Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ՝ Հրազդան - Mediamax.am
Լեռնաշղթաների գրկում կանգնած բարձրահարկ շենքերի եւ գործարանների, փարթամ եղեւնիների եւ գունավոր խնձորենիների քաղաք՝ այսպես կարելի է բնութագրել Հրազդանը մի քանի բառով:
Հրազդանը (նախկինում՝ Ախտա գյուղը) գտնվում է Երեւանից 40 կմ հեռավորության վրա: Ախտայի առաջին հատակագիծը մշակվել է Ալեքսանդր Թամանյանի կողմից 1927-28թթ: Արդյունաբերության զարգացման եւ բնակչության աճի հետեւանքով 1959թ.-ին Ներքին Ախտան քաղաքի կարգավիճակ ստացավ եւ վերանվանվեց Հրազդան՝ համանուն գետի անունով, որի ափին էլ գտնվում է: Ավելի ուշ՝ նոր հատակագծի համաձայն, քաղաքի մեջ ընդգրկվեցին Մաքրավան, Աթաբեկյան (այժմ՝ Վանատուր), Ջրառատ եւ Կաքավաձոր գյուղերը եւ շրջակա տարածքները, կառուցվեցին Կենտրոն եւ Միկրոշրջան թաղամասերը: Այսօր Հրազդանի ձգվածությունը կազմում է մոտ 20կմ:
Քաղաքը երեք զանգվածներից է կազմված՝ հարավային, կենտրոնական, հյուսիսային: Նախկին Ախտայի ամբողջ տարածքը այժմ քաղաքի հարավային թաղամասն է հանդիսանում:
Հրազդանը հանրապետության արդյունաբերական եւ էներգետիկայի գլխավոր կենտրոններից է: Այստեղ են գտնվում Հրազդանի ՋԷԿ-ը, ցեմենտի, պլաստմասե իրերի, մեքենանասարքավորումների գործարանները: Հրազդանում նաեւ զբաղվում են գորգագործությամբ, անասնապահությամբ եւ կաթնամթերքի արտադրությամբ:
1995թ.-ից Հրազդանը հանդիսանում Կոտայքի մարզկենտրոնը:
«Խտացված Հայաստանը»
Քաղաքի հին բնակիչներն այստեղ են եկել Սասունից, Մուշից, Կարսից: Խորհրդային շրջանում, արդյունաբերության զարգացման տարիներին, աշխատելու նպատակով Հրազդանում բնակություն հաստատեցին մարդիկ Հայաստանի շատ քաղաքներից եւ մերձակա գյուղերից, ինչպես նաեւ՝ Ղարաբաղից, Ջավախքից, Բաքվից, Կիրովաբադից:
Հետաքրքիրն այն է, որ ամեն մեկն իր հետ հարազատ բնակավայրի ավանդույթներն էր բերել, դրանով իսկ ստեղծելով փոքրիկ Հայաստանի պատկեր:
Հրազդանում սիրում են տոներ նշել, որոնցից պետք է առանձնացնել Ջյանգյուլումի (ս. Համբարձման) եւ Վարդավառի տոները: Վարդավարի օրը ջրվելուց բացի հրազդանցիները անպայման սեղան են գցում, գառ են մորթում, մատաղ անում:
«Տարօրինակության» հմայքը
Հրազդանի հետ ծանոթությունը սկսեցինք Կենտրոն թաղամասից, որը կառուցվել է անցյալ դարի 70-80թթ-ին: Տեղացիները պատմում  են, որ մինչեւ կառուցապատումը այս տարածքում թութունի դաշտեր եւ ճահիճներ են եղել: Այսօր, բնակելի շենքերից բացի,  Կենտրոնում գտնվում են տարբեր հիմնարկություններ, խանութներ, սրճարաններ: Այգում կառուսելներ եւ շատրվաններ կան:
Այս ամենն անսովոր է տեսնել սարերի  մեջ «տեղավորած», սակայն հենց այդ «հակադրության» շնորհիվ յուրահատուկ մթնոլորտ է  ստեղծվում:
Կենտրոն թաղամասից ոտքով  շարժվում ենք դեպի «hին» Հրազդան, անցնելով մի քանի շինություններ եւ բենզալցակայանը, որը տեղացիները «Սնկանոց» են անվանում: Այս ողջ ճանապարհի ընթացքում զգացողություն է առաջանում, որ ինչ-որ մի հրաշքով հայտնվել ենք լքված 1980-ականներում:
Ախտան եւ մշակութային վայրերը
Անցնելով «Ծովինար» ջրամբարը, հասնում ենք նախկին Ախտայի Աղբյուրակ թաղամաս: Այստեղ եղեւնիների մեծ այգի կա, երբեմնի գործող կառուսելներով եւ բազմաթիվ նստարաններով:
Այգու երկայնքով  մի քանի հուշարձան է տեղադրված, որոնց թվում է Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածներին նվիրված հուշասյունակոթողը:
Ցավալի է, որ այս գեղեցիկ տարածքը անուշադրության է մատնված եւ մարդիկ չեն կարող լիակատար վայելել զբոսնելու հաճույքը:
