Արցախի ԱԺ․ «Հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին ապահովել շփման գծում կայունություն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի ԱԺ «Ազատ Հայրենիք – ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» եւ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություններն այսօր ընդունված հայտարարությամբ ՌԴ խաղաղապահներին հորդորել են իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը:
Խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում ենք 2020թ․ նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որի նպատակն է շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը եւ խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետեւողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։
Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ:
Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին եւ միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները եւ գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները»:

Ереван /Медиамакс/. Фракции парламента Арцаха «Свободная Родина - ГОА», «Единая Родина», «Справедливость», «АРФ Дашнакцутюн» и «Демократическая партия Арцаха» выступили сегодня с заявлением, в котором призвали российских миротворцев провести все необходимые действия для обеспечения стабильности на линии соприкосновения.
Фракции выступили с заявлением, в котором, в частности, говорится:
«Очередные посягательства Азербайджана считаем грубым нарушением достигнутого в ноябре 2020 года режима прекращения огня, преследующим цель продолжить политику армянофобии и создать в Арцахе панические настроения. Такое поведение для нас не ново. Азербайджан постоянно проводил политику этнических чисток, депортации, последовательно нарушая жизненные интересы и права граждан Республики Арцах.
Мирное сосуществование в составе Азербайджана для Арцаха исключено. Мир - высшая ценность, но не бывает мира под угрозой силы, с постоянным попранием прав и достоинства человека.
Мы призываем парламенты разных стран и все международные организации решительно осудить недавние действия Азербайджана и предпринять практические шаги для предотвращения новых преступлений», - говорится в заявлении.