Փաշինյան. Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել Արցախից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անդրադարձել է մարտի 28-ին կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստին՝  նշելով, որ նիստում արված հայտարարությունը «բնականորեն լրացուցիչ հարցեր է առաջացրել»:
Կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք պարզաբանումներ եւ հիմնավորումներ է ներկայացրել, որպեսզի թե հայաստանյան, թե միջազգային հանրության համար տարածաշրջանում հաստատված իրադրությունն առավել պարզ լինի:
Նա հիշեցրել է, որ ԱԽ նիստի հայտարարության մեջ շեշտադրվում էր, որ Ադրբեջանը Լեռանային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ ու հարձակում ձեռնարկելու նպատակ ունի, եւ արձանագրել էին, որ նման զարգացումների բավականին մեծ հավանականություն կա նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին:
«Ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի բովանդակության ձեւավորման քաղաքականություն:
Նա նախ դիվանագիտական եւ հանրային հարթակ է նետում թեզեր, առաջարկություններ կամ մեկնաբանություններ, ապա Հայաստանին մեղադրում է դրանց չարձագանքելու կամ ապակառուցողական ձեւով արձագանքելու, կամ դրանք մերժելու համար, հետո Հայաստանին վերագրում է ինչ-որ խոստումներ, բանահյուսում ինչ-որ պայմանավորվածություններ: Հետո այս խոսույթի համատեքստում Հայաստանին վերագրում է ապակառուցողականություն, մերժողականություն, խոստումները չկատարելու, պայմանավորվածությունները չպահելու գործելակերպ, այս մեղադրանքի վրա կառուցում է ագրեսիվ հռետորաբանություն, որին հաջորդում են ագրեսիվ գործողություններ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ բազմիցս կրկնված այս գործելակերպը շարունակվում է նաեւ հիմա եւ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դրանով փորձում է ԼՂ եւ ՀՀ դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել. «Իմ այսօրվա նպատակն այդ խոսույթի անհիմն եւ ոչ լեգիտիմ լինելն ի ցույց դնելն է: Վերը նշված համատեքստում երբեմն էական դերակատարում է ստանում ապատեղեկատվությունը:
Օրինակ՝ Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է, թե ՀՀ-ն անարձագանք է թողում այդ հարցը: Սա բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ես բազմիցս հրապարակել եմ ՀՀ պատրաստակամությունը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին: Բայց բանը հասել է նրան, որ Ադրբեջանը շարունակաբար հայտարարում է, թե Հայաստանին հինգ կետանոց առաջարկ է փոխանցել, բայց մենք, իբր, անարձագանք ենք թողել այդ առաջարկությունները»:
Նա հիշեցրել է, որ կառավարության նախորդ նիստի ժամանակ մանրամասն անդրադարձել է այս խնդրին եւ արձանագրել, որ այդ առաջարկները ստանալուց չորս օր անց՝ մարտի 14-ին գրավոր պատասխանել ենք այդ առաջարկին՝ նույն ճանապարհով, որով ստացել, այսինքն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջոցով:
«Ադրբեջանի առաջարկներին ՀՀ-ն արձագանքել է թե հրապարակային, թե աշխատանքային դիվանագիտական խողովակներով: Իսկ այս արձագանքը Ադրբեջանը համարում է արձագանքի բացակայություն այն պատճառով, որ ՀՀ-ն իր հրապարակային եւ դիվանագիտական արձագանքներում արձանագրել է, որ կա ԼՂ հիմնախնդիր եւ ՀՀ-Ադրբեջան համապարփակ կարգավորման համատեքստում պետք է հասցեագրվի ԼՂ հայության իրավունքների հարցը:
Ադրբեջանի դիրքորոշումն այն է, որ ԼՂ հիմնախնդիր չկա, այն այլեւս լուծված է: Բայց  չի պատասխանում մի կարեւոր հարցի՝ ինչպե՞ս է լուծվել ԼՂ հայության իրավունքների հարցը: Սա է պատճառը, որ միջազգային հանրությունը շարունակաբար խոսում է ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտության մասին: Հասկանալով, որ այս հիմնախնդիրն ավելի է արտահայտվելու միջազգային օրակարգում, Ադրբեջանը փորձում է փակել այն: Եվ այս գործողությունն է մեկնարկել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղից, որը շարունակվելու ակնհայտ միտում ունի:
Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել ԼՂ-ից, այդպիսով հարցը փակված համարելու համար: Եթե սխալվում ենք, ուրեմն թող Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխիքների հարցերի քննարկման նկատմամբ կոնկրետ հետաքրքրություն ցուցաբերի: Խնդիր, որ առաջ է քաշում ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ ողջ միջազգային հանրությունը:
Իսկ պաշտոնական Բաքուն հակառակ ուղղությամբ է շարժվում՝ պնդելով, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա:
Ի դեպ, այն, որ Ադրբեջանը որդեգրել եւ իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի» քաղաքականություն, հիմնավորվում է նաեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կամայական մեկնաբանություններով: Այդպիսիք են, օրինակ, Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել է Պաշտպանության բանակը Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերելու պարտավորություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал сегодня заседание Совета безопасности от 28 марта, отметив, что сделанное по его итогам заявление «вызвало дополнительные вопросы».