Այգու վերջում գտնվում է խճանկարային հրապարակը՝ արեւային ժամացույցով եւ համաստեղությունների նշաններով:
Հին Հրազդանի տարածք մտնելուն պես տեսարանը փոխվում է. հայտնվում են մեկհարկանի տներ՝ խնձորի այգիներով: Եթե շարունակեք ընթացքը, կհասնեք մինչեւ Հրազդանի պետթատրոն: Այն հիմնադրվել է 1953թ-ին, տարիների ընթացքում փոխելով տարբեր կարգավիճակներ՝ ինքնագործից մինչեւ քաղաքային դրամատիկական:
Թատրոնի առանձնահատկությունը փորձարարական բեմադրություններն են: Վերջերս այստեղ հաջողությամբ կայացավ «Լոռեցի Սաքո» ներկայացման պրեմիերան, որին ներկա էր Հայաստանի թատերական էլիտան: Թատրոնը մասնակցել է բազում փառատոնների եւ մրցանակների է արժանացել:
Ցավոք, սուղ ֆինանսական իրավիճակի պատճառով շատ ներկայացումներ «կորել-գնացել են», իսկ ներկայում թատրոնը հաստիքով ընդամենը չորս դերասան ունի: Չնայած դրան, մարդիկ շարունակում են թատրոն հաճախել: Թատրոնը գեղեցիկ եւ հետաքրքիր դահլիճ ունի, որը չի ձեւափոխվել ստեղծման օրվանից, իսկ շենքում վերջերս տեղի ունեցած բոլոր վերանորոգման աշխատանքները թատրոնի աշխատակազմը իրականացրել է սեփական ուժերով:
Նույն շրջակայքում է գտնվում նաեւ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի Հրազդանի մասնաճյուղը, որն արդեն 42 տարվա պատմություն ունի: Պատկերասրահի բոլոր մասնաճյուղերից Հրազդանի մասնաճյուղը ամենահինն է:
Տարիներ առաջ այստեղ շատ արժեքավոր հավաքածու էր ներկայացված, որում ընդգրկված էին Այվազովսկու, Սարյանի, Կոջոյանի, Հակոբ Հակոբյանի, Բաշինջաղյանի աշխատանքները: Այժմ այստեղ հիմնականում ցուցադրված են ժամանակակից նկարիչների աշխատանքները՝ Զուլում Գրիգորյանի, Լուսիկ Ագուլեցու, Լավինյա Բաժբեուկ-Մելիքյանի, Փարավոն Միրզոյանի, Հովհաննես Շարամբեյանի եւ այլոց:
Պատկերասրահի մասնաճյուղում պարբերաբար կազմակերպվում են ցուցահանդեսներ` Հրազդանի գեղարվեստական դպրոցների եւ մշակութային կենտրոնների սաների մասնակցությամբ:
Դիմացը գտնվում է «քաղաքային այգին», որը անտառ է հիշեցնում: Չնայած, հրազդանցիները ափսոսանքով նշում են, որ այգին գտնվում է ոչ բարվոք վիճակում:
Հանգստի լավագույն տարբերակ
Հրազդանի ամենագեղեցիկ վայրերից է «Ծովինար» արհեստական լիճը (ջրամբարը), որը հիմնադրվել է 1950-ականներին: «Ծովինարը» կարելի է տեսնել հենց քաղաք մտնելիս, այն Կենտրոն եւ Աղբյուրակ թաղամասերի մեջտեղում է: Ամռանը լիճը բնակչության սիրված հանգստյան գոտիներից է: Այստեղ կարելի է փոքրիկ ձկներ որսալ եւ նավակներով լողալ:
Լիճը պարբերաբար ցամաքում է, սակայն միեւնույնն է` համահունչ է դիտվում շրջապատող բնության հետ: Լճի մեջտեղում «Ջրից դուրս եկող գեղեցկուհու» արձանն է:
Ծովինարի ափին երկար տարիներ գործում է համանուն ռեստորանը, որը դեռ 1960-ականներին նախագծել էր ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանը: Շենքը բազմաթիվ փոփոխությունների է ենթարկվել եւ կարելի է միայն կռահել, ինչպիսին էր նրա սկզբնական տեսքը: Ռեստորանում ձեզ կառաջարկեն ավանդական հայկական ուտեստներ, այդ թվում՝ թարմ եւ համեղ ձուկ: Կարելի է համտեսել նաեւ խեցգետնի քյաբաբ եւ նույնիսկ խեցգետնի քյուֆթա: Ռեստորանը Ճաշացանկ չունի եւ գնացուցակի վերաբերյալ տրված հարցին պետք է բավարարվել մատուցողի «թանկ չի» հակիրճ պատասխանով, որն, ի դեպ, ճշմարիտ է:
Ախտեցիների ավանդական կերակուրներից պետք է նշել սիբեխով եւ ցորենով սպասը, չոր թանը, հաճարով տոլման, կճուճի մեջ պատրաստած թոնրի հարիսան եւ թոնրի կլոր գաթան: Մինչ օրս շատ ընդունված է «Շոռվա» ճաշը, որը մսից եւ կարտոֆիլից  են պատրաստում:
Առեղծվածային Մաքրավանը
