Փաշինյանն ու Ալիեւը քննարկել են խաղաղության պայմանագրի եւ Լաչինի միջանցքի հարցը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է հայկական կողմի նպատակամղվածությունը` ստորագրել պայմանագիր, որը կերաշխավորի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղությունն ու կայունությունը:
ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում եռակողմ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ աշխատանքների ընթացքին, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ու երկու երկրների միջեւ դելիմիտացիայի իրականացմանը` համաձայն Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածության:
«Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման ու դրա հետեւանքով ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար, բնապահպանական եւ էներգետիկ ճգնաժամի փաստը:
Կարեւորվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացի շարունակականության ապահովումը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan reaffirmed during the meeting with the U.S. Secretary of State Antony Blinken and Azerbaijani President Ilham Aliyev the commitment of the Armenian side to sign an agreement that will guarantee long-term peace and stability in the region.
Government’s press service reports that during the trilateral meeting on the margins of Munich Security Conference the sides referred to the work over the draft peace treaty between Armenia and Azerbaijan, as well as the unblocking of regional transport infrastructures and implementation of delimitation between the two countries in accordance with the agreement reached in Prague.
“Nikol Pashinyan emphasized the fact of Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor and the resulting humanitarian, environmental and energy crisis in Nagorno-Karabakh.
Ensuring the continuity of the peace process between Armenia and Azerbaijan has been highlighted,” the news release reads.