ՀՀ ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի դատարանում խոսել է Արցախում իրականացված էթնիկ զտման մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը Արդարադատության միջազգային դատարանում կայացած լսումների ժամանակ ասել է, որ գրեթե բոլոր հայերը ստիպված են եղել լքել Լեռնային Ղարաբաղը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը Հաագայից, նիստը նվիրված էր ապահովող միջոցներին, որոնց ընդունումը հայկական կողմը հայցել է որպես Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման համար Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցի մաս:
«Լեռնային Ղարաբաղում գործնականում էթնիկ հայեր չեն մնացել։ Եթե դա էթնիկ զտում չէ, ապա ես չգիտեմ, թե ինչը կարելի է անվանել էթնիկ զտում»,- ասել է Կիրակոսյանը։
Հայաստանի ներկայացուցչի խոսքով՝ այդ գործողությունների համար Ադրբեջանի պատասխանատվությունը պետք է սահմանվի գործն ըստ էության քննելիս։
«Սակայն, դուք դեռեւս կարող եք էական ազդեցություն ունենալ այսօր տիրող իրավիճակի վրա: Դեռ ժամանակ կա թույլ չտալու, որ էթնիկ հայերի հարկադիր վերաբնակեցումն անդառնալի դառնա, պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղում փոքրաթիվ էթնիկ հայերին, ինչպես նաեւ առեւանգվածներին եւ ապօրինաբար ադրբեջանական բանտերում պահվողներին», - ասել է Եղիշե Կիրակոսյանը՝ դիմելով դատավորներին:
«Այս պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի իրավունքները պաշտպանող միայն նպատակային, հստակ ապահովող միջոցները կկարողանան կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների շարունակությունը», - ասել է Հայաստանի ներկայացուցիչը։

Armenia’s representative states about ethnic cleansing in Artsakh at ICJ - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s representative Yeghishe Kirakosyan told at the UN International Court of Justice hearing that practically all Armenians have by now been forced to leave Nagorno-Karabakh.
TASS correspondent reports from The Hague, that the hearing was held on the interim measures requested by the Armenian side within the framework of the lawsuit against Azerbaijan on violations of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
“No ethnic Armenians practically remained in Nagorno-Karabakh. If this is not ethnic cleansing, I do not know what ethnic cleansing may be called,” Kirakosyan said.
According to the Armenian representative, Azerbaijan’s responsibility for these actions should be established when the case is considered on the merits.
“However, you can still have a significant impact on the situation on the ground today. There is still time to prevent the forced displacement of ethnic Armenians from becoming irreversible, to protect the small number of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh, as well as those who have been abducted and illegally detained in Azerbaijani prisons,” Yeghishe Kirakosyan said, addressing the judges.
“Under these circumstances, only targeted, clear-cut interim measures protecting the rights of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh will prevent the continuation of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan,” the Armenian representative emphasized.