Պեսկով. Ղարաբաղում «Իսկանդեր» հրթիռները չեն կիրառվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կրեմլը «տեղեկություն չունի», թե որտեղից են հայտնվել ադրբեջանական կողմի իբր հայտնաբերած «Իսկանդեր» հրթիռի բեկորները:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր հիշեցրել է, որ «Իսկանդեր» հրթիռները 2020-ի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում չեն օգտագործվել:
«Դա հաստատված է», - ասել է նա:
Ադրբեջանի տարածքների ականազերծման գործակալությունը այսօր Բաքվում ցույց է տվել «Իսկանդեր» հրթիռների մնացորդները: Գործակալության խոսնակ Իդրիս Իսմայիլովը հայտնել է, որ երկու հրթիռների բեկորները հայտնաբերվել են Շուշի քաղաքում 2021 թվականի մարտի 15-ին: Նրա խոսքով ՝ ներկայումս հստակեցվում են հրթիռների վերափոխությունները, եւ շարունակվում են հրթիռային շարժիչների որոնումները:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հերքել էին վերջին պատերազմի ժամանակ Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համալիրների օգտագործումը:

Песков: ракеты «Искандер» в Карабахе не применялись - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Кремль «не располагает информацией» откуда взялись обломки ракет «Искандер», якобы обнаруженные азербайджанской стороной.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков напомнил сегодня, что ракеты «Искандер» не применялись в Нагорном Карабахе осенью 2020 года.
«Это было подтверждено», - сказал он.
Агентство по разминированию территорий Азербайджана продемонстрировало сегодня в Баку остатки ракет «Искандер». Представитель агентства Идрис Исмайлов сообщил, что обломки двух ракет были обнаружены в городе Шуши 15 марта 2021 года. По его словам, в настоящее время уточняются модификации ракет, а также продолжаются поиски ракетных двигателей.
Ранее министерство обороны Азербайджана и президент Азербайджана Ильхам Алиев отрицали использование Арменией комплексов «Искандер» в ходе недавней войны.