Զախարովա. Պուտինը նկատի է ունեցել Թուրքիայի բերած վարձկաններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահը նոյեմբերի 18-ի իր հարցազրույցում օգտագործել է «ոչ ֆորմալ զինված խմբավորումներ» ձեւակերպումը՝ նկատի ունենալով Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի բերված անձանց:
«Խոսքն այնպիսի զինված խմբավորումների մասին էր, որոնց կարգավիճակը եւ գործունեությունը որեւէ կերպ չեն համապատասխանում միջազգային իրավական պահանջներին»,- ասել է նա՝ նշելով, որ հակամարտության մեջ ներգրավված այդ զինյալները, ըստ միջազգային իրավական որակավորումների, համապատասխանում են վարձկանների կատեգորիային:
Այդ անձինք հավաքագրվել են արտասահմանում, որպեսզի մասնակցեն զինված հակամարտությանը, փաստացի ունեցել են անմիջական մասնակցություն ռազմական գործողություններին եւ շահագրգռված են եղել բարձր նյութական վարձատրությամբ, որի չափն, ըստ բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկությունների, կազմել է մինչեւ 2000 ԱՄՆ դոլար: Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ այդ անձինք չեն հանդիսացել հակամարտող երկրներից որեւէ մեկի քաղաքացի կամ մշտական բնակություն ունեցող:
«Քանի որ վարձկան խմբավորումները չեն կարող համարվել զինված հակամարտության օրինական մասնակիցներ, Ռուսաստանի նախագահը լիովին հիմնավորված օգտագործել է «ոչ ֆորմալ զինված խմբավորումներ» ձեւակերպումը»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Խոսելով տարածաշրջանում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի փոխգործակցության մասին՝ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակն ասել է, որ աշխատում են տարբեր ոււղղություններով՝ ռազմական, քաղաքական, դիվանագիտական։ Նա նաեւ հիշեցրել է ՌԴ նախագահի՝ ավելի վաղ արած հայտարարությունն այն մասին, որ «Թուրքիայի հետ հայացքները տարբեր են լինում, երբեմն մոտեցումները չեն համընկնում, բայց շփման կետեր են փնտրում, որտեղ համագործակցությունը կարող է օգտակար լինել ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլեւ տարածաշրջանային կայունության համատեքստում»։

Захарова: Путин имел в виду привезенных Турцией в Азербайджан наемников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что в своем интервью 18 ноября президент России использовал термин «неформальные вооруженные формирования» имея в виду тех, кого Турция привезла в зону нагорно-карабахского конфликта.
«Речь идет о вооруженных группах, статус и деятельность которых не соответствуют требованиям международного права»,- сказала она, отметив, что боевики, участвующие в вооруженном конфликте, согласно международно-правовым квалификациям, относятся к категории наемников.
Эти люди были завербованы за границей для участия в вооруженном конфликте, фактически принимали непосредственное участие в боевых действиях и были заинтересованы в высокой заработной плате, которая, согласно информации, полученной из открытых источников, составляла до 2000 долларов. Мария Захарова подчеркнула, что эти люди не являются гражданами или постоянными жителями какой-либо из конфликтующих стран.
«Поскольку наемников нельзя считать законными участниками вооруженного конфликта, президент России в полной мере использовал термин «неформальные вооруженные группы», - сказала Мария Захарова.
Говоря о сотрудничестве России и Турции в регионе, пресс-секретарь МИД России сказала, что эти страны сотрудничают в разных направлениях - военном, политическом, дипломатическом. Она также напомнила о сделанном ранее президентом России заявлении о том, что «взгляды с Турцией могут быть различными, иногда подходы могут не совпадать, однако стороны ищут точки соприкосновения, где сотрудничество может быть полезным не только в контексте двусторонних отношений, но и в контексте региональной стабильности».