Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «հայկական կողմը հասկանում է, որ անհրաժեշտ է համոզել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին շուտափույթ հանդիպումներ անցկացնել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ»։
Հուլիսի 25-ին Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ Սերգեյ Լավրովը, մասնավորապես, նշել է.
«Բազմաթիվ բարդ եւ կարեւոր խնդիրներ կան լուծելու։ Դրանցից ամենազգայունը եղել եւ մնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման խնդիրը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովման համատեքստում՝ նախկին խորհրդային հանրապետությունների ղեկավարների կողմից 1991թ. Ալմա-Աթայում ստորագրված Հռչակագրին համապատասխան: Խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը կառուցվում է դրան համապատասխան:
Հայկական կողմը հասկանում է, որ անհրաժեշտ է համոզել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին շուտափույթ հանդիպումներ անցկացնել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ՝ համաձայնեցնելու իրավունքները, որոնք բխում են համապատասխան օրենսդրությունից եւ միջազգային պարտավորություններից (այս դեպքում՝ Ադրբեջանի), ներառյալ՝ բազմաթիվ կոնվենցիաները ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովման մասին։
Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է փոխադարձ հիմունքներով նույն երաշխիքները տրամադրել իր տարածքում ապրող անձանց։ Հայերը պատրաստ են նույնն անել Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիների հանդեպ բոլոր կոնվենցիաների կիրառման հարցում»։
Ռուսաստանցի նախարարը նաեւ նշել է, որ «այս փուլում ամենամոտ արդյունքը կարող է լինել երեք փոխվարչապետների գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խմբում համաձայնության ձեռքբերումը, որոնք զբաղվում են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնկրետ հարցերի համաձայնեցմամբ»։
«Այս համատեքստում հեռանկարներ կբացվեն նաեւ տրանսպորտի ոլորտում խոստումնալից նախագծերի իրականացման համար, որոնք արդեն ունեն ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ ավելի լայն բնույթ»,- նշել է Լավրովը։
«Հասկանում ենք հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի շահագրգռվածությունը օգտագործել ոչ միայն Ռուսաստանի Դաշնության, այլեւ ուրիշների միջնորդությունը: Ողջունում ենք բոլոր նրանց ցանկությունը, ովքեր անկեղծորեն շահագրգռված են օգնելու Բաքվին եւ Երեւանին համաձայնություն գտնելու հարցում, ովքեր մեզ նման աշխատում են այս ուղղությամբ։ Բայց չպետք է փորձեր արվեն արհեստականորեն պարտադրելու որոշակի պայմանավորվածություններ ոչ թե հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, այլ հանուն լրատվամիջոցների գեղեցիկ վերնագրերի, հանուն աշխարհաքաղաքական եւ ներքաղաքական նկատառումների»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Lavrov says Yerevan “has an understanding of the need to convince the Armenians of Nagorno-Karabakh” - Mediamax.am
5859 views
Lavrov says Yerevan “has an understanding of the need to convince the Armenians of Nagorno-Karabakh”
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that “the Armenian side has an understanding of the need to convince the Armenians of Nagorno-Karabakh to meet with Azerbaijani representatives as soon as possible.”
Speaking on the results of the meeting with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, held on July 25 in Moscow, Sergey Lavrov, in particular, noted:
“Many complex and important issues are yet to be resolved. The most sensitive of them was and remains the problem of guaranteeing the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh in the context of ensuring the territorial integrity of Azerbaijan in full accordance with the 1991 Declaration signed by the leaders of the former Soviet republics in Alma-Ata. Its effectiveness has been confirmed today by both the Azerbaijani and Armenian leadership. Work on a peace treaty is being built in accordance with it.
The Armenian side has an understanding of the need to convince the Armenians of Nagorno-Karabakh to meet with Azerbaijani representatives as soon as possible to agree on the rights arising from the relevant legislation and from international obligations (in this case, of Azerbaijan), including numerous conventions on ensuring the rights of national minorities.
The Azerbaijani side is ready to provide the same guarantees on a mutual basis with respect to people living in its territory. Armenians are ready to do the same with regard to the application of all conventions to citizens residing in the Republic of Armenia.”
The Russian minister also noted that “the closest result at this stage is the achievement of an agreement in a trilateral working group headed by three deputy prime ministers who are engaged in reaching agreement on specific issues of unblocking transport communications in the region.”
“In this context, prospects will also open up for the implementation of promising projects in the transport sector, which already will have not only a regional, but also a broader character,” Lavrov noted.
“We understand the interest of the Armenian and Azerbaijani sides to use not only Russian mediators, but also others. We welcome the desire of those who are sincerely interested in helping Baku and Yerevan find agreements and who, like us, are working in this direction. But no attempts should be made to artificially impose certain agreements that are not based on the interests of the Armenian and Azerbaijani peoples, but for beautiful headlines in the media, for geopolitical and domestic political considerations,” the Russian foreign minister said.