Զախարովա. Պուտինը նկատի է ունեցել Թուրքիայի բերած վարձկաններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահը նոյեմբերի 18-ի իր հարցազրույցում օգտագործել է «ոչ ֆորմալ զինված խմբավորումներ» ձեւակերպումը՝ նկատի ունենալով Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի բերված անձանց:
«Խոսքն այնպիսի զինված խմբավորումների մասին էր, որոնց կարգավիճակը եւ գործունեությունը որեւէ կերպ չեն համապատասխանում միջազգային իրավական պահանջներին»,- ասել է նա՝ նշելով, որ հակամարտության մեջ ներգրավված այդ զինյալները, ըստ միջազգային իրավական որակավորումների, համապատասխանում են վարձկանների կատեգորիային:
Այդ անձինք հավաքագրվել են արտասահմանում, որպեսզի մասնակցեն զինված հակամարտությանը, փաստացի ունեցել են անմիջական մասնակցություն ռազմական գործողություններին եւ շահագրգռված են եղել բարձր նյութական վարձատրությամբ, որի չափն, ըստ բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկությունների, կազմել է մինչեւ 2000 ԱՄՆ դոլար: Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ այդ անձինք չեն հանդիսացել հակամարտող երկրներից որեւէ մեկի քաղաքացի կամ մշտական բնակություն ունեցող:
«Քանի որ վարձկան խմբավորումները չեն կարող համարվել զինված հակամարտության օրինական մասնակիցներ, Ռուսաստանի նախագահը լիովին հիմնավորված օգտագործել է «ոչ ֆորմալ զինված խմբավորումներ» ձեւակերպումը»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Խոսելով տարածաշրջանում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի փոխգործակցության մասին՝ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակն ասել է, որ աշխատում են տարբեր ոււղղություններով՝ ռազմական, քաղաքական, դիվանագիտական։ Նա նաեւ հիշեցրել է ՌԴ նախագահի՝ ավելի վաղ արած հայտարարությունն այն մասին, որ «Թուրքիայի հետ հայացքները տարբեր են լինում, երբեմն մոտեցումները չեն համընկնում, բայց շփման կետեր են փնտրում, որտեղ համագործակցությունը կարող է օգտակար լինել ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլեւ տարածաշրջանային կայունության համատեքստում»։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova todayhas stated that in the November 18 interview, the Russian President used the term "informal armed groups” to refer to the individuals brought by Turkey to the Nagorno-Karabakh conflict zone.
“He meant the armed groups, whose status and activities do not meet international legal requirements,” Zakharova said, noting that the militants involved in the conflict, according to international legal qualifications, are considered mercenaries.
These individuals were recruited abroad to take part in the armed conflict, were in fact directly involved in hostilities, and were interested in high-paying salaries, which, according to open sources, amounted to up to USD 2,000. Maria Zakharova has stressed that these mercenaries were not citizens or permanent residents of any of the conflicting countries.
“As mercenaries cannot be considered legitimate participants in the armed conflict, the use of the term “informal armed groups” by the Russian President was fully grounded,” Zakharova said.
Touching on the cooperation between Russia and Turkey in the region, Zakharova has noted that they work in different directions - military, political, diplomatic. She has also recalled the Russian President’s earlier statement that “Russia’s views are different to those of Turkey, sometimes the approaches do not coincide, but they two countries looking for common points where cooperation can be useful not only in the context of bilateral relations but also regional stability.”