Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այսօր վերահաստատել է, որ ԼՂ հակամարտությունը հեռու է կարգավորված լինելուց:
«Բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով է հնարավոր հասնել համապարփակ քաղաքական կարգավորման, որը հաշվի կառնի բոլորի իրավունքներն եւ խաղաղություն ու կայունություն կբերի Հարավային Կովկաս։ Նման կարգավորման հիմքում պետք է առաջին հերթին լինի Արցախի կարգավիճակի որոշումն այն սահմաններում, որտեղ ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը»,- ասել է Արա Այվազյանը:
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ, չնայած Ռուսաստանի ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ իրականացնել Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների մի մասի վերադարձը, սակայն այսօր գերիների հարցը շարունակում է խիստ արդիական մնալ:
«Ռազմական գործողությունների դադարից գրեթե կես տարի անց Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին եւ պատանդի կարգավիճակ ունեցող քաղաքացիական անձանց»,- ասել է Արա Այվազյանը:

Ara Aivazian: NK conflict is far from being settled - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The NK conflict is far from being settled, Acting Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian has reaffirmed at the joint press conference with Russian FM Sergey Lavrov today.
“Only though exclusively peaceful means can we achieve a comprehensive political settlement that will take into account everyone’s rights and bring peace and stability to the South Caucasus. The foundation of such a settlement should be, primarily, the determination of Artsakh’s status within the boundaries in which the people of Artsakh self-determinate,” said Aivazian.
He has stressed that although some Armenian POWs were released from Azerbaijan thanks to Russia’s mediation, the issue of POWs remains urgent.
“Almost six months after the end of the hostilities, Azerbaijan refuses to return all POWs and captured civilians in violation of the international humanitarian law,” stressed Ara Aivazian.