Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ասել է, որ «Միացյալ Նահանգները Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ բանակցությունների արդյունքներ չի կանխորոշում»։
Այդ մասին նա ասել է՝ Արմենպրեսի համար հստակեցնելով իր դիրքորոշումը՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի հետ կապված տարբեր մեկնաբանությունների հետ կապված:
«Խնդիրների կարգավորման եւ տեւական ու արժանապատիվ խաղաղության հասնելու ճանապարհն ուղիղ երկխոսությունն է։ Միացյալ Նահանգները Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ բանակցությունների արդյունքներ չի կանխորոշում։ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է համաձայնության կայացմանը, որը կլինի տեւական, կայուն եւ կապահովի հիմքեր խաղաղության համար։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների ու անվտանգության հարցը հայ-ադրբեջանական հակամարտության առանցքում է։ Ի վերջո, չափից երկար տեւած եւ բազմաթիվ մարդկային կյանքեր արժեցած այս հակամարտության տեւական կարգավորումը երաշխավորելու միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղում բնակվողների իրավունքների պաշտպանության ապահովումն է եւ իրենց տներում ապահովության զգացում ունենալը», - ասված է Քրիստինա Քվինի պատասխանում, որը տարածել է ԱՄՆ դեսպանությունը:

Кристина Квин: США не предопределяют будущее Нагорного Карабаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США Кристина Квин заявила, что «США не предопределяют результаты переговоров о будущем Нагорного Карабаха».
Кристина Квин сказала об этом, комментируя для Арменпресс различные комментарии, прозвучавшие после ее интервью Общественному телевидению Армении.
«Путь к урегулированию проблем и достижению прочного и достойного мира - это прямой диалог. США не предопределяют исход переговоров о будущем Нагорного Карабаха. Соединенные Штаты поддерживают соглашение, которое будет длительным, стабильным и обеспечит основу для мира. В основе армяно-азербайджанского конфликта лежит вопрос прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. В конце концов, единственный способ гарантировать прочное урегулирование этого конфликта, который затянулся слишком надолго и стоил многих человеческих жизней, - это обеспечить защиту прав людей, проживающих в Нагорном Карабахе, и то, чтобы они чувствовали себя в безопасности в своих домах», - говорится в ответе Кристины Квин, распространенном посольством США.