Նախկին Մաքրավան գյուղում (այժմ՝ Հրազդանի թաղամասում) բլրակի վրա գտնվում է Մաքրավան վանական համալիրը, որի գլխավոր եկեղեցին XIII դարի Սուրբ Աստվածածինն է՝ շրջապատված բազմաթիվ խաչքարերով: Սուրբ Աստվածածնի կողքին գտնվում է X դարի Սուրբ Ամենափրկչի եկեղեցին, ինչպես նաեւ՝ փոքրիկ գերեզմանոցը:
Նույն տարածքում բնակելի խարխուլ տներ են կանգնած, իսկ եկեղեցու շուրջը սիրում են հավաքվել թաղի տղաները:
Եկեղեցիները չեն գործում, սակայն այնպիսի զգացողություն է, որ Մաքրավանի գեղատեսիլ տարածքը էներգետիկ դաշտ է, որը «տեսանելի» է միայն տեղացիների համար:
Բարի հուշերի քաղաք
ՎՏԲ բանկի Հրազդանի մասնաճյուղի կառավարիչ Տիգրան Բարսեղյանն ասում է, որ արդեն 14 տարի աշխատում է Հրազդանում: «Այստեղ պարզ, հանգիստ եւ անկեղծ մարդիկ են ապրում, որոնց շնորհիվ էլ ստեղծվում է քաղաքի պատկերը», - նկատում է նա:
Մասնաճյուղի կառավարչի տեղակալ Սուսաննա Պետրոսյանն ասում է, որ «առաջին հերթին Հրազդանը կապում եմ նախնիներիս հետ՝ բոլոր ավանդույթներով, համեղ ուտեստներով, հին պատմություններով, այն ժամանակաշրջանով, երբ ախտեցիներն միմյանց հոգսերով էին ապրում»:

Город с многоэтажными зданиями, окруженными роскошными елями и пестрыми яблонями, расположенный в объятиях горных хребтов - так в нескольких словах можно описать Раздан.
Город Раздан (в прошлом - село Ахта) находится в 40 км от Еревана. Первый план Ахты был разработан Александром Таманяном в 1927-28 гг. В результате промышленного развития и роста населения в 1959 году Неркин Ахта получил статус города и новое название в честь реки Раздан. Позднее, в соответствие с новым генпланом, в состав города вошли села Макраван, Атабекян (ныне Ванатур), Джрарат, Какавадзор, а также окрестные районы, были построены Центральный район и микрорайон. Сегодня протяженность Раздана составляет около 20 км.
Город состоит из трех массивов - южного, центрального и северного. Вся площадь бывшей Ахты входит в южный массив города.
Раздан – один из важнейших промышленных и энергетических центров республики. Здесь расположены Разданская ТЭЦ, цементный завод, завод пластиковых изделий, а также машиностроительные предприятия.
С 1995 года Раздан является райцентром Котайкского марза.
«Сгусток Армении»
Старожилы города прибыли сюда в основном из Сюника, Муша, Карса. В советский период, в годы промышленного развития, в Раздан приезжали на заработки и оставались навсегда жители многих армянских городов, а также армяне из Карабаха, Джавахка, Баку и Кировабада.
Интересно, что каждый приезжий сохранил традиции своих малых родин, в результате чего в Раздане создалась своеобразная маленькая Армения.
Разданцы любят отмечать праздники, главный из которых – Джангюлум – праздник Вознесения Господня, а также Вардавар. На Вардавар разданцы не только обливаются водой, но и накрывают праздничные столы.
Обаяние «неожиданности»
Знакомство с Разданом мы начали с центра, который был застроен в 70-80 гг. прошлого столетия. Местные жители рассказывают, что до застройки здесь были табачные поля и болота. Сегодня помимо жилых домов в центре Раздана расположены разные учреждения, магазины, кафе. В парке есть карусели и фонтаны.
Все это смотрится несколько неожиданно на фоне горных цепей, но именно этот контраст и создает уникальную атмосферу города.
