Ֆրանսիան փաստել է, որ «համաձայնագրում հաշվի չառնված կետեր կան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանն այսօր ասել է, որ «ուսումնասիրել ենք նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համաձայնագիրը եւ փաստել՝ այնտեղ կան կետեր, որոնք հաշվի առնված չեն, եւ դրանց պետք է անդրադառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում»:
Նա նշել է, որ վերջին շաբաթների ընթացքում  Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բազմիցս շփումներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահող երկրների հետ եւ առիթ է ունեցել տարբեր ուղղություններով իր հանձառությունը արտահայտելու:
«Դրանցից մեկը վերաբերում է մշակութային եւ հոգեւոր արժեքների ժառանգության պահպանմանը, որի մի մասը գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում:  Դրանց պահպանության համար Ֆրանսիան համագործակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ինչպես նաեւ այլ կազմակերպությունների հետ, որոնք ստաձնել են դրանց պաշտպանության առաքելությունը»,- ասել է Ժան-Բատիստ Լըմուանը:

Yerevan /Mediamax. French Foreign Minister Jean-Baptiste Lemoyne today has stated that France “has studied the agreement signed on November 9 and concluded that it does not take into account certain points, which should be addressed in the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship.”
He has noted that in recent weeks, French President Emanuel Macron has repeatedly contacted Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev, as well as other OSCE Minsk Group co-chair countries, and expressed to them his commitments in various areas.
“One of these commitments concerns the preservation of cultural and spiritual heritage, part of which is located in the territory of Azerbaijan. France is cooperating with UNESCO, as well as other organizations that have undertaken the mission of protecting this heritage,” said Jean-Baptiste Lemoyne.