Փաշինյան. Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել Արցախից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անդրադարձել է մարտի 28-ին կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստին՝  նշելով, որ նիստում արված հայտարարությունը «բնականորեն լրացուցիչ հարցեր է առաջացրել»:
Կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք պարզաբանումներ եւ հիմնավորումներ է ներկայացրել, որպեսզի թե հայաստանյան, թե միջազգային հանրության համար տարածաշրջանում հաստատված իրադրությունն առավել պարզ լինի:
Նա հիշեցրել է, որ ԱԽ նիստի հայտարարության մեջ շեշտադրվում էր, որ Ադրբեջանը Լեռանային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ ու հարձակում ձեռնարկելու նպատակ ունի, եւ արձանագրել էին, որ նման զարգացումների բավականին մեծ հավանականություն կա նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին:
«Ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի բովանդակության ձեւավորման քաղաքականություն:
Նա նախ դիվանագիտական եւ հանրային հարթակ է նետում թեզեր, առաջարկություններ կամ մեկնաբանություններ, ապա Հայաստանին մեղադրում է դրանց չարձագանքելու կամ ապակառուցողական ձեւով արձագանքելու, կամ դրանք մերժելու համար, հետո Հայաստանին վերագրում է ինչ-որ խոստումներ, բանահյուսում ինչ-որ պայմանավորվածություններ: Հետո այս խոսույթի համատեքստում Հայաստանին վերագրում է ապակառուցողականություն, մերժողականություն, խոստումները չկատարելու, պայմանավորվածությունները չպահելու գործելակերպ, այս մեղադրանքի վրա կառուցում է ագրեսիվ հռետորաբանություն, որին հաջորդում են ագրեսիվ գործողություններ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ բազմիցս կրկնված այս գործելակերպը շարունակվում է նաեւ հիմա եւ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դրանով փորձում է ԼՂ եւ ՀՀ դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել. «Իմ այսօրվա նպատակն այդ խոսույթի անհիմն եւ ոչ լեգիտիմ լինելն ի ցույց դնելն է: Վերը նշված համատեքստում երբեմն էական դերակատարում է ստանում ապատեղեկատվությունը:
Օրինակ՝ Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է, թե ՀՀ-ն անարձագանք է թողում այդ հարցը: Սա բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ես բազմիցս հրապարակել եմ ՀՀ պատրաստակամությունը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին: Բայց բանը հասել է նրան, որ Ադրբեջանը շարունակաբար հայտարարում է, թե Հայաստանին հինգ կետանոց առաջարկ է փոխանցել, բայց մենք, իբր, անարձագանք ենք թողել այդ առաջարկությունները»:
Նա հիշեցրել է, որ կառավարության նախորդ նիստի ժամանակ մանրամասն անդրադարձել է այս խնդրին եւ արձանագրել, որ այդ առաջարկները ստանալուց չորս օր անց՝ մարտի 14-ին գրավոր պատասխանել ենք այդ առաջարկին՝ նույն ճանապարհով, որով ստացել, այսինքն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջոցով:
«Ադրբեջանի առաջարկներին ՀՀ-ն արձագանքել է թե հրապարակային, թե աշխատանքային դիվանագիտական խողովակներով: Իսկ այս արձագանքը Ադրբեջանը համարում է արձագանքի բացակայություն այն պատճառով, որ ՀՀ-ն իր հրապարակային եւ դիվանագիտական արձագանքներում արձանագրել է, որ կա ԼՂ հիմնախնդիր եւ ՀՀ-Ադրբեջան համապարփակ կարգավորման համատեքստում պետք է հասցեագրվի ԼՂ հայության իրավունքների հարցը:
Ադրբեջանի դիրքորոշումն այն է, որ ԼՂ հիմնախնդիր չկա, այն այլեւս լուծված է: Բայց  չի պատասխանում մի կարեւոր հարցի՝ ինչպե՞ս է լուծվել ԼՂ հայության իրավունքների հարցը: Սա է պատճառը, որ միջազգային հանրությունը շարունակաբար խոսում է ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտության մասին: Հասկանալով, որ այս հիմնախնդիրն ավելի է արտահայտվելու միջազգային օրակարգում, Ադրբեջանը փորձում է փակել այն: Եվ այս գործողությունն է մեկնարկել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղից, որը շարունակվելու ակնհայտ միտում ունի:
Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել ԼՂ-ից, այդպիսով հարցը փակված համարելու համար: Եթե սխալվում ենք, ուրեմն թող Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխիքների հարցերի քննարկման նկատմամբ կոնկրետ հետաքրքրություն ցուցաբերի: Խնդիր, որ առաջ է քաշում ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ ողջ միջազգային հանրությունը:
Իսկ պաշտոնական Բաքուն հակառակ ուղղությամբ է շարժվում՝ պնդելով, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա:
Ի դեպ, այն, որ Ադրբեջանը որդեգրել եւ իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի» քաղաքականություն, հիմնավորվում է նաեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կամայական մեկնաբանություններով: Այդպիսիք են, օրինակ, Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել է Պաշտպանության բանակը Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերելու պարտավորություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: Azerbaijan tries to displace all Armenians from Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan referred today to the sitting of the Security Council on March 28, noting that the statement made during it “naturally raised additional questions.”
