Փաշինյանն ԱԳՆ-ին հանձնարարական է տվել ԼՂ հարցով ՄԱԿ-ին դիմելու համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում իրադրությունը ռազմական առումով սրելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ են տեսանելի:
«Ադրբեջանի պետական եւ մերձպետական քարոզչությունը ԼՂ նկատմամբ տեւական ժամանակ լայնածավալ հարձակման լրատվական ֆոն է ստեղծում եւ լարվածության միտումները տեսանելի են նաեւ գետնի վրա:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների, ցեղասպանության նախապատրաստություններ է տեսնում:
Կարեւոր եւ անհետաձգելի եմ համարում, որ Հայաստանը միջոցներ ձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման եւ միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ: Խոսքը, մասնավորապես, Միացյալ ազգերի կազմակերպության շրջանակում նախատեսված մեխանիզմների մասին է. այս մասին ԱԳՆ-ին տվել եմ համապատասխան հանձնարարականներ»,- կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրել է, որ աշխատանքները շարունակվում են նաեւ Լաչինի միջանցք եւ ԼՂ   միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ:
«Կարծում եմ, որ փաստահավաք առաքելությունը կարեւոր է նաեւ՝ հասցեագրելու Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, թե ՀՀ-ն ԼՂ-ում բանակ ունի եւ ՀՀ-ից ԼՂ ռազմական փոխադրումներ են իրականացվում: Այս պնդումներն անհիմն են, եւ Ադրբեջանը փորձում է դրանք տարածաշրջանային ռազմական էսկալացիայի նոր պատրվակ դարձնել, հետեւաբար միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը ԼՂ եւ Լաչինի միջանցք նաեւ այս առումով է անհրաժեշտություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ԼՂ-ում կա Պաշտպանության բանակ, որի գոյությունն արդարացված է, քանի դեռ ԼՂ ժողովրդի վրա կախված է էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության վտանգը:
«ՊԲ-ն ԼՂ ժողովրդի ցեղասպանության կանխարգելման միակ մեխանիզմը չէ, այդպիսի մեխանիզմ է նաեւ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը: Կարող ենք արձանագրել, որ ՌԴ-ն դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ արձանագրել է, որ ԼՂ քաղաքացիական բնակչությանը վտանգ է սպառնում:
Հույս ունենք, որ ՌԴ-ն իր գործառույթը կկատարի լիարժեք, բայց եթե մեր բարեկամ եւ դաշնակից ՌԴ-ն որեւէ օբյեկտիվ պատճառով չի կարող այդ դերակատարումն իրականացնել, ապա պետք է դիմի ՄԱԿ ԱԽ՝ ահազանգելու Լաչինի միջանցքում եւ ԼՂ-ում լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու մասին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян поручил МИД обратиться в ООН вопросу Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что четко просматриваются действия Азербайджана, направленные на военную эскалацию ситуации на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом.
«Азербайджанская государственная и окологосударственная пропаганда уже давно создает медийный фон для широкомасштабного нападения на Нагорный Карабах, на месте также видны тенденции напряженности.
Военно-политическое руководство Азербайджана ведет подготовку к этнической чистке и геноциду народа Нагорного Карабаха.
Считаю важным и неотложным, чтобы Армения приняла меры и запустила международные механизмы по предотвращению геноцида. Речь идет, в частности, о механизмах, предусмотренных в рамках ООН. Я дал МИД соответствующие поручения», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Он напомнил, что продолжаются работы для организации отправки международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.
«Думаю, что миссия по установлению фактов также важна для ответа на безосновательные утверждения Азербайджана о том, что у Армении есть армия в Нагорном Карабахе, и что из Армении в Нагорный Карабах якобы осуществляются военные поставки. Эти претензии беспочвенны, и Азербайджан пытается сделать их новым предлогом для военной эскалации», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, в Нагорном Карабахе есть Армия обороны, существование которой оправдано до тех пор, пока над народом Нагорного Карабаха висит опасность этнических чисток и геноцида.
«Армия Обороны является не единственным механизмом предотвращения геноцида народа Нагорного Карабаха, таким механизмом являются и дислоцированные там российские миротворческие силы. Можем зафиксировать, что Российская Федерация в своем заявлении от 9 ноября 2020 года зафиксировала, что гражданское население Нагорного Карабаха находится в опасности.
Надеемся, что Российская Федерация выполнит свою функцию в полной мере, но если наш друг и союзник не сможет выполнить сыграть свою роль по какой-либо объективной причине, он должен обратиться в Совбез ООН для запуска дополнительных международных механизмов для Лачинского коридора и Нагорного Карабаха», - сказал Никол Пашинян.