Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանն այսօր ասել է, որ «անտանելի է դառնում Ռուսաստանի՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու եւ ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը»:
«Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել եւ հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակում: Արցախի ժողովուրդը եւս հասկանում է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է՝ խոսելու, քննարկելու, մեր իրավունքները՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքը ներկայացնելու եւ պաշտպանելու, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն նպաստելու համար:
Բայց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի երեկվա հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ կողմից արդեն որոշվել է այդ երկխոսության ընթացքում քննարկման ենթակա հարցերի շրջանակը, կամ ՀՀ-ն համաձայնվել է Ադրբեջանի կողմից առաջարկված քննարկման առարկայի հետ:
Հիմա կամ ՀՀ կողմից պետք է հերքվի այդ հանգամանքը, կամ պետք է արձանագրենք, որ անասելի չափ իջեցվել է նաեւ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության «նշաձողը»: Սա շատ կարեւոր է, որպեսզի հայ ժողովուրդը, այդ թվում՝ արցախահայությունը, հասկանան իրենց հետագա անելիքները»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի պետնախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Artsakh Minister of State Gurgen Nersisyan said today that “Russia’s approach of constantly making excuses and not providing a substantive solution to the disastrous situation is becoming unbearable.”
“The authorities of Armenia stated and continue to state about the need of a Baku-Stepanakert dialogue within the framework of the international mechanism. The people of Artsakh also understand that dialogue is needed for talking, discussing, presenting and protecting our rights, including the right to self-determination, to contribute to establishing peace in the region.
But the statement of the minister of foreign affairs of Russia made yesterday makes it clear that Armenia has already decided the range of issues to be discussed during the dialogue, or Armenia has agreed with the subject of discussion proposed by Azerbaijan.
Now, either Armenia must deny that circumstance, or we must record that the “bar” of the Baku-Stepanakert dialogue has also been lowered to an unspeakable level. This is very important for the Armenian people, including the Artsakh Armenians, understand what to do next,” Artsakh state minister wrote on Facebook.