Պեսկով. Ղարաբաղում «Իսկանդեր» հրթիռները չեն կիրառվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կրեմլը «տեղեկություն չունի», թե որտեղից են հայտնվել ադրբեջանական կողմի իբր հայտնաբերած «Իսկանդեր» հրթիռի բեկորները:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր հիշեցրել է, որ «Իսկանդեր» հրթիռները 2020-ի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում չեն օգտագործվել:
«Դա հաստատված է», - ասել է նա:
Ադրբեջանի տարածքների ականազերծման գործակալությունը այսօր Բաքվում ցույց է տվել «Իսկանդեր» հրթիռների մնացորդները: Գործակալության խոսնակ Իդրիս Իսմայիլովը հայտնել է, որ երկու հրթիռների բեկորները հայտնաբերվել են Շուշի քաղաքում 2021 թվականի մարտի 15-ին: Նրա խոսքով ՝ ներկայումս հստակեցվում են հրթիռների վերափոխությունները, եւ շարունակվում են հրթիռային շարժիչների որոնումները:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հերքել էին վերջին պատերազմի ժամանակ Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համալիրների օգտագործումը:

Peskov: Iskander missiles were not used in Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Kremlin “has no information” about where the remnants of Iskander missiles, allegedly discovered by Azerbaijan, came from.
Russian President’s Spokesperson Dmitry Peskov today has repeated that Iskander missiles were not used in Nagorno-Karabakh in the fall of 2020.
“That was confirmed,” he said.
Azerbaijan National Agency for Mine Action has demonstrated remnants of Iskander missiles in Baku today. Agency representative Idris Ismaylov has stated that the remnants of two missiles were discovered in Shushi on 15 March 2021. According to him, the agency is clarifying the missiles’ modifications and searching for the engines.
Previously, Azerbaijan’s Defense Ministry and President denied that Armenia used Iskander systems in the recent war.