Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի հակամարտության հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը հայտարարել է, որ «Եվրամիության համար տարածաշրջանում կարեւորագույն խնդիրներից մեկը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր պատերազմի կանխումն է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Ֆիլիպ Լեֆորն ասել է ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով, եթե պատերազմը վերսկսվի, ապա «դա աղետ կլինի ոչ միայն այդ երկու երկրների, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար»:
«Նոր պատերազմն ավելի կործանարար եւ աղետալի կլինի, քան 2008թ-ի օգոստոսինը, եւ այն ավելի դժվար կլինի դադարեցնել»,- նկատել է Ֆիլիպ Լեֆորը՝ հավելելով, որ պետք է ամբողջությամբ բացառել նոր պատերազմի հնարավորությունը:
Նա նշել է, որ պետք չէ շատ մեծ հույսեր կապել միջազգային միջնորդների հետ, քանի որ նրանք չեն կարող լուծել հիմնախնդիրը կողմերի փոխարեն, իսկ «վերեւից պարտադրված լուծումը» կլինի փխրուն եւ ոչ լեգիտիմ:

Yerevan/Mediamax/. Special Representative of the European Union for the South Caucasus and Crisis in Georgia Philip Lefort said in Yerevan today that "one of EU’s key tasks in the region is to prevent a new war between Armenia and Azerbaijan.”
He said this at the meeting with the students of European Studies Center of the Yerevan State University today, Mediamax reports.
According to him if a new war breaks out again “it will be a catastrophe not only for both countries but also for the region on the whole.”
“The new war will be much more destructive and catastrophic than the war of August 2008. It will be much more difficult to stop it,” Philip Lefort concluded, adding that it’s necessary to fully rule out the possibility of a new war.
At the same time, he noted that one shouldn’t count on international observers too much as they cannot resolve the conflict instead of the sides and the solution “imposed from “above” will be fragile and illegitimate.”