suggested going into economics, taking into account that I was good at math.
At that time I read a book about a programmer by Isaac Asimov. It inspired me so much that I decided to enter the Informatics and Applied Mathematics Department of the Yerevan State University. I knew nothing about programming. Mathematical analysis was one of the first lessons, and during the very first lectures I realized I chose the wrong department. I realized I loved mathematics, not programming, but I was on a scholarship so I stayed and studied the math course on my own.
I got a scholarship for my master’s degree as well in the same department, but parallel to that, I applied for PhD programs to American universities. None of the 15 universities I applied to admitted me, although I had the Armenian Presidential Award “Best Undergraduate Student in IT” in 2005.
Photo: Anush Tserunyan’s personal archive
The second time I applied, I had already submitted two articles to international mathematics journals. Based on just them, 5 universities offered me scholarships for PhD programs. I chose the University of California, Los Angeles (UCLA), where I got my PhD in Mathematics. Afterwards I got a job at the University of Illinois as a Research Assistant Professor (postdoc) and later became a tenure-track Assistant Professor there. In a year I will move to the McGill University in Montreal, Canada.
Reasoning instead of calculus
The Lusin-Novikov theorem is my favorite in my field of research, because it is the most important one: like a miracle, it enables application of finite combinatorial/discrete thinking in the infinite continuous world. I got my PhD in descriptive set theory and its connections with ergodic theory, measured group theory, geometric group theory, and combinatorics. My research lies in the nexus of these fields. In modern mathematics, you can’t be an expert in one field and be successful, you need to have several tools in your toolset.
Anush TserunyanPhoto: Anush Tserunyan’s personal archive
I don’t believe everyone has to study mathematic theories. If the profession of your choice is not technical, many things in current school curriculum are pointless for you. In the U.S., they don’t even teach geometry at school, as a result, 2nd and even 3rd year math undergrads don’t understand what it means to prove something. In Armenia, we learn these things in the 4th or 5th grade. Although, as for trigonometry and the basics of differential/integral calculus, I don't think the regular school curriculum needs to include them. It would be better to teach children mathematical reasoning, for instance, through combinatorics and graph theory. It is very important for developing the brain, whether the person will choose a technical occupation in the future.
Kids don't need any prior knowledge to start tackling problems in combinatorics and graph theory. You simply give the children a sheet of paper and a pen and tell them the problem they need to solve. I believe that is the subject you have to to teach at school, because it develops thinking.
At the university, we should show students the good sides of academic life and keep the students, who aspire to do research, in academia. We should make being a professor and a scientist popular, make it cool. People with calling for mathematics will definitely choose it for profession.
From “raw materials” to the pioneers of math
There are just a few people actively involved in math research in Armenia. I consider them saints, in a sense, because they keep mathematics alive in tight financial conditions and indifferent environment. These people are dedicated to their work, it is a true calling, which is much easier to follow in a university. In Armenia, you need to be so dedicated to research that you simply can’t help but do it.
As for our, so to say, “raw materials”, we have wonderful youth. I visited Armenia in summer for several years and gave lectures at the summer school organized by Mikael Poghosyan and Karen Keryan.
I tried to bring a proven theorem with me every time, because I remember being a student and thinking that the last time a theorem was proven happened in the 1950s. The students have to see that mathematics is still progressing. Our textbooks were too old; not so much the theorems, but the presentations were outdated.
Mathematics is always growing and our brain remains the same size. How do humans keep up with mathematics? By processing and teaching it in a simpler, more efficient way. That is why we should keep updating textbooks and introduce students to new proofs.
I tried to present modern thinking and directions in the summer school and I was very encouraged by our youngsters. My first lecture lasted 2 hours. I wanted to present the results of three years of academic research: the key theorem from my PhD thesis, various concepts. The students were excited and although they were only in the 1st or 2nd year of undergrad, they understood everything so well that in the end of the lecture they were correcting me.
You can have that experience in the U.S only with top students, at top universities. I know just three or four universities there with such students. It is a pity that our bright young minds leave academia and choose to go to industry to earn for a living. They could instead pursue research and further the boundary of our knowledge.