Ռուբեն Վարդանյան. «Բոլորս պետք է պատրաստ լինենք թույլ չտալու Արցախի կորուստը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր, Արցախի նախին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ պետք է պատրաստ լինել ձերբազատվել միֆերից՝ «ինչ-որ մեկը մեզ ինչ-որ բան է պարտք»:
Ռուբեն Վարդանյանի մամուլի գրասենյակից հայտնել են, որ այդ մասին նա հայտարարել է Ստեփանակերտում արցախահայության մի խումբ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Մենք դժվար ճանապարհ ունենք անցնելու: Հնարավոր է՝ մեր երեխաները եւս 35 տարի շարունակեն մեր պայքարը: Կարեւոր է ազատվել միֆերից, դա պետք է հասկանալ, որովհետեւ մեզ մոտ ընդունված էր կարծել՝ ռուսները, ամերիկացիները կամ ֆրանսիացիները թույլ չեն տա, որ պատերազմ լինի: Ոչ ոք մեզ ոչինչ պարտավոր չէ»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ հանրությունը պետք է պատասխանի՝ ինչպիսի պետություն է կառուցվում, ովքեր են այն առաջնորդները, որոնք առաջնորդվում են ոչ թե փողով եւ պաշտոնով, այլ՝ արժեքներով եւ ազնվությամբ: «Ցանկացած դժվարություն հաղթահարելի է, եթե կա ճանապարհը միասնաբար անցնելու պատրաստակամություն: Ամեն ինչ հաղթահարելի է միասնությամբ»,- ասել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ 35 տարի առաջ շարժումն սկսած եւ զոհողությունների գնով հաջողությունների հասած ժողովուրդն ունի այդ ներուժը.
«Այն ժամանակ կար ոգեւորություն, այն ժամանակ ղեկավարները նաեւ առաջնորդներ էին, որոնք չվախեցան եւ իրենց վրա վերցրին այդ մեծ պատասխանատվությունն ու գնացին առաջ։ Ինձ անհանգստացնում է, որ այսօր հիասթափությունը բերել է նրան, որ մենք ոչ մեկին չենք վստահում»։
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուրը պետք է ընտրություն կատարի եւ որոշում կայացնի:
«Բոլորս պետք է պատրաստ լինենք պայքարի եւ թույլ չտալու Արցախի կորուստը: Ինձ համար կարեւոր չէ՝ կունենամ ես պաշտոն, թե՝ ոչ, անգամ եթե միայնակ մնամ, միայնակ եմ պայքարելու այդ նպատակի համար: Մեզնից յուրաքանչյուրն իր ներսում պետք է առերեսվի այդ որոշմանը: Դա դժվար որոշում է, հետդարձի հնարավորություն չի թողնում, եւ այդ որոշումից հետո միակ ճանապարհն առաջ գնալն է: Այդ ճանապարհին կարող են զոհողություններ լինել, բայց դա ավելի լավ է, քան կորցնել արժանապատվությունդ կամ հայրենիքդ»,- ընդգծել է նա:

Рубен Варданян: «Мы все должны быть готовы не позволить потери Арцаха» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Общественно-политический деятель, соучредитель агентства «Мы - наши горы», бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян сказал, что мы должны освободиться от мифа о том, что «кто-то нам что-то должен».
Как сообщила пресс-служба Рубена Варданяна, об этом он заявил в Степанакерте на встрече с группой жителей Арцаха.
«Нам предстоит пройти трудный путь. Возможно, наши дети ещё 35 лет будут продолжать нашу борьбу. Мы должны быть готовы к тому, чтобы освободиться от мифов, от мысли, будто кто-то нам что-то должен. Это очень важно понимать, потому что у нас принято считать, что русские, американцы или французы не позволят, чтобы была война. Никто нам ничем не обязан» - сказал Рубен Варданян.
Он отметил, что общественность должна быть готова ответить на вопросы о том, какое государство и общество мы строим, кто те лидеры, которые в состоянии обеспечить форматы, в которых руководствуются не деньгами и должностями, а ценностями и честностью. «Любая трудность преодолима, если есть готовность вместе пройти путь. Всё преодолимо единством», - сказал Варданян.
Он отметил, что народ, который 35 лет назад начал это движение и ценой жертв достиг успехов, обладает этим потенциалом:
«Тогда было воодушевление, тогда руководители были также лидерами, которые не побоялись взять на себя эту большую ответственность и пошли вперёд. Меня беспокоит, что сегодня разочарование и апатия привели к тому, что мы никому не доверяем».
По словам Рубена Варданяна, мы оказались в такой ситуации, когда каждый должен сделать выбор и принять решение.
«Мы все должны быть готовы к борьбе и не должны позволить потери Арцаха. И для меня не важно, будет у меня должность или нет. Даже если я останусь один, то один буду бороться ради этой цели. Каждый из нас внутри себя должен определиться с этим решением. Да, это трудное решение, оно не оставляет возможности для отступления, и после того, как это решение принято, единственный путь – идти вперёд. На этом пути могут потребоваться жертвы, но это лучше, чем потерять достоинство или Родину», - подчеркнул он.