Լավրովը խոսել է Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ բանակցությունների մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության երաշխավորման, նրանց իրավունքների ապահովման հարցը պետք է որոշեն Ղարաբաղի եւ Բաքվի ներկայացուցիչները»:
«Մենք աջակցում ենք կողմերին, դրանով հետաքրքրված է նաեւ Հայաստանը: Անխոս, մեզ համար կարեւոր է, թե որքան որակյալ կլինեն այդ պայմանավորվածությունները»,- Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ «ղարաբաղցիների համար պետք է կազմվի փաթեթ, որտեղ արձանագրված կլինեն նրանց իրավունքները, այն է՝ ունենալ մայրենի լեզու, կրթություն, մշակույթի ու կրոնի պահպանում, տեղական ինքնակառավարում եւ տնտեսական կապեր»:
«Ղարաբաղցիների համար անհրաժեշտ է նման իրավունքների փաթեթ: Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից՝ որքան պարկեշտ իրենց կդրսեւորեն նրանք, ումից կախված կլինի պայմանավորվածությունների իրականացումը»,- եզրափակել է խոսքը ռուս դիվանագետը:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that "the representatives of Karabakh and Baku are the ones to decide on the issue of guaranteeing the security of the residents of Nagorno-Karabakh and ensuring their rights.”
“We support the parties, Armenia is also interested in this. Needless to say how important the high-quality agreements are for us,” Sergey Lavrov said at a joint news conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
He said “a package should be set up for the people of Karabakh, where their rights will be recorded, that is, to have a native language, education, preservation of culture and religion, local self-government and economic ties.”
“The people of Karabakh need a package of such rights. Everything will depend on how decent those, the implementation of the agreements depend on, will prove themselves,” the Russian top diplomat concluded.