Ֆրանսիան փաստել է, որ «համաձայնագրում հաշվի չառնված կետեր կան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանն այսօր ասել է, որ «ուսումնասիրել ենք նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համաձայնագիրը եւ փաստել՝ այնտեղ կան կետեր, որոնք հաշվի առնված չեն, եւ դրանց պետք է անդրադառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում»:
Նա նշել է, որ վերջին շաբաթների ընթացքում  Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բազմիցս շփումներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահող երկրների հետ եւ առիթ է ունեցել տարբեր ուղղություններով իր հանձառությունը արտահայտելու:
«Դրանցից մեկը վերաբերում է մշակութային եւ հոգեւոր արժեքների ժառանգության պահպանմանը, որի մի մասը գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում:  Դրանց պահպանության համար Ֆրանսիան համագործակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ինչպես նաեւ այլ կազմակերպությունների հետ, որոնք ստաձնել են դրանց պաշտպանության առաքելությունը»,- ասել է Ժան-Բատիստ Լըմուանը:

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь Франции Жан-Батист Лемуан заявил сегодня, что «они изучили соглашение, подписанное 9 ноября, и считают, что есть моменты, которые не были приняты во внимание и должны быть рассмотрены в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ».
Он отметил, что в последние недели президент Франции Эммануэль Макрон неоднократно контактировал с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом России Владимиром Путиным и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также с другими странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ и имел возможность выразить свое мнение по тому или иному вопросу.
«Один из них касается сохранения культурного и духовного наследия, часть которого находится на территории Азербайджана. В целях их защиты Франция сотрудничает с ЮНЕСКО, а также с другими организациями, которые взяли на себя миссию по их защите», - сказал Жан-Батист Лемуан.