Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «հայկական կողմը հասկանում է, որ անհրաժեշտ է համոզել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին շուտափույթ հանդիպումներ անցկացնել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ»։
Հուլիսի 25-ին Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ Սերգեյ Լավրովը, մասնավորապես, նշել է.
«Բազմաթիվ բարդ եւ կարեւոր խնդիրներ կան լուծելու։ Դրանցից ամենազգայունը եղել եւ մնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման խնդիրը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովման համատեքստում՝ նախկին խորհրդային հանրապետությունների ղեկավարների կողմից 1991թ. Ալմա-Աթայում ստորագրված Հռչակագրին համապատասխան: Խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը կառուցվում է դրան համապատասխան:
Հայկական կողմը հասկանում է, որ անհրաժեշտ է համոզել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին շուտափույթ հանդիպումներ անցկացնել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ՝ համաձայնեցնելու իրավունքները, որոնք բխում են համապատասխան օրենսդրությունից եւ միջազգային պարտավորություններից (այս դեպքում՝ Ադրբեջանի), ներառյալ՝ բազմաթիվ կոնվենցիաները ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովման մասին։
Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է փոխադարձ հիմունքներով նույն երաշխիքները տրամադրել իր տարածքում ապրող անձանց։ Հայերը պատրաստ են նույնն անել Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիների հանդեպ բոլոր կոնվենցիաների կիրառման հարցում»։
Ռուսաստանցի նախարարը նաեւ նշել է, որ «այս փուլում ամենամոտ արդյունքը կարող է լինել երեք փոխվարչապետների գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խմբում համաձայնության ձեռքբերումը, որոնք զբաղվում են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնկրետ հարցերի համաձայնեցմամբ»։
«Այս համատեքստում հեռանկարներ կբացվեն նաեւ տրանսպորտի ոլորտում խոստումնալից նախագծերի իրականացման համար, որոնք արդեն ունեն ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ ավելի լայն բնույթ»,- նշել է Լավրովը։
«Հասկանում ենք հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի շահագրգռվածությունը օգտագործել ոչ միայն Ռուսաստանի Դաշնության, այլեւ ուրիշների միջնորդությունը: Ողջունում ենք բոլոր նրանց ցանկությունը, ովքեր անկեղծորեն շահագրգռված են օգնելու Բաքվին եւ Երեւանին համաձայնություն գտնելու հարցում, ովքեր մեզ նման աշխատում են այս ուղղությամբ։ Բայց չպետք է փորձեր արվեն արհեստականորեն պարտադրելու որոշակի պայմանավորվածություններ ոչ թե հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, այլ հանուն լրատվամիջոցների գեղեցիկ վերնագրերի, հանուն աշխարհաքաղաքական եւ ներքաղաքական նկատառումների»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Лавров заявил, что у Еревана «есть понимание необходимости убедить армян Нагорного Карабаха» - Mediamax.am
5861 просмотров
Лавров заявил, что у Еревана «есть понимание необходимости убедить армян Нагорного Карабаха»
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что «у армянской стороны есть понимание необходимости убедить армян Нагорного Карабаха в скорейших встречах в азербайджанскими представителями».
В заявлении по итогам встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, состоявшейся 25 июля в Москве, Сергей Лавров, в частности, отметил:
«Предстоит решить немало сложных и важных вопросов. Наиболее чувствительным из них была и остается проблема гарантий прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в контексте обеспечения территориальной целостности Азербайджана в полном соответствии с Декларацией 1991 года, подписанной лидерами бывших советских республик в Алма-Ате. Её действенность сегодня подтверждена и азербайджанским, и армянским руководством. В соответствии с этим выстраивается работа над мирным договором.
У армянской стороны есть понимание необходимости убедить армян Нагорного Карабаха в скорейших встречах в азербайджанскими представителями для согласования прав, вытекающих из соответствующего законодательства и из международных обязательств (в данном случае Азербайджана), включая многочисленные конвенции об обеспечении прав национальных меньшинств.
Азербайджанская сторона на взаимной основе готова предоставить такие же гарантии и в отношении лиц, проживающих на своей территории. Армяне готовы сделать то же самое в отношении применения всех конвенций к гражданам, проживающим в Республике Армения».
Российский министр также отметил, что «наиболее близким результатом на данном этапе видится достижение договоренности в трехсторонней рабочей группе, возглавляемой тремя вице-премьерами, которые занимаются согласованием конкретных вопросов разблокирования транспортных коммуникаций в регионе».
«В этом контексте откроются и перспективы для реализации перспективных проектов в транспортной сфере, которые уже имеют не только региональный, но и более широкий характер», - заметил Лавров.
«Понимаем интерес армянской и азербайджанской сторон использовать посредников не только в лице Российской Федерации, но и других. Приветствуем желание тех, кто искренне заинтересован помочь Баку и Еревану найти договоренности, кто, как и мы, работает в этом направлении. Но не должно быть попыток искусственного навязывания тех или иных договоренностей не исходя из интересов армянского и азербайджанского народов, а ради красивых заголовков в СМИ, ради геополитических и внутриполитических соображений», - сказал глава МИД России.