Արցախի ԱԺ․ «Հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին ապահովել շփման գծում կայունություն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի ԱԺ «Ազատ Հայրենիք – ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» եւ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություններն այսօր ընդունված հայտարարությամբ ՌԴ խաղաղապահներին հորդորել են իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը:
Խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում ենք 2020թ․ նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որի նպատակն է շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը եւ խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետեւողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։
Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ:
Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին եւ միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները եւ գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները»:

Artsakh MPs urge Russian peacekeepers to ensure stability on the line of contact - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The factions of the Artsakh National Assembly – Free Motherland-UCA, United Motherland, Justice, ARF and Democratic Party of Artsakh – issued a statement today urging the Russian peacekeepers to take all necessary actions to ensure the stability on the line of contact.
The statement of the factions runs as follows:
“We consider the regular encroachments of Azerbaijan as a gross violation of ceasefire regime reached in November 2020, which is aimed to continue the policy of Armenophobia and raise panic in Artsakh. This behavior is not new to us. Azerbaijan has always pursued a policy of ethnic cleansing and displacement, consistently violating the vital interests and rights of the citizens of the Artsakh Republic.
Peaceful coexistence within Azerbaijan is excluded for Artsakh. Peace is the highest value, but there is no peace under the threat of force, with the continuous violation of human rights and dignity.
We call on the parliaments of different countries and all international organizations to strongly condemn the recent actions of Azerbaijan and take practical steps to prevent new crimes,” the statement runs.