В ходе сегодняшнего заседания правительства Никол Пашинян представил ряд разъяснений и обоснований, «чтобы сделать ситуацию в регионе более понятной как для армянской, так и для международной общественности».
Он напомнил, что в заявлении Совета безопасности подчеркивалось, что Азербайджан намерен предпринять новые провокации и нападения в Нагорном Карабахе, и отмечалась высокая вероятность подобного развития событий и на армяно-азербайджанской границе.
«Как и во время и после 44-дневной войны 2020 года, Азербайджан проводит политику оправдания военного нападения на Армению и Нагорный Карабах.
Сначала он вбрасывает в общественную и дипломатическую плоскость тезисы, предложения или комментарии, потом обвиняет Армению в том, что она не отвечает на них или реагирует деструктивно, потом приписывает Армении какие-то обещания и договоренности. На этом он строит агрессивную риторику, за которой следуют агрессивные действия», - сказал глава правительства.
По его словам, эта неоднократно повторявшаяся практика продолжается и сейчас, и очевидно, что Азербайджан пытается сформировать легитимность широкомасштабного нападения на Нагорный Карабах и Армению. «Моя цель сегодня - продемонстрировать, что это заявления безосновательны и нелегитимны. В приведенном выше контексте иногда играет существенную роль дезинформация.
Например, Азербайджан продолжает утверждать, что Армения оставляет этот вопрос без ответа. Это совершенно не соответствует действительности, поскольку я неоднократно заявлял о готовности Армении подписать мирное соглашение с Азербайджаном. Но Азербайджан постоянно заявляет, что направил Армении предложение из пяти пунктов, а мы якобы оставили эти предложения без ответа».
Он напомнил, что на предыдущем заседании правительства подробно коснулся этого вопроса и отметил, что через четыре дня после получения предложений, 14 марта, армянская сторона письменно ответила на предложение посредством того же канала, через который получила - через страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
«Армения ответила на предложения Азербайджана как по общественным, так и по рабочим дипломатическим каналам. Азербайджан считает эту реакцию отсутствием ответа, поскольку Армения в своих публичных и дипломатических ответах заявила, что нагорно-карабахский конфликт существует, и вопрос о правах армян Нагорного Карабаха должен решаться в контексте всеобъемлющего армяно-азербайджанского урегулирования.
Позиция Азербайджана заключается в том, что нагорно-карабахского конфликта нет, он уже урегулирован. Однако он не дает ответа на важный вопрос: как решился вопрос прав армян Нагорного Карабаха? Именно поэтому международное сообщество постоянно говорит о необходимости всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Понимая, что этот вопрос будет все более выражен на международной повестке, Азербайджан пытается его закрыть. Для чего и начинает эту операцию в селе Парух Аскеранского района, которая имеет очевидную тенденцию к продолжению.
Азербайджан пытается депортировать всех армян из Нагорного Карабаха, чтобы вопрос был закрыт. Если мы ошибаемся, пусть Азербайджан проявит конкретный интерес к обсуждению прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха. Это вопрос, который поднимает не только Армения, но и все международное сообщество.
Официальный Баку движется в обратном направлении, утверждая, что Нагорного Карабаха не существует.
Кстати, тот факт, что Азербайджан принял и реализует политику «Нагорный Карабах без армян», подтверждается и произвольными комментариями к трехстороннему заявлению от 9 ноября в 2020 года. Таковы, например, постоянные заявления Азербайджана о том, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября было обещано вывести Армию обороны из Нагорного Карабаха», - сказал Никол Пашинян.