During the cabinet sitting today Nikol Pashinyan presented a number of clarifications and reasoning to make the situation created in the region clear for both Armenian and international community.
He reminded that the statement of the Security Council stressed that Azerbaijan aims to undertake new provocations and attacks in the direction of Nagorno Karabakh and registered that the possibility of such developments on Armenian-Azerbaijani border also exist.
“Like before, during and after the 44-day war in 2020, Azerbaijan pursues a policy of shaping the content of the speech justifying the military attack on Armenia and Nagorno-Karabakh.
It first throws theses, proposals or comments on the diplomatic and public platform, then accuses Armenia of not responding to them or reacting in unconstructive way, or rejecting them, then attributes some promises to Armenia, makes up some agreements.
In the context of this speech, Azerbaijan attributes to Armenia non-constructive, denial, failure to fulfill promises, non-compliance with agreements work style, building aggressive rhetoric on this accusation, followed by aggressive actions,” the head of the government said.
He stressed that this practice, repeated many times, continues now as well making it obvious that with this Azerbaijan is trying to form the legitimacy of a large-scale attack against Nagorno-Karabakh and Armenia. “My aim today is to show that this statement is baseless and illegitimate. In the above mentioned context, misinformation sometimes plays a significant role.
For example, Azerbaijan keeps on claiming that Armenia does not respond to this issue. This is not true at all, as I have repeatedly stated Armenia’s readiness to sign a peace agreement with Azerbaijan. But Azerbaijan continues to announce that it has sent a five-point proposal to Armenia, but we have allegedly left those proposals without response.”
He reminded that during the previous cabinet sitting he referred to this issue in detail and noted that four days after receiving the proposals, on March 14, Armenia responded to it in a written form and handed over in the same way it has received – through the OSCE Minsk Group co-chairing countries.
“Armenia has responded to Azerbaijan’s proposals through both public and working diplomatic channels. Azerbaijan considers it absence of response because the Republic of Armenia has mentioned in its public and diplomatic responses that there is a Nagorno-Karabakh issue and that the issue of the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh should be addressed in the context of a comprehensive settlement between Armenia and Azerbaijan.
Azerbaijan’s position is that there is no Nagorno-Karabakh conflict, it is already resolved. But it does not answer an important question: how was the issue of the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh resolved? This is the reason why the international community constantly speaks about the need for a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Realizing that this issue will be more expressed on the international agenda, Azerbaijan is trying to close it. And this operation started from Parukh village of Askeran region, which has an obvious tendency to continue.
Azerbaijan is trying to displace all Armenians from Nagorno-Karabakh, thus considering the issue closed. If we are wrong, then let Azerbaijan show a concrete interest in discussing the rights and security guarantees of the Armenians of Nagorno-Karabakh – an issue that is raised not only by Armenia but also by the entire international community.
But official Baku is moving in the opposite direction, claiming that there is no Nagorno-Karabakh.
By the way, the fact that Azerbaijan has adopted and is implementing “Nagorno-Karabakh without Armenians” policy is also substantiated with arbitrary interpretations of the November 9 trilateral statement. For example, Azerbaijan’s continuous claims that with the November 9 trilateral statement the Defense Army has an obligation to withdraw from Nagorno Karabakh,” Nikol Pashinyan said.
He added that “withdrawal of Nagorno-Karabakh Defense Army means withdrawal of Armenians from Nagorno-Karabakh.”