Հայերի զանգվածային գաղթը ռազմական հանցանք է, ասել են փորձագետները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Լեռնային Ղարաբաղից հայերի զանգվածային գաղթը համապատասխանում է «արտաքսման կամ բռնի տեղահանության» ռազմական հանցագործության պայմաններին։
Այս մասին Reuters-ին հայտնել են իրավաբան, միջազգային իրավունքի մասնագետ Պրիյա Պիլայը եւ Մինեսոտայի համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր, Ցեղասպանության հետազոտողների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելանի Օ'Բրայենը:
Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) հիմնադիր փաստաթղթերում բռնի տեղահանման կամ արտաքսման մասին ասվում է, որ «բռնի» եզրույթը չի սահմանափակվում միայն ֆիզիկական ուժով, այլ կարող է ներառել ուժի կամ հարկադրանքի սպառնալիք կամ հոգեբանական ճնշում»:
Պրիյա Փիլայը եւ Մելանի Օ'Բրայենը կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղում նման «հարկադրանքի միջավայրը» ստեղծվել էր ադրբեջանական հարձակումից առաջ, քանի որ Բաքուն 9 ամիս արգելափակել էր Լաչինի միջանցքը՝ խոչընդոտելով սննդի, վառելիքի եւ դեղորայքի մատակարարումը։
Reuters-ը նշում է, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը Միջազգային քրեական դատարանի անդամ չեն, որը հետաքննում է ռազմական հանցագործությունները, մարդկության դեմ հանցագործությունները եւ ցեղասպանության հանցագործությունները։
Օ՛Բրայենը կարծում է, որ շրջափակումը փաստացի ցեղասպանության սկիզբ հանդիսացավ, քանի որ նպատակ ուներ «պայմաններ ստեղծել թիրախային խմբի ֆիզիկական ոչնչացմանը հանգեցնելու համար»:
ՄՔԴ-ի առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն համաձայնել է Օ՛Բրայենի փաստարկների հետ՝ նշելով, որ ցեղասպանություն սահմանումը միայն զանգվածային սպանություններ չի ենթադրում։

Experts believe mass exodus of Armenians is a war crime - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Mass exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh meets the conditions for the war crime of “deportation or forcible transfer.”
Priya Pillai, international lawyer and Melanie O’Brien, visiting professor at the University of Minnesota and president of the International Association of Genocide Scholars told Reuters about it.
The International Criminal Court’s founding documents say that, when referring to forcible transfer or deportation, “the term ‘forcibly’ is not restricted to physical force, but may include threat of force or coercion, such as that caused by fear of violence, duress, detention, psychological oppression or abuse of power against such person or persons or another person, or by taking advantage of a coercive environment.”
Priya Pillai and Melanie O’Brien believe that such a “coercive environment” was created in Nagorno-Karabakh before the offensive by Azerbaijan, as Baku blocked the flow of food, fuel and medicines along the Lachin corridor.
Reuters notes that neither Armenia nor Azerbaijan belong to the International Criminal Court, the permanent tribunal for war crimes, crimes against humanity and genocide.
O’Brian believes that the blockade was in effect the start of a genocide because it was implemented with the aim of “deliberately inflicting conditions of life designed to bring about the physical destruction of the targeted group.”
The first prosecutor of the ICC, Luis Moreno Ocampo, agreed with O'Brien’s argumentation, noting that a ruling of genocide did not require mass killings.