Արցախի նախագահը ողջունել է Վլադիմիր Պուտինի որոշումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ուղերձ է հղել Դոնեցկի եւ Լուգանսկի Ժողովրդական հանրապետությունների անկախության ճանաչման կապակցությամբ:
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ու ժողովրդի անունից ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը՝ ճանաչել Դոնեցկի եւ Լուգանսկի Ժողովրդական հանրապետությունների անկախությունը:
Ազգերի ինքնորոշման եւ սեփական պետություն կառուցելու իրավունքն անքակտելի է յուրաքանչյուր ժողովրդի համար եւ հանդիսանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունք: Անկախ պետականության կերտումը եւ նրա միջազգային ճանաչումը հրամայական է դառնում հատկապես գոյաբանական վտանգների ներքո, քանի որ այն բավականին ազդեցիկ ու քաղաքակիրթ միջոց է արյունահեղության եւ մարդասիրական աղետի կանխարգելման համար:
Արցախի Հանրապետությունը տասնամյակներ շարունակ պայքարում է իր ազատության, անվտանգության ու պետականակերտման համար եւ ստիպված է եղել բազմիցս անցնել ծանր փորձությունների ու ցեղասպան գործողությունների միջով:
Ուստի, համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետությունը, որն ունի համապատասխան պատմական, քաղաքական, իրավական ու բարոյական անվիճարկելի հիմքեր, վաստակել է իր ինքնիշխան պետության միջազգային ճանաչումը:
Շնորհավորում ենք Դոնբասի ժողովրդին այս պատմական իրադարձության կապակցությամբ։ Հուսով ենք, որ երբեմնի ծաղկող այս երկրամասում կրկին կվերահաստատվի ամուր խաղաղություն եւ կայունություն»:

Президент Арцаха приветствовал решение Владимира Путина - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян направил сегодня послание по случаю признания независимости Донецкой и Луганской Народных Республик.
«От имени властей и народа Республики Арцах приветствую решение президента Российской Федерации Владимира Путина о признании независимости Донецкой и Луганской Народных Республик.
Право наций на самоопределение и строительство своего государства неотъемлемо для каждого народа и является основополагающим принципом международного права. Создание независимого государства и его международное признание становится императивом особенно перед лицом онтологических опасностей, так как является достаточно влиятельным и цивилизованным средством предотвращения кровопролития и гуманитарной катастрофы.
Республика Арцах десятилетиями боролась за свою свободу, безопасность и государственное строительство и пережила множество тяжелых испытаний и геноцидов.
Поэтому мы убеждены, что Республика Арцах, имеющая соответствующие бесспорные исторические, политические, правовые и нравственные основания, заслужила международное признание своего суверенного государства.
Поздравляю жителей Донбасса с этим историческим событием. Надеемся, что в этом некогда процветающем регионе вновь будут восстановлены прочный мир и стабильность».