Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանն այսօր ասել է, որ «անտանելի է դառնում Ռուսաստանի՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու եւ ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը»:
«Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել եւ հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակում: Արցախի ժողովուրդը եւս հասկանում է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է՝ խոսելու, քննարկելու, մեր իրավունքները՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքը ներկայացնելու եւ պաշտպանելու, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն նպաստելու համար:
Բայց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի երեկվա հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ կողմից արդեն որոշվել է այդ երկխոսության ընթացքում քննարկման ենթակա հարցերի շրջանակը, կամ ՀՀ-ն համաձայնվել է Ադրբեջանի կողմից առաջարկված քննարկման առարկայի հետ:
Հիմա կամ ՀՀ կողմից պետք է հերքվի այդ հանգամանքը, կամ պետք է արձանագրենք, որ անասելի չափ իջեցվել է նաեւ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության «նշաձողը»: Սա շատ կարեւոր է, որպեսզի հայ ժողովուրդը, այդ թվում՝ արցախահայությունը, հասկանան իրենց հետագա անելիքները»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի պետնախարարը:

Госминистр Арцаха назвал «невыносимым» подход России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян заявил сегодня, что «становится невыносимым подход России, заключающийся в постоянном приведении аргументов и непредоставлении предметного решения сложившейся катастрофической ситуации».
«Власти Армении заявляли и заявляют о необходимости диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма. Народ Арцаха также понимает, что диалог необходим, чтобы говорить, обсуждать, представлять и защищать наши права, в том числе - право на самоопределение, способствовать установлению мира в регионе.
Но из вчерашнего заявления министра иностранных дел России становится ясно, что Армения уже определилась с кругом вопросов, которые будут обсуждаться в ходе диалога, либо согласилась с предметом обсуждения, предложенным Азербайджаном.
Теперь либо Армения должна опровергнуть это обстоятельство, либо мы должны констатировать, что «планка» диалога Баку-Степанакерт снижена до немыслимого уровня. Очень важно, чтобы армянский народ, в том числе - арцахские армяне, понял, что делать дальше», - написал госминистр Арцаха на своей странице в Facebook.