Լավրովը խոսել է Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ բանակցությունների մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության երաշխավորման, նրանց իրավունքների ապահովման հարցը պետք է որոշեն Ղարաբաղի եւ Բաքվի ներկայացուցիչները»:
«Մենք աջակցում ենք կողմերին, դրանով հետաքրքրված է նաեւ Հայաստանը: Անխոս, մեզ համար կարեւոր է, թե որքան որակյալ կլինեն այդ պայմանավորվածությունները»,- Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ «ղարաբաղցիների համար պետք է կազմվի փաթեթ, որտեղ արձանագրված կլինեն նրանց իրավունքները, այն է՝ ունենալ մայրենի լեզու, կրթություն, մշակույթի ու կրոնի պահպանում, տեղական ինքնակառավարում եւ տնտեսական կապեր»:
«Ղարաբաղցիների համար անհրաժեշտ է նման իրավունքների փաթեթ: Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից՝ որքան պարկեշտ իրենց կդրսեւորեն նրանք, ումից կախված կլինի պայմանավորվածությունների իրականացումը»,- եզրափակել է խոսքը ռուս դիվանագետը:

Лавров коснулся темы переговоров между Степанакертом и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что «вопрос обеспечения безопасности жителей Нагорного Карабаха и их прав должен решаться представителями Степанакерта и Баку».
«Мы поддерживаем стороны, в этом заинтересована также Армения. Безусловно, для нас важно, насколько качественными будут эти договоренности»,- сказал Лавров на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
По его словам, «для карабахцев должен быть составлен пакет, где будут зафиксированы их права: иметь родной язык, образование, сохранение культуры и религии, местное самоуправление и экономические связи».
«Народу Карабаха необходим пакет таких прав. Все будет зависеть от того, насколько порядочными будут те, от кого будет зависеть выполнение договоренностей»,- заключил российский дипломат.