Հայերի զանգվածային գաղթը ռազմական հանցանք է, ասել են փորձագետները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Լեռնային Ղարաբաղից հայերի զանգվածային գաղթը համապատասխանում է «արտաքսման կամ բռնի տեղահանության» ռազմական հանցագործության պայմաններին։
Այս մասին Reuters-ին հայտնել են իրավաբան, միջազգային իրավունքի մասնագետ Պրիյա Պիլայը եւ Մինեսոտայի համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր, Ցեղասպանության հետազոտողների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելանի Օ'Բրայենը:
Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) հիմնադիր փաստաթղթերում բռնի տեղահանման կամ արտաքսման մասին ասվում է, որ «բռնի» եզրույթը չի սահմանափակվում միայն ֆիզիկական ուժով, այլ կարող է ներառել ուժի կամ հարկադրանքի սպառնալիք կամ հոգեբանական ճնշում»:
Պրիյա Փիլայը եւ Մելանի Օ'Բրայենը կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղում նման «հարկադրանքի միջավայրը» ստեղծվել էր ադրբեջանական հարձակումից առաջ, քանի որ Բաքուն 9 ամիս արգելափակել էր Լաչինի միջանցքը՝ խոչընդոտելով սննդի, վառելիքի եւ դեղորայքի մատակարարումը։
Reuters-ը նշում է, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը Միջազգային քրեական դատարանի անդամ չեն, որը հետաքննում է ռազմական հանցագործությունները, մարդկության դեմ հանցագործությունները եւ ցեղասպանության հանցագործությունները։
Օ՛Բրայենը կարծում է, որ շրջափակումը փաստացի ցեղասպանության սկիզբ հանդիսացավ, քանի որ նպատակ ուներ «պայմաններ ստեղծել թիրախային խմբի ֆիզիկական ոչնչացմանը հանգեցնելու համար»:
ՄՔԴ-ի առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն համաձայնել է Օ՛Բրայենի փաստարկների հետ՝ նշելով, որ ցեղասպանություն սահմանումը միայն զանգվածային սպանություններ չի ենթադրում։

Ереван /Медиамакс/. Массовый исход армян из Нагорного Карабаха соответствует условиям военного преступления «депортация или насильственное перемещение».
Об этом заявили Reuters юрист, специалист по международному праву Прия Пиллаи и приглашенный профессор Университета Миннесоты и президент Международной ассоциации исследователей геноцида Мелани О’Брайен.
В учредительных документах Международного уголовного суда (МУС) о насильственном перемещении или депортации говорится, что «термин «насильственно» не ограничивается физической силой, но может включать угрозу применения силы или принуждения, например, вызванную страхом перед насилием или психологическим угнетением».
Прия Пиллаи и Мелани О’Брайен считают, что такая «принудительная среда» была создана в Нагорном Карабахе еще до нападения Азербайджана, поскольку Баку в течение 9 месяцев блокировал Лачинский коридор, препятствуя поставкам продовольствия, топлива и медикаментов.
Reuters отмечает, что Армения и Азербайджан не являются членами Международного уголовного суда, расследующим военные преступления, преступления против человечности и преступления геноцида.
О’Брайен считает, что блокада фактически стала началом геноцида, поскольку была осуществлена с целью «намеренно создать условия, призванные привести к физическому уничтожению целевой группы».
Первый прокурор МУС Луис Морено Окампо согласился с аргументацией О’Брайен, отметив, что определение геноцида не обязательно подразуемевает осуществение массовых убийств.