Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այսօր վերահաստատել է, որ ԼՂ հակամարտությունը հեռու է կարգավորված լինելուց:
«Բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով է հնարավոր հասնել համապարփակ քաղաքական կարգավորման, որը հաշվի կառնի բոլորի իրավունքներն եւ խաղաղություն ու կայունություն կբերի Հարավային Կովկաս։ Նման կարգավորման հիմքում պետք է առաջին հերթին լինի Արցախի կարգավիճակի որոշումն այն սահմաններում, որտեղ ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը»,- ասել է Արա Այվազյանը:
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ, չնայած Ռուսաստանի ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ իրականացնել Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների մի մասի վերադարձը, սակայն այսօր գերիների հարցը շարունակում է խիստ արդիական մնալ:
«Ռազմական գործողությունների դադարից գրեթե կես տարի անց Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին եւ պատանդի կարգավիճակ ունեցող քաղաքացիական անձանց»,- ասել է Արա Այվազյանը:

Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян сегодня на совместной с главой МИД РФ Сергеем Лавровым пресс-конференции заявил, что карабахский конфликт далек от урегулирования.
«Только путем мирных переговоров можно достичь всеобъемлющего политического урегулирования, которое учитывает права всех и приносит мир и стабильность в Южный Кавказ. Основой для такого урегулирования должно быть, прежде всего, определение статуса Арцаха в тех границах, в которых народ Арцаха самоопределился», - сказал Ара Айвазян.
Айвазян подчеркнул, что, хотя благодаря усилиям России удалось вернуть часть армянских военнопленных, находившихся в Азербайджане, вопрос пленных продолжает оставаться сегодня очень актуальным.
«Спустя почти полгода после прекращения боевых действий Азербайджан, нарушая международное гуманитарное право, отказывается вернуть всех военнопленных и гражданских лиц, имеющих статус заложника»,- сказал Ара Айвазян.