Из центрального района пешком движемся в «старый Раздан», проходим мимо нескольких зданий и бензоколонки, которую местные называют «снканоц» (грибное место). На всем пути не отпускает ощущение, что мы вернулись в 80-е.
Ахта и культурные центры
Пройдя мимо водохранилища «Цовинар», мы попали в старый квартал Ахты - Ахпюрак. Здесь есть большой хвойный парк, в котором сохранились старые карусели и множество скамеек.
Парк украшен несколькими памятниками, один из которых посвящен участникам Великой Отечественной войны.
К сожалению, это очаровательное место находится в полном запустении, что мешает полноценно насладиться прогулкой. В конце парка можно найти мозаичную площадь с солнечными часами и изображениями созвездий.
Стоит только ступить на территорию старого Раздана, как картина резко меняется: перед вами возникают одноэтажные домики, окруженные яблоневыми садами. Если продолжить путь, можно дойти до Разданского государственного театра. Он был основан еще в 1953 году, сменив множество статусов – от театра самодеятельности до городского драматического.
Изюминка театра – экспериментальные постановки. Не так давно здесь состоялась премьера постановки «Лореци Сако», на которой присутствовала вся театральная элита Армении. Местная труппа периодически участвует в разных фестивалях и не раз удостаивалась различных наград.
К сожалению, из-за ограниченных финансовых возможностей многие постановки были «утеряны», а в настоящее время в труппе осталось всего четыре штатных актера. Но, несмотря на это, зрители продолжают приходить в театр. В красивом и необычном зале ничего не менялось со дня основания, а все ремонтные работы в здании труппа проводила собственными силами.
Недалеко от театра находится разданский филиал Национальной картинной галереи Армении, который действует уже 42 года. Это самый старый из всех филиалов галереи.
Прежде здесь была представлена ценная экспозиция, в которую входили полотна Айвазовского, Сарьяна, Коджояна, Акопа Акопяна, Башинджагяна.
Теперь в здании выставлены работы современных авторов – Зулума Григоряна, Лусик Агулеци, Лавинии Бажбеук-Меликян, Паравона Мирзояна, Ованнеса Шарамбеяна и других.
В филиале периодически организуются выставки с участием воспитанников художественной школы и культурных центров Раздана.
Напротив галереи расположен городской парк, который скорее напоминает рощу. Разданцы с сожалением отмечают, что и этот парк находится не в лучшем состоянии.
Лучший вариант для отдыха
Одно из красивейших мест в Раздане - искусственное озеро (водохранилище) Цовинар, созданное в 1950 году. Цовинар можно увидеть на въезде в город – между районами Центр и Ахпюрак. Летом это излюбленное место отдыха местных жителей. Здесь можно порыбачить и поплавать на лодке.
Пруд периодически пересыхает, однако всегда гармонично смотрится с окружающей природой. Из центра водоема на гуляющих смотрит статуя «Красавицы, выплывающей из воды».
На берегу пруда многие годы действует одноименный ресторан, спроектированный в 1960 году Рафаелем Исраеляном. С течением лет здание подверглось множеству перестроек, так что остается только гадать, как оно выглядело изначально. В ресторане вам предложат на выбор традиционные армянские блюда, в том числе - свежую и вкусную рыбу. Здесь также можно попробовать кябаб и даже кюфту из раков. Постоянного меню в ресторане нет, и на вопрос о ценах придется удовлетвориться коротким замечанием официанта: «Недорого». Впрочем, это чистая правда.
Из традиционных блюд Ахты можно отметить спас с резаком и пшеницей, чоратан, толму с полбой, приготовленные в тоныре арису в горшке и круглую гату. Очень популярно также блюдо шорва, которое готовят из мяса и картофеля.
Таинственный Макраван
В бывшем селе Макраван (ныне один из районов Раздана) на небольшом холме находится Макраванская обитель, главный храм которой – церковь Св. Богородицы 13-го века - окружен множеством хачкаров.
Рядом с ней находятся храм Св. Спасителя 10-го века и небольшое кладбище, а кругом разбросаны полуразрушенные жилые дома. Здесь любит собираться местная молодежь.
Храмы обители не действуют, однако создается впечатление, что живописные виды Макравана скрывают некое энергетическое поле, «видимое» только для местных жителей.
Город приятных воспоминаний
Управляющий разданского филиала Банка ВТБ (Армения) Тигран Барсегян говорит, что уже 14 лет работает в Раздане. «Здесь живут простые, мирные и открытые люди, которые и создают картину города», - отмечает он.
Заместитель управляющего филиала Сусанна Петросян рассказыввает: «В первую очередь я связываю Раздан со своими предками – со старыми традициями, вкусными блюдами, историями древности, теми временами, когда жители Ахты делили заботы друг друга».